carlos5112
20.05.16,15:23
Dobrý deň,

chcem rozbehnúť jeden projekt, kde budú môcť ľudia predávať a nakupovať rôzne veci. Podobne ako sashe.sk, jaspravim.sk , len trochu iné zameranie a na trochu inom princípe.

Chcel by som však predajcov verifikovať, to znamená, že by som od nich pýtal občiansky preukaz. Nebolo by to povinné, ale predajca, ktorý by chcel vzbudiť väčšiu dôveru u kupujúcich by tak mohol urobiť.

Moje otázky teda znejú:
Môžem od niekoho pýtať fotografiu OP prípadne iného osobného dokladu?
Môžem pri podvode na strane predávajúceho tieto údaje potom zverejniť napr. polícii?

Ďakujem. Mal by som potom ešte nejaké otázky a tiež by som potreboval spísať nejaké podmienky. Ak sa niekto do týchto právnych vecí vyzná budem rád ak sa mi ozve. Samozrejme to už za finančnú odmenu.
Ing. Ľubomír Janoška
20.05.16,13:54
Fotenie úradných dokladov je viazané na dve podmienky, ktoré musia byť splnené súčasne:
1) dotknutá osoba súhlasí so spracúvaním údajov na fotokópii alebo sa fotokópia spracúva na základe osobitného zákona (napríklad zákon o bankách alebo zákon o poisťovníctve...)
2) osobné údaje na fotokópii musia byť nutné na dosiahnutie účelu spracúvania.

Hlavne druhá podmienka je náročná - na to, aby ste mohli niekoho potenciálne oznámiť na PZ ako páchateľa priestupku alebo trestného činu, nie je nutné mať okopírované jeho rodné číslo (zadná strana OP) alebo podpis (predná strana OP).
misoft
20.05.16,15:37
@carlos5112 - prečítaj si ty radšej zákon o ochrane osobných údajov. Ty - ako civilná osoba - NEMÁŠ žiadne právo si vyžadovať fotokópiu OP - i keby to bolo nepovinné (ale pokiaľ to uvedieš na svojom webe, prípadne v podmienkách predaja a to aj ako nepovinné - mohol by si mať riadne opletačky).
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2013-122#p1