Maniba
20.05.16,18:42
Zamestnanec dal vypoved po 4 mesiacoch a viac sa neukazal. V zmluve mal vypovednu 2 mesiace a Dohodu o penaznej nahrade. Mozem mu dat okamzitu vypoved vo vypovednej lehote za absencie? Mala trvat vypovedna lehota 2 mesiace? Mozem inventuru spravit za neho a pripojit to k penaznej nahrade? Je na to nejake zvlast tlacivo alebo postup?
J+K
22.05.16,11:02
Okamžitú výpoveď mu môžeš dať za preukázané hrubé porušenie pracovnej disciplíny (ak máš presne definované, že absencia je hrubým porušením pracovnej disciplíny napr. v pracovnej zmluve alebo internej smernici..., tak áno). Termín inventúry by si mu mal písomne oznámiť, aby mal možnosť zúčastniť sa inventúry. Ak pri inventúre zistíš schodok, zrážať zo mzdy ho môžeš jedine vtedy, ak máš jeho súhlas so zrážkou zo mzdy ...
Maniba
22.05.16,17:57
Ďakujem za informácie. Hrubé porušenie pracovnej disciplíny máme zadefinované v Internom poriadku a takisto v Dohode o peňažnej náhrade...ale samotná absencia je aj v zákonníku definovaná ako hrubé porušenie PD,len sa už v samotnej výpovednej lehote dá dať aj ďalšia výpoveď - okamžitá...??
Maniba
22.05.16,17:59
Inventúru nemáme definovanu pri zrážkach zo mzdy, t.j. budem ju musieť vymáhať po skončení PP??
Maniba
22.05.16,18:00
Má niekto skúsenosti s postupom pri Dohode o peňažnej náhrade??
terezamaria
22.05.16,18:00
Samozrejme, pokiaľ absentuje, môžeš dať okamžité skončenie pracovného pomeru....
§ 68

(1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec
a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.

(2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 4 a 5.

(3) Zamestnávateľ nemôže okamžite skončiť pracovný pomer s tehotnou zamestnankyňou, so zamestnankyňou na materskej dovolenke alebo so zamestnankyňou a zamestnancom na rodičovskej dovolenke, s osamelou zamestnankyňou alebo s osamelým zamestnancom, ak sa stará o dieťa mladšie ako tri roky, alebo so zamestnancom, ktorý sa osobne stará o blízku osobu, ktorá je osobou s ťažkým zdravotným postihnutím. Môže však s nimi s výnimkou zamestnankyne na materskej dovolenke a zamestnanca na rodičovskej dovolenke (§ 166 ods. 1) z dôvodov uvedených v odseku 1 skončiť pracovný pomer výpoveďou.

Daj si pozor, aby si doložila zápisnicu o závažnom a hrubom porušení pracovnej disciplíny, podpísanú 2 svedkami.
Maniba
22.05.16,18:08
Ďakujem, on je od 1. Apríla vo výpovednej lehote...v zmluve máme 2 mesiace, aj keď robil len niečo vyše 4 mesiacov.... Platí to co je v zmluve, teda k 31.5. alebo len mesačná?? Neviem ci už nebude jednoduchšie doplynut výpovednú lehotu ako sa naťahovať s niekým, kto nemá ani záujem o riadne ukončenie PP...či?
terezamaria
22.05.16,18:55
Akú mu dáš výplatu za to, že sedí doma? Je pravda, že mu už bude končiť výpovedná doba, ale ja by som ho poslala pá-pa, veď absentuje. Ani keby si mu chcela dať dovolenku, nebude toľko mať....:-)))
Maniba
22.05.16,19:06
To je pravda...len tie papiere...to je slovenská špecialita...po tých rokoch mam už plné zuby vypisovania takýchto zbytočnosti. Ešte neviem ako mu poslať že má uhradiť peňažnú náhradu za 2 mesiace..
terezamaria
22.05.16,19:22
Nepodpíše Ti to....teda zrážku bez neho nemôžeš a ani nemáš z čoho zrážať a on to určite neuhradí zo svojich domácich peňazí ....jedine súdnou cestou, zvážte....
fortunka
23.05.16,06:28
Toto som aj ja riesila: absencia je dovod na okamzitu vypoved, kedze ide o zavazne porusenie. Aj keby nie tak 1-2-3x nepride, to su 3 porusenia a moze ostat doma. Cize ak aj ma vypovednu lehotu, moze dostat dalsie vypoved, okamzitu. Bez naroku na odstupne atd. + Oznamit inventuru pisomne, vyzvat na pritomnost, inak bude povazovana nerpitomnost ako pritomnost a bla bla.
Ja som to vyriesila tak, ze mzdu som dala na hotovost a ked ju chcel (aj stravne listky co sa dopocitavali este atd) tak musel prist. Prebrali sme aj prebratie/zaslanie dokladov a pod.- (zapocet a pod. a sef ho cakal s inventurou). Neskor som sa dozvedela, ze som mu mohla 1. kratit dovolenku 2. nevyplatit mzdu ;)

PREDPOKLADAM, ze aj tak riesit nebude nic, lebo pracovat u vas nechce, kdal vypoved a chcel odist. Vypovedna doba mu nic nehovori.

Ked nechodi do prace, tak ake doplynutie vypovednej lehoty? Nepride do prace, zaznamy o dochadzke su, neda sa so zamestnancom spojit... Poslala som mu list s tym ze porusim zavazne disciplinu a rozvazujeme s nim PP.

POZN: Mala som aj kontrolu zo socialky po takomto prepusteni cloveka co 1,5 roka robil a zdrazu neprisiel :D A ti povedali ze je to v poriadku, neprisiel 3 dni do prace, zatajoval sa, doma nebol... v nemocnici tiez nie, ebo sme vedeli kde je :D a teda isla vypoved.
fortunka
23.05.16,06:32
Presne kvoli tomuto, ak chce zamestnanec odist postupujem dohodou. VZDY. Dohodneme sa slusne, ze nemusi chodit do prace, ukoncime to bez vypovednej lehoty, teda aj odstupneho, UKonict PP mu navrhneme hned ako sa urobi inventura, cize sa zacne robit vacsinou hned. A hotovo. Papiere sa podpisu vsetky naraz, zrazky ak nebodaj treba a aj ostatne a tym je vsetko vybavene ;) Nerobia sa potom prieky a zloty.
J+K
23.05.16,06:49
Dá sa skončiť PP okamžite § 68 ZP (už nebudete riešiť výpoveďou).
J+K
23.05.16,06:50
Áno, treba ho pozvať na prejednanie manka, ak nepríde , tak nebude šanca, že podpíše dohodu . Takže zostane možnosť len vymáhať to.
Maniba
23.05.16,13:26
Ďakujem za príspevky. S Penaznou náhradou mi však zatiaľ nikto neporadil. Kvôli nemu som mala zavreté každý druhý deň a teda som prišla o možné zisky... Chcela by som ju využiť, keďže po,, nečakaných " absenciach a vypovediach som sa rozhodla pre túto prílohu i zmluve...a stalo sa, že aj napriek tomu sa k dotyčný k tomu postavil takto.... Alebo mi zostáva len právnik?:-/