cinque
20.05.16,18:42
Pekne by som poprosila o pomoc pri riešení daňového príznania. Daňovník pracoval v SR ako zamestnanec, potom podnikal na živnosť SR a ku koncu roka podnikal na živnosť ČR. V ČR daňovník podal daňové priznanie (paušálne výdavky 60% - na základe daňového mu vyšla 0 daň. Príjmy z podnikania som zrátala do tabuľky č. 1 - príjmy zo živnosti. Výdavky boli paušálne 40%. Pri výpočte dane som zrátala príjmy zo zamestnania aj základy dane z podnikania. A teraz potrebujem pomôcť. : Môžem uplatniť metódu vyňatia príjmov, keď daňovník síce preukázateľne podal v ČR priznanie teda ich zdanil, ale neplatil žiadnu daň? A do riadku 82 (úhrn vyňatých príjmov) mám uviesť príjmy podľa daňového priznania v ČR, alebo vypočítať podľa slovenského daňového priznania? (rozdiel je v tom, že podľa SR má výdavky 40% a v podanom daňovom priznaní z ČR boli výdavky 60% teda základ dane je rozdielny). Alebo, tým, že neplatil žiadnu daň musím uplatniť metódu zápočtom? Pravdepodobne už máte všetci po priznaniach, ale ak by sa chcelo niekomu prizastaviť pri mojej otázke vopred veľmi pekne ďakujem .
kn-alka
20.05.16,18:07
Príjmy boli zdanené, vypočítaná daň bola nula - môžeš uplatniť vyňatie príjmov
dana11
20.05.16,20:26
Môže uplatniť vyňatie príjmov ? Keďže má aj príjmy z českej živnosti, jeho príjmy boli zdanené v ČR, no v slovenskom priznaní prizná celosvetové príjmy, uplatní si 40% výdavky, čiže nižšie výdavky ako v ČR, vyskočí mu daň z českých príjmov a za účelom zamedzenia dvojitého zdanenia, uplatní metódu zápočtu dane, podľa zmluvy s ČR, aj keď v ČR bola daň 0.
Vyňatie príjmov by mohol urobiť pri príjmoch zo závislej činnosti v ČR, ak by to bolo pre neho výhodnejšie ako metóda zápočtu.
cinque
23.05.16,05:22
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď :)
cinque
23.05.16,05:23
Ďakujem pekne za reakciu :)