soras
23.05.16,07:46
Dobrý deň,
chcel by som sa spýtať, aký tmel je najlepší na tmelenie sadrokartónu. A chcel by som sa ešte spýtať, keď robím 1fázu základné tmelenie sadrokartónu, tak najprv nanesiem sádru (určenú na základné tmelenie) potom do nej pritlačím pásku a moja otázka znie: to prvé základné tmelenie ukončím, tak že tú zatlačenú pásku bude vidieť a na ňu nanesiem už finálny tmel a obrúsim?Alebo musím tú pásku ešte pretmeliť v prvej fáze s tmelom pre základné tmelenie, tak aby ju nebolo vidieť,prebrúsiť a potom nanieť finálny tmel a prebrúsiť? Ďakujem
Martuk
23.05.16,05:58
postup je nasledovný:

na spoj nanesieš tmel, potom tam dáš sklotextilnú pásku, pritlačíš, a pretmelíš. Po zaschnutí prebrúsiš a nanesieš finálnu stierku. Po zaschnutí prebrúsiš, kde treba, následne napenetruješ a omaluješ.
allgreen
23.05.16,06:52
Nie som síce murár ale osobne by som ten sadrokartón presieťkoval celí a na sietku daj normalnu stierku MPI/MVR a pod. Svokrovy robili v kúpelke strop z SDK a tiež len tmelili a je po roku celí dopraskaný, vidieť každý spoj.
Martuk
23.05.16,07:48
tak pravdepodobne ho slabo narezali na spojoch, alebo slabo zatmelili, prípadne nosná konštrukcia nebola dostatočne pevne ukotvená, ťažko povedať.
allgreen
23.05.16,08:04
Veď to, že na stavbe je tolko toho čo sa dá doonďiať, a potom je to prinajlepšom špatné(ale funkčné) robili to miestny majstri čo majú robotu zajednanú aj pol roka dopredu. Čo svokor ušetril na tých pár m2? keby mu to hneď presieťkujú myslím že by mal pokoj.
fortunka
23.05.16,08:45
no presne.. ja obrovsky dom, vsade sadrokarton a po roku vidno vsade vsetko.. :D Este aj cez neviem kolko vrstie farby...
Ing. Ľubomír Janoška
23.05.16,09:44
Mám dobré skúsenosti s tmelom Uniflott. Páskovať stačí v spojoch, kde je sdk tenší a páska sa skryje v spoji, hneď pri prvom tmelení. Treba 3x tmeliť a brúsiť mriežkou 100 do roviny s doskou. (na brúsenie odporúčam vibračnú brúsku s vysávačom). Pokiaľ sa dávajú dve vrstvy sdk a rešpektujú sa dilatačné spoje, tak nepraská.
Ing. Ľubomír Janoška
23.05.16,09:47
Keď sa firma tvári, že robí iba sadrokartón, väčšinou sú to fušeri.
Stropné podhľady sme si robiil sami na celom baráku a nemáme jedinú prasklinu na strope.
marleau
23.05.16,12:46
Keby takto postupovali lekári.....chcel by si sa im dať operovať?
Consultix
23.05.16,22:00
Ja som zase zastanocm Rigips-u :) Z vlastnych skusenosti mozem potvrdit, ze "obycajny" tmel Rigips Super funguje super na zakladne aj druhe tmelenie.
Co sa tyka sklotextilnej pasky, ta by mala byt len zahladena do pvrej vrstvy, nemala by byt prekryta. Prave v tom je zmysel, ze volnymi vlaknami spaja prvu a druhu vrstvu. Ak by si pasku pretmelil v prvej vrstve, tak ta druha v podstate "drzi" len na hladkom povrchu, takze lahsie praska.
Prva vrstva na spojoch do urovne SDK dosky, druha vrstva na sirku roztiahnuta nad spojmi pre plynulejsuu zmenu vo vyske povrchu. Druha vrstva sa brusi len z dovodu hrubych nedostatkov, pripadne ak si vystacis s kvalitou povrchu Q2, mozes finalne prebrusit cely povrch.
Odporucam ale naniest aj tretiu vrstvu tmelu a vypracovat povrch do kvality Q3, napriklad stierkovym tmelom ProMix Mega, s ktorym je radost pracovat. Tato vrstva pri trocha sikovnosti a praxe sa da naniest velmi rovnomerne a potom sa len jemne dobrusi povrch. Zaroven uzatvara pory papiera a zjednoti povrch. Odporucam nesetrit na naradi na kvalitnu stierku, skus napriklad fasadnu stierku Flexogrip. Draha ako cert, ale radost s nou pracovat...
Po bruseni samozrejme nezabudnit na penetraciu pred prvym naterom. A urcite nepouzivaj samolepiacu vystuznu pasku, je to viacmenej haluz.
Do vnutornych rohov pouzi zalomenu papierovu pasku, na vonkajsie kovovy roh. Ak budes mat spoj omietky a SDK, tak to je na akademicku debatu, ale nie vzdy je nutne davat klznu pasku...
Ing. Ľubomír Janoška
24.05.16,03:56
S tmelmi Rigips som nerobil, neviem posúdiť. Ale s tmelom, ktorý som používal, sa vždy vrstvy spojili do jedného kompaktu, takže nebolo nutné, aby páska nadpájala vrstvy.
Súhlasím s tým, že niekedy sa dá dilatačný spoj vynechať, ale pokiaľ niekto nemá istotu, kedy si to môže dovoliť, je lepšie dilatovať.
PS - moja osobná skúsenosť, v rozpore s návodmi: s kovovými rohmi sa mi naozaj nerobilo dobre, vynucujú si zosilnenie steny v rohu a tmelenie je prácnejšie. Naučil som sa neskôr robiť rohy bez profilov, ale to chcelo fintu.
PS2 - nie som proti Rigipsu, dosky som mal od nich :)
Consultix
24.05.16,07:54
Vela materialov o SDK fabulizuje jednotlive prace, ale faktom je, ze uspech zalezi na mnohych faktoroch. Urcite ma zmysel to spravit dobre a dokladne a eliminovat vsetky mozne "prilezitosti" na pochybenie. Ako pises, tmel sa vacsinou spoji, ale staci, ake medzi 1. a 2. vrstvou boli robene dalsie prasne prace a povrch nie je cisty, alebo je nespravna vlhkost tmelu, tak spojenie dvoch hladkych vrstiev moze byt menej trvacne, ako s paskou, ktorej jedna strana je v jednej, druha v druhej vrstve.
K teme Rigips / Knauf som pristupoval uplne intuitivne, Rigips ziskalo moje sympatie z dovodu lepsich zdrojov informacii a postupov :) Ale asi nema zmysel riesit, ktory je kvalitnejsi :)
Kovove profily som myslel na zvisle spoje, na realne rohy, ktore mozu byt aj fyzicky atakovane, tam pridavaju este aj na mechanickej odolnosti. Ale samozrejme ak su to podhladove rohy, alebo ine delene konstrukcie, tak to staci pekne vypracovat :)
Ing. Ľubomír Janoška
24.05.16,09:15
Nemáme na všetky materiály rovnaké názory, ale asi sa zhodneme natoľko, aby sme si spolu založili stavebnú firmu :D :D :D
Consultix
24.05.16,09:38
Palec hore :)