nina0074
23.05.16,12:50
Ahojte,
Prenajímam byt. Bolo mi pridelené DIČ. byt mám vo vlastníctve už 20r. Zhrnula som si ho do obchodného majetku, aby som mohla dať do výdavkov drobné opravy a nové spotrebiče. Odpisy som neuplatnovala, teda zostatková cena je taká ako vstupná. Keď budem predávať byt za hodnotu vyššiu ak 50tisíc musím sa registrovať na DPH a odviesť DPH z predaja? Alebo sa len registrujem a potom tu ide o to tuzemské samozdanenie?
Žabinka
23.05.16,11:10
Zákon o DPH
Registračná povinnosť
§ 4
(7) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.


https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/dan-z-pridanej-hodnoty/predaj-nehnutelnosti
Predaj nepodliehajúci dani
Na účely zákona o DPH sa za nehnuteľnosť považujú pozemky a stavby alebo ich časti (napr. byty, nebytové priestory) spojené so zemou pevným základom; pozemky môžu byť stavebné, poľnohospodárska pôda, lesná pôda.

Ak občan predáva svoj súkromný nehnuteľný majetok v postavení súkromnej osoby, tento predaj nie je predmetom DPH - nepodlieha zákonu o DPH. Pri predaji nie je rozhodujúce, akú výšku príjmu dosiahne z predaja, rovnako je bezpredmetné, aké množstvo nehnuteľností predáva a v akom časovom období. Takéto predaje patria do rámca nakladania so súkromným majetkom a pri ich realizácii občan nemá postavenie zdaniteľnej osoby.
nina0074
30.05.16,07:52
to som si nebola istá, či nie som v postavení zdaniteľnej osoby, keď byt prenajímam a mám ho zaradený v obchodnom majetku, lebo čítala som finančnú správu a tam bolo napísané, že zdaniteľnou osobou je osoba ktorá vykonáva ekonomickú činnosť, tak neviem či prenájom bytu nemám považovať za ekonomickú činnosť.