peter180981
23.05.16,12:13
Dobrý deň,
potreboval by som poradiť v nasledovnom probléme.
Pracujem v sesterskej firme na Slovensku. V januári 2015 ma zamestnávateľ so sídlom na Slovensku vyslal do materskej firmy do Nemecka na zaúčanie kde som aj pracoval pre materskú firmu do konca mája 2015 ako zvárač. Z dostupných informácii som sa dočítal, že pokiaľ ma slovenský zamestnávateľ vyšle na pracovnú cestu do Nemecka, prináleží mi minimálna mzda vo výške 8,50 € platná v Nemecku. Pred pracovnou cestou som ale žiadny dodatok k pracovnej zmluve nepodpísal. Z pracovnej cesty som vyúčtoval len cestovný príkaz, kde mi zamestnávateľ vyplácal stravné vo výške 45,- € na základe zákona o cestovných náhradách. Chcel by som poprosiť o radu, či mám nárok na doplatok do výšky minimálnej mzdy vo výške 8,50 €. Mne bola vyplácaná mzda taká akú mám na základe pracovnej zmluvy uzatvorenej na Slovensku.
Ďakujem
VERONIKA6
23.05.16,12:12
Povinnosti vášho zamestnávateľa

Ak ste zamestnanec, váš zamestnávateľ je v hostiteľskej krajine počas trvania vášho vyslania povinný dodržiavať základné pravidlá o ochrane zamestnancov, ktoré zahŕňajú:
◾minimálnu mzdu (vaša mzda nemôže byť nižšia ako miestna minimálna mzda),
◾maximálne pracovné časové úseky a minimálne prestávky na odpočinok,
◾pracovný čas (nemali by ste pracovať viac ako ustanovený počet hodín),
◾minimálnu ročnú platenú dovolenku (máte nárok na voľno),
◾ochranu zdravia a bezpečnosť pri práci,
◾podmienky zamestnávania tehotných žien a mladých ľudí,
◾pravidlá zakazujúce detskú prácu.
Jozef Toman
02.06.16,19:51
Vasa otazka ma niekolko rozmerov. 1) ako SRN bude vnimat Vasu pracu, t.j. ci budu hladat ak komparatora na porovnanie mzdy - uvadzate, ze Vas dali k dispozicii materskej spolocnosti (neviem, ako SRn posudzuje takuto situaciu - ci tu nie je nielen minimalna mzda ale aj porovnatelna mzda). 2) Ak islo o vyslanie do SRN /nie na ZPC/ ale podla § 5 ZP (je jedno ako to zametsnavatel) nazve, tak sa musia dodrziavat nemecke pravidla a to zakon o minimalnej mzdy, pripadne vseobecne aplikovatelna kolektivna zmluva, Vo Vasom pripade sa javi, ze ste mali narok na 8,5 eur/hodina.
bubkoch
03.06.16,18:03
"pokiaľ ma slovenský zamestnávateľ vyšle na pracovnú cestu do Nemecka, prináleží mi minimálna mzda vo výške 8,50 € platná v Nemecku"
toto nie je pravda