Katka.T.
23.05.16,14:34
Zdravím, mám nejasnosti ohľadom zmeny zákona o DPH od 1.1.16. Sme firma vyrábajúca nábytok. V súčasnosti riešime zákazku na kancelárske priestory (čiže pre firmu, ktorá je platiteľom DPH) Budeme robiť kancelárske stoly, skrine... ale aj DVERE a do dennej miestnosti Kuchynu (vrátane spotrebičov). Všetko budem fakturovať v jednej faktúre.
A otazka znie:
Kancel. nábytok - voľne stojací - faktrúrovať riadne s DPH a dvere vstavanú skrinu, kuchynku - kedze su platcami tak na tej istej fakture dať 0% DPH - s tym ze uviest poznamku, že prenesenie danovej povinnosti???
My si však môžme všetok materiál aj tovar ako spotrebiče zaúčtovať s DPH?? Je možné, že mi kvoli tomu výjde NADMERNY ODPOČET.
Oni sú už konečný zákazník (ale platca DPH).

Prosím poradte mi

dakujem
Timush
23.05.16,22:16
Jedna faktúra nesmie obsahovať dve rozdielne sadzby DPH.

Buď vyfakturujete klasicky s DPH, alebo bez DPH a vtedy musíte uviesť, že ide o prenos daňovej povinnosti. Určite si, čo je prevažujúce plnenie a čo ,,doplnkové" a podľa toho určíte či vyfakturujete s daňou alebo bez.

Faktúry, alebo bločky na Vami zakúpený materiál i tovar samozrejme zaradíte do účtovníctva s DPH. Spoločnosti s predmetom činnosti v sekcii F majú často z tohto dôvodu nadmerné odpočty.
Timush
23.05.16,22:18
Metodický pokyn hovorí:
Ak v rámci uzatvoreného zmluvného vzťahu je predmetom dodania viacero plnení, pre správne uplatnenie režimu dane z pridanej hodnoty je v prvom rade potrebné zistiť, či ide o jedno zložené plnenie s jedným základom dane alebo o viaceré odlišné plnenia. Z judikatúry Súdneho dvora vyplýva, že každé plnenie má byť zvyčajne považované za odlišné a nezávislé a že na druhej strane plnenie pozostávajúce z jediného plnenia z hospodárskeho hľadiska nesmie byť umelo členené, aby sa nezmenila funkčnosť systému DPH, je dôležité preto hľadať charakteristické prvky predmetného plnenia, aby sa určilo, či platiteľ dane odovzdá svojmu klientovi viacero hlavných rôznych plnení alebo jediné plnenie. Ak ide o jedno zložené plnenie, je potrebné určiť, ktoré plnenie je hlavné a ktoré plnenia sú vedľajšie vo vzťahu k hlavnému plneniu. Za vedľajšie plnenia vo vzťahu k hlavnému plneniu sa považujú také plnenia, ktoré pre zákazníka nepredstavujú cieľ, ale sú prostriedkom lepšieho využitia hlavného plnenia 7 . V zmysle uvedeného sa prenos daňovej povinnosti uplatní na plnenie ako celok v prípade, ak z dohodnutých zmluvných podmienok vyplýva, že ide o jedno zložené plnenie a hlavnou službou, ktorá určuje charakter poskytnutého plnenia, je služba stavebných prác zaradená do sekcie F klasifikácie CPA. Naopak, ak predmetom zmluvného vzťahu je jedno zložené plnenie, kde hlavné plnenie nepatrí do sekcie F klasifikácie CPA, na plnenie ako celok sa uplatní bežný režim zdanenia, aj v prípade, ak v rámci tohto plnenia sú poskytnuté ako vedľajšie služby vo vzťahu k hlavnému plneniu stavebné práce, ktoré patria do sekcie F klasifikácie CPA. V prípade viacerých rôznych plnení, ktoré netvoria jedno nerozlučné hospodárske plnenie, sa uplatní prenos daňovej povinnosti len pri službách stavebných prác, ktoré patria do sekcie F klasifikácie produkcie a na ostatné samostatné služby sa uplatní bežný režim zdanenia.
Katka.T.
24.05.16,07:27
Ďakujem ti Timush, velmi si mi pomohla :)
Timush
24.05.16,08:15
Nie je za co, rada :)
KloferHladny
25.05.16,09:01
Jedna faktúra nesmie obsahovať dve rozdielne sadzby DPH ?
A mne pekári fakturujú aj 20% aj 10% - to im mám vrátiť všetky faktúry ??
Timush
25.05.16,09:09
Tam nie je prenos danovej povinnosti. To je ok. Pri "stavebnych" pracach sekcia F sa danova povinnost prenasa a je nutna iba jedna sadzba. Pekari do tejto sekcie nepatria.
KloferHladny
25.05.16,15:58
Ak mám na jednom dodacom liste plechy za 100000 EUR a súčasne matice za 100 EUR. Potom u plechov sa povinnosť prenáša a u matíc nie. Vystaviť dve faktúry k jednému dodaciemu listu ? To myslíš vážne ?
Timush
25.05.16,17:29
Dodavka plechov patri do zaradenia klasifikacie CPA a sekcie F??
KloferHladny
26.05.16,05:55
Nie, len sa tam tiež uplatňuje prenos podľa toho istého paragrafu.