kuskus
24.05.16,10:01
Pred 10 rokmi som začal pracovať pre jednu nadnarodnu spoločnosť a zmluvu som podpísal s personálnou firmou. Po pol roku som už zmluvu podpisoval priamo so spoločnosťou pre ktorú som pracoval. Teraz by som potreboval referenciu. Nadnárodná spoločnosť na Slovensku ešte stále funguje, ale tí mi môžu dať potvrdenie len za obdobie, keď som mal podpísanú zmluvu s nimi. Je vôbec možné sa dostať k referencii ak sporstredkovateľská personálna firma už asi 8 rokov neexistuje?

http://www.finstat.sk/31591248/obchodny_register

Ďakujem
ivka70
24.05.16,08:15
Referenciu na zamestnanca predsa nevydava firma ako taka, referenicu poskytuje niekto zo spolupracovnikov, nadriadenych ci podriadenych ...podla toho aku referenciu kto vyzaduje.
Naco tu referenciu vlastne potrebujes? Nechces realne nieco ine?
kuskus
24.05.16,08:28
No v takychto firmach je velmi velka fluktuacia a ziadni z mojich kolegov uz v tej firme nepracuje. Ked som ziadal o to iste IBM (resp personalku, cez ktoru som sa tam zamestnal), tiez mi poskytli len info, ze som tam od vtedy do vtedy na takom a takom oddeleni pracoval. K niecomu ako personalne oddelenie IBM som sa z vonku nedopracoval.

To iste mi vystavi aj Lenovo (ku kontaktu priamo k nim som sa tiez dopracoval len cez jednu znamu, ktora tam robi), ale len za obdobie, ked som mal zmluvu podpisanu s nimi, ziadne mena, alebo hodnotenia mojej prace.

Takze jedine co by som od nich potreboval, je aspon to potvrdenie, ze som tam fakt pracoval ako uvazdam v zivotopise. Zijem v zahranici a vcelku by sa mi taketo potvrdenie zislo, lebo si hladam novu pracu.
ivka70
24.05.16,08:59
Referenciu ti nemusi dat niekto ,kto v tej firme aktualne pracuje, moze ti ju dat niekto ,kto v tej firme pracoval v case ,ked si tam pracoval ty.
Kopec kontaktov na byvalych kolegov ci nadriadenych najdes napr. na linkedin.

Co sa tyka potvrdenia o zamestnani, na to ti staci zapoctovy list, ktory ti firma dala pri skonceni PP alebo si vypytaj v Socialnej poistovni vypis o priebehu poisteni, tak budes mat potvrdene obdobie, za ktore ta uz neexistujuca firma odvadzala poistne.
kuskus
24.05.16,09:11
Ďakujem za info. Ale toto v mojom pripade nepojde :D Skusim ten zapoctovy list ak ho vydavaju aj v anglictine.
ivka70
24.05.16,09:21
Zapoctovy list ti uz nikto nevyda.
Ten uz mas (ak mas) a mozes si ho dat prelozit.
taiko
24.05.16,09:30
Skus pohladat na linkedin.com niekoho z byvalych spolupracovnikov a oni Ti mozu dat referenciu na linkedin, ktoru potom mozes cez svoj personalny profil zdielat s kym chces.
EDIT: kukam ze uz ivka spomenula v komentari :)
taiko
24.05.16,09:31
preco nemozes pouzit linkedin ? Je to lahke rychle a ucinne :)
kuskus
24.05.16,09:31
ok, som zas o nieco mudrejsi. tie zapoctaky mam doma na slovensku.
kuskus
24.05.16,09:37
mas na mysli ziadat o referenciu bvalych kolegov?
taiko
24.05.16,09:38
presne tak, kolegov, ale aj sefov, alebo obchodnych partnerov, ci externych spolupracovnikov. Proste kohokolvek, kto mal s Tebou do cinenia a moze Ta pochvalit
kuskus
24.05.16,09:42
teda referencie sa daju pisat priamo na linked in profil? videl som tam, ze sa tam "endorse" nejake zrucnosti, ale nejaky reference oddiel som tam nevidel
ivka70
24.05.16,09:48
Bud ta mozu odporucit priamo na linkedin alebo si od nich vypytas len kontakt, ktory das potencialnemu zamestnavatelovi a ten si referenciu tak ci tak overi sam.
To je princip referencii, nie potvrdenie o dlzke zamestnania.
kuskus
24.05.16,10:03
cize staci dat mojmu buducemu zamestnavatelovi kontakt na niekoho, kto je moj byv kolega/byvaly sef/byvali externy spolupracovnik a je na linked in a on si uz cez neho preveri veci o mne? tak nejako?
ivka70
24.05.16,10:14
Ano, presne tak.
Ani nemusi byt na linkedin, zvycajne si taketo referencie potencialny zamestnavatel overuje telefonicky, tazke staci ti mat mailovy a telfonicky kontakt - na linkedin tych kelegov len najdes.
A hovadiny do komentarov nevkladaj ...... ked chces o niecom diskutovat, zaloz dbatu.
kuskus
24.05.16,10:57
dik za info, ale vyprosujem si termin hovadina, da sa to povedat aj slusne