ranter
25.05.16,05:40
Zdravím, potreboval by som trošku pomoc. Mám v ponuke na fotovoltickú zostavu inverter Victron Multiplus 24V/3000VA/700A-50A s batériami Li-Ion 24V/108Ah 5,4 kWh + k tomu 10 ks solárnych panelov. Dostal som také názory, že toto dokáže dať elektrinu z batérií len na jednu žiarovku - toto dúfam nie, a samozrejme druhý koniec od montovateľa. Ja by som potreboval presnejšie informácie. Nie som elektrikár, ja to vypočítať neviem.
Zostavu by som chcel na to, že od popoludní, keď rodina je doma do večere kým ideme spať, dostal som naspäť elektrinu z batérií, čo akumuloval počas dňa, keď sme neboli doma. Ale na čo to stačí?
Vopred ďakujem za odpoveďe,
Peter
bodliak
25.05.16,04:20
Nemáš tam o jednu nulu viac ? (700 A)
bodliak
25.05.16,04:25
Beriem info tak, ako si napísal.

Ak 5,4 kWh má byť kapacita batérii, tak je to pri súčasných cenách (cca 20 centov / kWh) asi jedno euro.
Solárne panely, Victron a LiOn-ky Ti každý deň za slnečného počasia uložia jedno euro, aby si si ho večer mohol nájsť.

Neviem, aká je tá "ponuka", ale vyplatí sa, ak Ti prináša 1 euro denne ?

Ak si večer hodíš veci do práčky a budeš si chcieť uvariť vodu na čaj v rýchlovarnej konvici, tak to nie... To súčasne neutiahne. Reálne je to na jeden veľký spotrebič v bežnej domácnosti, nie dva súčasne.

Aby som len nekritizoval, prínos vidím v zálohe (ako UPS), ak elektrárne majú výpadok a vypnú, ideš pár hodín z batérii.
ranter
25.05.16,05:40
Ďakujem, ale: keď platí prvá časť, že jeden veľký spotrebič naraz, ale keď vypadne prúd, môžem z toho "žiť" istý čas? To znamená, že keď počas dňa panely nabíja akumulátor, večer prepne elektronika a môžu z toho fungovať spotrebiče - menšie samozrejme, ako napr. osvetlenie, tv?, notebook, PC?
lubko6394
25.05.16,06:21
Riešiš obývaný dom alebo víkendový ?
Si pripojený do siete a toto by malo byť plus ?
ranter
25.05.16,08:38
Možno že len 70, to mám v ponke, ale asi to zle napísali.
ranter
25.05.16,08:40
Je to obývaný dom, som pripojený na sieť ZSE, to chcem ako plus, záloha proti vypadnutiu prúdu a v dlhšom horizonte aj na šetrenie. Po cca. 15 rokov, keď zostava už zarábala toľko koľko stál. Keď zarába! To je teraz pre mňa otázka.
lubko6394
25.05.16,10:29
Záleží či a akú budeš mať dotáciu na panely. Ja mám do 10kWp a pri cene 0,4305 za kWh mám zatiaľ návratnosť cca 9 rokov. Bez dotácie alebo výhodnej ceny je návratnosť v nedohľadne. Na cenu alebo dotáciu potrebuješ kopu papierovania a tým vznikajú ďalšie náklady. Ak by som to mal opakovať znovu tak do toho nejdem. Tvoju FVE odhadujem na tretinu z tej mojej cca 3,5 kWp. Ja kedže všetko vyrobené predávam ešte mesačne cvaknem 10-12 Eur distribučke za pripojenie. Takže ak nie si skalný ZELENÝ tak tie peniaze využi inak.
Výpadky môžeš riešiť aj tým že si od ZSE nakúpiš a doma uskladníš - ušetríš za panely a na každý výpadok budeš pripravený. Otázka je či tie výpadky sú časté a či by nebol lacnejší 3-fázový benzínový generátor.
Ešte k tej fotovoltike. Teraz sa hýbem v pekných dňoch medzi 50 až 60 kWh, pri zamračenosti klesnem pod 10. Mesačne by som mal vyrobiť v tomto období medzi 1.200-1.600 kWh ale v zime je to mesačne len 300 kWh. A sú dni keď po sebe sa vyrobí nula alebo malé číslo - takže ak by som chcel zužitkovať všetku vyrobenú energiu tak by som ju musel pol roka skladovať a to aj bez prepočtu je nezaplatiteľné.
ranter
25.05.16,11:02
Ďik za info. Od štátu by som dostal 3450 eur plus vlastné cca 6000. Papierovačka s tým nie je, lebo ja do siete by som nedal nič, len vlastná spotreba a do batérií. Prvorade by som chcel ušetriť v dlhšom horizonte, ale tie Tvoje čísla v zimnom období 300 kWh mesačne je málo? Keď mám aku na 5 kWh, tak to denne je dvojnásobok. Fototermické panely mám, tie podľa mňa fungujú OK na teplú vodu, ale čítal som že tie solárne na elektrinu sú efektívnejšie. Žial málo ľudí to má a s tým aj skúsenosti, väčšinou len takí, ktorí majú názor ale nič viac.
Ing. Ľubomír Janoška
25.05.16,11:20
Skalný zelený by už vôbec nemal podporovať fotovoltaiku. Výroba je náročná na zdroje aj na znečistenie (len to nevidíme, lebo je to v Číne).
lubko6394
25.05.16,11:25
Ak to správne chápem tak máš dennú spotrebu cca 3 kWh a baterka Ti vystačí na 2 dni. Takže v zime si po dvoch dňoch bez batérie a čakáš kedy zasvieti keď po týždni zamračenia príde týždeň slnečný tak povedzme máš za 3 dni nabité, ale zbytok výkonu neminieš. V lete ešte horšie. dnes by si mohol mať 20 kWh, lenže baterku máš len na 5 takže 15 pôjde do zeme. Zajtra by šlo do zeme už 17.
A koľkože kWh by si mohol za tých 6.000 kúpiť od ZSE ?
bodliak
25.05.16,15:19
môžeš z toho žiť, kým neminieš 5 kWh pri odbere max 3000VA. Ak svietiš, pozeráš telku a v mikrovlnke si 3x zohreješ jedlo, vydržíš možno aj 2 dni.
Ak pustíš práčku, za dve hodiny máš tmu.
bodliak
25.05.16,15:22
Byrokarcia sa týka aj štátnej dotácie. Možno hlavne dotácie...
ranter
26.05.16,04:22
Teraz štát rozdáva dotácie, byrokracia minimálna za toľko peňazí. Tlačivo snáď vieme vyplniť :). Problém je v tom, ako si písal vyššie, že pri mojej elektrickej faktúre vyjde návratnosť na cca 28 rokov a nepripočítal som do toho výmenu invertera a batérií, čo v tomto časovom horizonte je už povinný. Takže to sa už veľmi neoplatí. Aspoň zatiaľ. Naštartujú nový blok v Mochovciach a elektrina bude!
Ďakujem za odpovede, boli pre mňa prínosné.
bodliak
26.05.16,04:34
Možno toto:
http://gazduj.etrend.sk/clanky-gazduj/podavanie-ziadosti-zelene-zariadenia.html

http://gazduj.etrend.sk/clanky-gazduj/5-rad-ako-ziskat-dotaciu-na-ekologicke-energeticke-zariadenia-2.html

Byrokraciu možno za Teba spraví dodávateľ, no zaplatíš to ty. Pokiaľ viem, polovica dotácie sa utopí práve v papieroch, certifikátoch, registráciach, projektoch atď.
ranter
26.05.16,06:34
Ja som dostal v 1. kole na tie panely už dotáciu, len vtedy ešte neboli s akumulátorom a bez toho nemá význam - len pre ZSE. Nebol nič extra papierovačka a od začiatku to už zmenili dvakrát. Tie články už neplatia. Za 3450 EUR sa to oplatí, len ináč sa to neoplatí. Aspoň pre mňa. Sú ale takí, pre ktorích to môže byť dobrý. Napr. ktorí sú doma cez deň, pre nich bez batérií je to dobrá investícia.
lubko6394
26.05.16,07:48
Ani pre tých čo sú doma to príliš veľký význam nemá. Panely by totiž mali mať potom výkon ktorý sa ešte na 100% zužitkuje. Pozri si priebehy v rámci bezoblačného dňa a vidíš kopec. Ak sú aj oblaky tak máš kopec s roklinami, ak sú len oblaky tak tam máš zvlnenú rovinu. Furt musíš mať čosi doplnkové. A nepoznám ľudskú činnosť čo by spotrebovávala maximum okolo obeda. Obvykle je to tak 3 hodiny večer a hodinka ráno. Logické zdôvodnenie FVE pre vlastnú spotrebu nevidím- je to len otázka dotácií a kšeftov pre inštalatérov.