bettylou
25.05.16,06:44
Rozhodujem sa medzi mechanickou rezačkou Extol Premium Heavy Duty 600mm
a elektrickou Einhell TH-TC 618 4301180.
Budem robiť vonkajší obklad, terasu a vonkajšie schodište. Vedeli by mi majstri povedať, aké sú výhody a nevýhody, teda ktorá rezačka je vhodnejšia na tento druh prác, prípadne nejaký iný tip. Vďaka
Ing. Ľubomír Janoška
25.05.16,05:36
Mechanická rezačka chce cvik (zručnosť) a umožňuje iba rovné rezy. Elektrická zvládne aj vyrezávanie rohov, ale hrany sú poznateľne škaredšie (zubaté). Takže je dobré mať obidve, jednu na pekné rovné rezy, druhú na rohy - alebo používať iba ručnú a kusy v tvare "L" si zložiť z dvoch kúskov. Ručná rezačka by mala mať pevný (vystužený) spodok, aby sa neprehol po prvých dvoch rezoch.
(PS - bavíme sa o keramickej dlažbe)
buchač
25.05.16,05:41
Mechanickou urobíš len rovné rezy.
Tou elektrickou sa dajú urobiť rôzne oblúky a podobne, podľa potreby...

Ak nevieš robiť mechanickou, tak sa priprav na to lámanie dlažby...stačí jeden zlý pohyb a dlaždica sa zlomí na nevhodnom mieste.
Pri tej elektrickej hrozí zasa ufiknutie prsta..;)

Dá sa uvažovať o rezaní na mechanickej a tie dolaďovačky urobiť flexou...
bettylou
25.05.16,05:54
a aký je rozdiel medzi ložiskovou rezačkou a rezačkou s dierovačkou?
buchač
25.05.16,06:17
Ložisková má rezací kotúč vložený do ložiska.

Dierovacia má príslušné vybavenie - rezací dzindzik na rezanie dier.
Položíš dlaždicu a do nej vytvoríš dieru na príslušné...napríklad na prívod vody.
http://rezacky-dielna.heureka.sk/extol-rezacka-na-dlazbu-600mm-s-dierovackou/#ng:c1ac4f602a01c1727985a621def0df26
bettylou
25.05.16,09:15
a tá s dierovačkou má tiež ložiská alebo len teflonové púzdra?
buchač
26.05.16,03:58
Kúúúúwa...že vraj nevhodné ???

Hodnotiteľ musí byť asi poriadny debil a hlavne asi aj veľa dlažby narezal, keď je taký múdry...
jezo421
26.05.16,04:16
Pocul som uz vselico, ale aby sa dalo rezat malou elektrickou rezackou do obluka, to teda nie. To mozu dokazat len super buchaci. Im sa zrejme dokaze diamantovy kotuc ohnut ako potrebuju :-) Da sa s tym vyrezat roh ako pise p. Janoska, ale to je asi tak vsetko. Ani prst si s tym neodrezete, nema to zuby. Ak ma clovek nejake reflexy, tak ho to trochu viac popali.

Ale k pouzitelnosti rezaciek:

Mechanicka "lamacka" ak sa s nou vie robit a je rozumne kvalitna je fajn, robi sa s nou rychlo. Pohladove hrany z nej ale dostanete tazko a problem je aj, ak treba odrezat tenky pasik.



Problemom lacnych elektrickych rezaciek je, ze sa snazia prerezat dlazdicu v celom priereze na kratkej vzdialenosti (kotuc je vysoko nad doskou). Nemaju vsak na to ani vykon ani tuhost, ani presnost. Daju sa s tym rezat makksie obkladacky, s dlazbou to ide horsie, pripadne vobec ak je moc hruba a tvrda. Lepsi princip je tento:

https://www.youtube.com/watch?v=-DoRyRgul7s

Na doma si to vsak asi tazko niekto kupi.

Este je tu ale tretia moznost - kupit lacnu el. rezacku ako napr. ten Einhell a vytunigovat si ju tak, aby sa doska rezacky dala vyskovo nastavovat. Ak sa potom nastavi tak, aby trcal najskor len cca 2mm, a potom postupne viac a viac, da sa s tym urobit pohladova hrana bez akychkolvek zubov. Je to sice pracne, ale ak sa napriklad reze vela pasikov na sokel, odsypa to celkom rychlo.

p.s. uvedene informacie nie su vygooglene, ale odmakane na vlastom dome (kotolna, chodba, 2x kupelna, podesta + schody, balkon)
bodliak
26.05.16,04:37
Urobíš X rezov vedľa seba, krajné kratšie, prostredné dlhšie, v strede najdlhšie. Výsledok bude do oblúka. Chápeš ?



Tvrdiť, že niečo sa nedá alebo neexistuje, je vždy odvážne.
buchač
26.05.16,04:46
Čo mám ja odmakané, to nepíšem...nemá význam.
Že TY SI NEVIDEL a NEPOČUL ? To ešte neznamená, že neexistuje alebo že sa to nedá. Nie je každý ľavý a vytočený doprava. Holt, programátor by sa mal venovať tomu, čo rozumie...ja sa Ti do remesla nemontujem.

Všetko sa dá, len treba chcieť a vedieť !!!
Kto umí, ten umí...a ten druhý čumí. Takže čum ... je to síce vzor, ale toto sa dá predsa aj s flexou, alebo aj s tou rezačkou, len je potrebná trpezlivosť a pevné ruky. Aj keby som Ti dal podrobný technologický popis, asi by si nepochopil ten postup.

https://www.youtube.com/watch?v=oBXFsOLwkeU
jezo421
26.05.16,04:46
Jaaj, ale vysledok bude potom cosi fasa zubate. Kto by to tymto sposobom preboha robil? Ved rovnako mizerny vysledok dosiahnem s flexou - ale podstatne rychlejsie a s mensou namahou :-)
buchač
26.05.16,04:48
bodliak (Dnes 07:37) Urobíš X rezov vedľa seba, krajné kratšie, prostredné dlhšie, v strede najdlhšie. Výsledok bude do oblúka. Chápeš ?

Tvrdiť, že niečo sa nedá alebo neexistuje, je vždy odvážne.
=======================
BINGO - presne tak !
Tebe však nemusím vysvetľovať...Ty nie si programátor...Ty si praktický človek. ;)
jezo421
26.05.16,04:54
Napisal si toto: "Tou elektrickou sa dajú urobiť rôzne oblúky a podobne, podľa potreby..." Na to som reagoval a aj som ti dal nevhodne (lebo tam nie je moznost HLUPOST). A teraz si mi tu postol video na mechanicku rezacku. Tu som ja nijako nespochybnoval. Pijes hned z rana, alebo nerozumies vlastnemu textu?
buchač
26.05.16,05:06
jezo421 (Dnes 07:54) Napisal si toto: "Tou elektrickou sa dajú urobiť rôzne oblúky a podobne, podľa potreby..." Na to som reagoval a aj som ti dal nevhodne (lebo tam nie je moznost HLUPOST). A teraz si mi tu postol video na mechanicku rezacku. Tu som ja nijako nespochybnoval. Pijes hned z rana, alebo nerozumies vlastnemu textu?
========================
Graduješ v osočovaní ???

Citujem sám seba.." video JE TO SÍCE VZOR"...

Čo si ešte stále nevytriezvel po včerajšku, že nevidíš prečítať písané...alebo si škuľavý od toho programovania ?
------------------------------------
Takže ešte raz a podrobne rozpíšem, lebo si sjetý pod obraz Boží a do praxe tvrdý jak kvalitné tágo.

Tou elektrickou sa dajú robiť oblúky podľa potreby...to isté dokáže aj flexa.
No oblúky sa predsa robia len v nevyhnutných prípadoch a každý sa im radšej vyhne.
jezo421
26.05.16,05:35
Co sa da na to povedat, ty si nikdy nepriznas chybu. Dat za vzor elektrickej rezacky mechanicku je chore. A tvrdit ze ELEKTRICKA REZACKA DOKAZE ROBIT OBLUK je KLAMSTVO. Robi len rovny rez. Ze tak dokazes narobit kopu zubov a prehlasit ich za obluk - no budiz. Za pravdu ti v tomto vsak mozu dat len tvoji virtualny kamarati :-)
Co sa tyka osocovania, v tom si majster ty, len som sa prisposobil :-P A k tym programatorom - nech sa paci, pozyvam ta na navstevu, mozes moju robotu sam posudit.
buchač
26.05.16,05:55
jezo421 (Dnes 08:35) Co sa da na to povedat, ty si nikdy nepriznas chybu.
==============================
Ale priznám...len musí byť fasa argument proti môjmu tvrdeniu.
Môj názor potvrdil aj bodliak a nie je to o kamarátstve...asi má tiež niečo za sebou...ALE ja Ťa presvedčovať nebudem.
-------------------------------
Dovoľ ale, aby som Ťa poučil aj v slovenčine

Osočovanie - http://slovnik.azet.sk/pravopis/slovnik-sj/?q=oso%C4%8Dova%C5%A5
Ty si ma osočil v tom, že pijem od rána.
Pritom je o mne známe, že som abstinent (lebo inak sa nedá).

Ja som nikoho neosočil...na začiatku som niekoho (hodnotiteľa) nazval debilom.
To nie je osočovanie, to je nadávka...a niekedy nemá ďaleko od pravdy.
---------------------------------

...a už ma a ani seba nezdržuj.
Ty len poctivo programuj...ja idem pekne - krásne kamene ukladať...
bodliak
26.05.16,08:28
Ked mi kachlicka leží na stole, a kotúč mi chodí hladko v koľajnici alebo na ložisku, nedržím v ruke váhu keramiky alebo váhu rozbehnutej flexy, ktorá má ešte aj slušný gyro efekt, tak sa mi to reže PODSTATNE ľahšie a presnejšie.