mirka16
20.06.06,14:25
Ahojte poradaci, hladala som odpoved, ale som z toho zmatena....
Firma platitel DPH na SR chce kupit od FO z Nemecka osobne vozidlo /na zaklade kupno-predajnej zmluvy/. Ako je to vlastne s DPH, urobi sa len samozdanenie?
Dakujem, potrebujem to surne.
Mirka
ALBO
20.06.06,13:19
Podľa § 11/3 predmetom dane je len nadobudnutie nového DP.Nový DP je zadefinovaný v §11/12.
Ak auto nesplňa podmienku § 11/12 nesamozdaňujete. Od FO kupite bez DPH.
zetka
24.06.06,11:11
Ahojte,ja mám podobný problém.Kúpilil sme osobné auto v Nemecku.Na toto auto v Nemecku sa vzťahuje 16% daň.Oni sú platcami DPH aj mi sme platcami dph.Na faktúre však dph uvedené nebolo a zaplatená bola bez dph.Auto si chcem nechať na firme a neviem ako to správne zaúčtovať a odviesť dph.Urobím samozdanenie? Ale potom ako odvediem daň? Díky za každú radu. Ešte na okraj.Táto firma posiela na príslušné daňové úrady hlásenia o predaji tovaru konkrétnej osobe.
Jana Acsová
24.06.06,11:41
Kúpili sme osobné auto v Nemecku. Na toto auto v Nemecku sa vzťahuje 16% daň. Oni sú platcami DPH aj my sme platcami dph. Na faktúre však dph uvedené nebolo a zaplatená bola bez dph. Auto si chcem nechať na firme a neviem ako to správne zaúčtovať a odviesť dph.Urobím samozdanenie? Ale potom ako odvediem daň? Díky za každú radu. Ešte na okraj. Táto firma posiela na príslušné daňové úrady hlásenia o predaji tovaru konkrétnej osobe. Hlásením máte zrejme na mysli súhrnný výkaz, ktorý je povinný robiť každý platiteľ dane, ktorý dodáva tovar s uplatnením oslobodenia do iného členského štátu EÚ.
Na správne zodpovedanie Vašej otázky je dôležité uviesť, či sa jedná napr. o nové pozemné motorové vozidlo podľa § 11 ods. 12 nášho ZDPH, prípadne akú odvolávku uviedol nemecký dodávateľ na faktúre. Každý dodávateľ pri dodaní do iného ČŠ EÚ je povinný uviesť odvolávku na oslobodenie od dane v prípade, že sa jedná o intrakomunitárne dodanie. Neuvedenie DPH na faktúre pri dodaní osobného automobilu môže mať viac dôvodov a nemusí sa jednať len o dodanie tovaru s uplatnením oslobodenia. Overte (preložte) si údaje uvedené na faktúre.
zetka
24.06.06,19:29
Ďakujem Jani.Jedná sa o ojazdené auto,počet najazdených km-147 000.Z faktúry som si preložila,že je to (Steuerfreie Lieferung nach §4 Nr. 1b UstG)-oslobodené od dane podľa §4 č. 1b UstG,čomu však nie celkom rozumiem.Ak môžete a viete,poradte mi.Veľmi ďakujem
Zuzka
24.06.06,20:46
... tuším som niečo zmeškala, nebodaj sa nemci zase rozdelili a vrátili sa k pôvodným názvom NSR a NDR, sú vôbec v EU? :eek: :D
zetka
25.06.06,11:31
ahoj.Nie,nič si nezmeškala.Nemci sa nerozdelili,to je len trošku mílny názov témy.Nemci sú v EÚ ak sa nemýlim.Bola by som vďačná za každý príspevok na môj vyššie uvedený problém.Ďakujem
Jana Acsová
25.06.06,12:19
Kúpilil sme osobné auto v Nemecku. Na toto auto v Nemecku sa vzťahuje 16% daň. Oni sú platcami DPH aj my sme platcami dph. Na faktúre však dph uvedené nebolo a zaplatená bola bez dph. Auto si chcem nechať na firme a neviem ako to správne zaúčtovať a odviesť dph.
Jedná sa o ojazdené auto, počet najazdených km-147 000.Z faktúry som si preložila,že je to (Steuerfreie Lieferung nach §4 Nr. 1b UstG)-oslobodené od dane podľa §4 č. 1b UstG,čomu však nie celkom rozumiem. Nastať môžu tieto prípady:

1) Nemecký platiteľ dane uplatnil oslobodenie od dane z titulu intrakomunitárneho dodania, v tom prípade by ste boli osobou povinnou platiť daň podľa § 69 ods. 6. Neviem presne, či v Nemecku nie je možné odpočítať daň z osobných automobilov kategórie M1 v prípade, že sú využívané na podnikanie. Ak by to tak bolo, zahrnuli by ste nadobudnutie do daňového priznania a zrejme bez možnosti odpočítania dane, ak ho zaradíte do majetku a nebude slúžiť na ďalší predaj, či prenájom.

2) Nemecký platiteľ uplatnil oslobodenie od dane z titulu, že na predmetné vozidlo nemohol uplatniť odpočítanie dane (obdoba nášho § 49 ods. 7 písm. a) a v tom prípade je oslobodené od dane aj nadobudnutie tohto vozidla v tuzemsku podľa § 44. Ak by to bol tento prípad, tak by ste predmetné nadobudnutie nepremietli do daňového priznania, nakoľko tu sa premietajú iba obchody, pri ktorých sa daň uplatňuje.

Bolo by vhodné porovnať text v nemčine uvedený na faktúre, či sa zhoduje s textom týkajúcim sa bežného intrakomunitárneho dodania.

Ak máte Vy alebo iný Poraďák tento text, mohli by sa porovnať, aby sme vedeli presne o čo sa jedná, prípadne nahliadnite do nemeckého zákona o DPH.
Jana Acsová
25.06.06,12:24
... tuším som niečo zmeškala, nebodaj sa nemci zase rozdelili a vrátili sa k pôvodným názvom NSR a NDR, sú vôbec v EU? :eek: :D

Je to ťažké, to mi ver,
kúpiť auto v NDR. .-)
bepo
25.06.06,16:36
§4 b UStG hovorí o oslobodení pri dodaní v rámci EU a osobné autá majú nárok na odpočet v Nemecku
Jana Acsová
25.06.06,16:39
§4 b UStG hovorí o oslobodení pri dodaní v rámci EU a osobné autá majú nárok na odpočet v Nemecku
Ďakujeme. .-)

V tom prípade platí:


1) Nemecký platiteľ dane uplatnil oslobodenie od dane z titulu intrakomunitárneho dodania, v tom prípade by ste boli osobou povinnou platiť daň podľa § 69 ods. 6. Neviem presne, či v Nemecku nie je možné odpočítať daň z osobných automobilov kategórie M1 v prípade, že sú využívané na podnikanie. Ak by to tak bolo, zahrnuli by ste nadobudnutie do daňového priznania a zrejme bez možnosti odpočítania dane, ak ho zaradíte do majetku a nebude slúžiť na ďalší predaj, či prenájom.
Jana Acsová
25.06.06,16:41
§4 b UStG hovorí o oslobodení pri dodaní v rámci EU a osobné autá majú nárok na odpočet v Nemecku
Aj tento príspevok ma viedol k založeniu témy:
http://www.porada.sk/t28758-najpouzivanejsie-odvolavky-pri-fakturach-z-eu.html

S dovolením autora rady si dovolím doplniť predmetný text do témy. Oki?
zetka
25.06.06,19:20
Ďakujem,ste zlatí.Poriadne si ešte mrknem zákon,ale ak som správne pochopila,tak daň odviesť musím,nemôžem si ju odpočítať.Tým pádom tu neplatí samozdanenie ako som si najskôr myslela.Samozrejme ma teší založenie témy s touto problematikou.Ešte raz ďakujem
zetka
27.06.06,09:17
ahojte.Stále som na pochybách.Ked §4 1b UStG na fa z Nemecka hovorí o oslobodení v rámci EU,tak by som u nás z tekéhoto tovaru nemusela odvádzať daň a stačilo by urobiť samozdanenie?
Steuerfreie Lieferung nach §4 Nr.1b UStG-toto odvolanie mám na Nem.fa za kompresory a aj za ojazdené auto kat.M1.Treba postupovať v obidvoch prípadoch rovnako? V prípade,že tento tovar predám,fa vystavím s DPH a čo v príade,ked si tovar nechám v majetku firmy?
Prosím ozrejmite mi to,je to pre mňa nové a zatiaľ som z toho stále zmätená.Díky :mee:
Jana Acsová
27.06.06,11:24
ahojte.Stále som na pochybách.Ked §4 1b UStG na fa z Nemecka hovorí o oslobodení v rámci EU,tak by som u nás z tekéhoto tovaru nemusela odvádzať daň a stačilo by urobiť samozdanenie? Váš postup: ste osobou povinnou platiť daň podľa § 69 ods. 6. Daňovú povinnosť uvediete na riadku 04 daňového priznania, súčtového 01 a prislúchajúcu daň spolu s tuzemskými dodávkami na riadku 02.
Ak sa jedná o osobný automobil kategórie M1, ktorý zaradíte do majetku a používate na vlastné podnikanie (nie je to tovar ani vozidlo na ďalší prenájom) nemôžete daň podľa § 49 ods. 7 odpočítať. Čo sa týka uvádzania tejto dane v daňovom priznaní, tak môj názor je: uvádzať daň na riadku 16 a ďalej už nie, nakoľko nie je odpočítateľná, t.j. nebude zahrnutá do riadku 18 a súčtového riadku 22.


Steuerfreie Lieferung nach §4 Nr.1b UStG-toto odvolanie mám na Nem.fa za kompresory a aj za ojazdené auto kat.M1.Treba postupovať v obidvoch prípadoch rovnako? Áno. Čo sa týka daňovej povinnosti. V prípade kompresorov, ak je to tovar, alebo materiál Vám vzniká právo na odpočítanie dane a v tom je rozdiel oproti kúpe osobného automobilu.


V prípade,že tento tovar predám,fa vystavím s DPH a čo v príade,ked si tovar nechám v majetku firmy? Čo máte na mysli? Osobné auto, alebo kompresory?
Jana Acsová
27.06.06,11:31
V prípade,že tento tovar predám,fa vystavím s DPH a čo v príade,ked si tovar nechám v majetku firmy? V prípade automobilov Vám už vlastne bolo odpovedané v prvej časti predchádzajúcej odpovede.

Ak by ste vozidlo kategórie M1 kúpili ako tovar za účelom jeho ďalšieho predaja, tak by ste mohli daň Vami uplatnenú pri nadobudnutí tovaru aj odpočítať a uviesť na riadkoch 18 a 22 daňového priznania (okrem už uvádzaného textu v predchádzajúcom príspevku).
Ak by ste vozidlo prihlásili na firmu (technický preukaz), tak by ste právo na odpočítanie nemali. Výnimkou by bol prípad, kedy by vozidlo bolo obstarané za účelom jeho ďalšieho nájmu.

Kompresory ... síce neuvádzate aké, ale zrejme nebudeme ďaleko od správneho riešenia, keď uvediem, že je jedno aký je účel, ak súvisí s podnikaním, t.j. je jedno, či je to Váš tovar, alebo materiál ... alebo samostatná hnuteľná vec. Vznikne daňová povinnosť aj právo na odpočítanie dane si môžete uplatniť.
zetka
27.06.06,18:22
Ďakujem,moc moc ste mi pomohli.Konečne sa hnem z miesta.Moc sa teším.
zetka
27.06.06,19:19
Váš postup: ste osobou povinnou platiť daň podľa § 69 ods. 6. Daňovú povinnosť uvediete na riadku 04 daňového priznania, súčtového 01 a prislúchajúcu daň spolu s tuzemskými dodávkami na riadku 02.
Ak sa jedná o osobný automobil kategórie M1, ktorý zaradíte do majetku a používate na vlastné podnikanie (nie je to tovar ani vozidlo na ďalší prenájom) nemôžete daň podľa § 49 ods. 7 odpočítať. Čo sa týka uvádzania tejto dane v daňovom priznaní, tak môj názor je: uvádzať daň na riadku 16 a ďalej už nie, nakoľko nie je odpočítateľná, t.j. nebude zahrnutá do riadku 18 a súčtového riadku 22.

Ešte tu mám menší problémik.Pri nahrávaní tejto fa môžem použiť iba paragrafy,ktoré mi ponúka program.Čo sa týka §69 mám možnosť podľa §69ods. 2-4 a 9(riadok9),potom §69 ods.7 (riadok 11)a §69 a §49 (riadok 9,15)ods.2b.Ani jeden výber mi do priznania nenahrá váš opísaný spôsob.Ako to tam vlastne dostať? Ak môžete poradte mi ešte v tomto.Ďakujem
Jana Acsová
28.06.06,09:55
Ešte tu mám menší problémik.Pri nahrávaní tejto fa môžem použiť iba paragrafy,ktoré mi ponúka program.Čo sa týka §69 mám možnosť podľa §69ods. 2-4 a 9(riadok9),potom §69 ods.7 (riadok 11)a §69 a §49 (riadok 9,15)ods.2b.Ani jeden výber mi do priznania nenahrá váš opísaný spôsob.Ako to tam vlastne dostať? Ak môžete poradte mi ešte v tomto.ĎakujemA neponúka Vám program § 11? Ten sa týka nadobudnutia tovaru a následne by mal byť výber bez uplatnenia odpočítania dane.

Lenže nevieme aký máte softvér. Skúste pozrieť do témy účtovné softvéry, prípadne si otázku zadajte v tej porade.
zetka
28.06.06,17:51
Tak §11 je tam,ale v kombinácii s §49 ods.2.Účtujem v Oberone a skúšala som aj poradenú tému,zatiaľ bezvýsledne a volala som priamo do Oberonu a tam mi poradili to dať na tovar zakúpený v tuzemsku-riadok 4 daň.priznania.Lenže to sa mi vôbec nepáči.Neviem ako by som to vykombinovala.Možno by som mohla dať ten§11 a §49 a potom odviesť daň interným dokladom.No proste neviem,čo by bolo dobré.
Jana Acsová
29.06.06,06:57
Tak §11 je tam,ale v kombinácii s §49 ods.2.
Takže daňovú povinnosť by Vám zrejme uviedlo správnne do riadku 04 základ dane, súčtový 01 a daň na riadku 02.
Ibaže by Vám uviedlo odpočítanie dane na riadkoch 16,18,22. Mohli by ste to riešiť poznámkou v záznamoch podľa § 70 ZDPH a tým, že by ste si "ručne" znížili odpočítanú daň na riadku 18 a 22 daňového priznania.

Tak §11 je tam,ale v kombinácii s §49 ods.2.Účtujem v Oberone a skúšala som aj poradenú tému,zatiaľ bezvýsledne a volala som priamo do Oberonu a tam mi poradili to dať na tovar zakúpený v tuzemsku-riadok 4 daň.priznania.Nakoľko nepracujem v Oberone, neviem sa vyjadriť k programu, ale riadok 04 daňového priznania sa netýka tuzemska ale nadobudnutia tovaru a teda to by bolo správne.
zetka
29.06.06,10:47
Ďakujem moc.V Oberone pri zadávaní fa mi program ponúka možnosti,ktoré som už spomínala a mám tam možnosť tovar zakúpený v tuzemsku-riadok 4.Vdaka vám som si uvedomila,že táto možnosť nie je vypísaná úplne a v riadku 4 daň.priznania pokračuje podľa §11 a 11a,čo sa mňa týka.Tak ešte raz ďakujem
zetka
30.06.06,20:26
Ak môžem,ešte by som sa vrátila.Ked v tomto prípade odvediem DPH bez nároku na odpočet,môžem si ju pri odpisovaní majetku zarátať do vstupnej ceny?
Jana Acsová
03.07.06,07:04
Ak môžem,ešte by som sa vrátila.Ked v tomto prípade odvediem DPH bez nároku na odpočet,môžem si ju pri odpisovaní majetku zarátať do vstupnej ceny?Čiže ak sa jedná o kúpu osobného auta kategórie M1, u ktorého nie je možné odpočítať daň podľa § 49 ods. 7, daň z pridanej hodnoty je súčasťou jeho obstarávacej ceny.
M3G
04.07.06,19:20
Chcel by som dodať, že ak auto spĺňa podmienky ojazdeného auta, a pri ktorom predajca pri nákupe nemal nárok na odpočet DPH, neuvádza ho do súhrnného výkazu pri dodaní do EU. (U nás §42)

T.j. v tomto prípade nemecký predajca neuviedol dodanie do členského štátu do súhrnného výkazu.
zetka
07.07.06,20:30
Ahoj.Tomuto mám ako rozumieť? Zamiešalo mi to karty? Kedže nemecký predajca neuviedol dodanie do členského štátu do súhrnného výkazu,neodvádzam z tohto vozidla u nás daň? Vysvetlite mi to bližšie,prosím.ďakujem
Jana Acsová
08.07.06,07:10
§4 b UStG hovorí o oslobodení pri dodaní v rámci EU a osobné autá majú nárok na odpočet v Nemecku
Čiže zistili sme, že pri dodaní auta z Nemecka sa jedná o intrakomunitárne dodanie.

Chcel by som dodať, že ak auto spĺňa podmienky ojazdeného auta, a pri ktorom predajca pri nákupe nemal nárok na odpočet DPH, neuvádza ho do súhrnného výkazu pri dodaní do EU. (U nás §42)

T.j. v tomto prípade nemecký predajca neuviedol dodanie do členského štátu do súhrnného výkazu.
Z uvedeného vyplýva, že nebol aplikovaný postup, kde nemohlo byť uplatnené odpočítanie dane a teda aplikovaná "obdoba nášho § 42".


Tomuto mám ako rozumieť? Zamiešalo mi to karty? Kedže nemecký predajca neuviedol dodanie do členského štátu do súhrnného výkazu,neodvádzam z tohto vozidla u nás daň? Vysvetlite mi to bližšie,prosím.ďakujem

Takže nevyplýva pre vás nič, iba čítať pozorne k čomu sme dospeli.
M3G
08.07.06,12:13
Ahoj.Tomuto mám ako rozumieť? Zamiešalo mi to karty? Kedže nemecký predajca neuviedol dodanie do členského štátu do súhrnného výkazu,neodvádzam z tohto vozidla u nás daň? Vysvetlite mi to bližšie,prosím.ďakujem

Čiže, keby nárok na odpočet z osobných automobilov v Nemecku nebol, dodávateľ by ho neuvádzal do Súhrnného výkazu a nejednalo by sa o intrakomunitárne dodanie.


Ale keďže nárok na odpočet DPH z osobných automobilov v Nemecku je, do súhrnného výkazu ho dodávateľ uviedol, jedná sa o intrakomunitárne dodanie.V SR nárok na odpočet DPH z osobných automobilov nie je, teda odberateľ použije samozdanenie, pričom nárok na odpočet DPH nemá a v konečnom dôsledku z toho auta zaplatí DPH.


Len ešte sa mi nezdá ten nárok na odpočet z osobných áut v Nemecku. By bolo dobré zistiť, či je to určite tak.
Jana Acsová
08.07.06,13:12
Len ešte sa mi nezdá ten nárok na odpočet z osobných áut v Nemecku. By bolo dobré zistiť, či je to určite tak.Už to na Porade uvádzali. Nie je to prvý prípad. A potvrdzuje to aj režim, v akom bolo auto dodané ... ako intrakomunitárne dodanie s uplatnením oslobodenia od dane.
Takže postup, ktorý je rozoberaný doteraz v téme sa týkal tejto problematiky až po príspevok č. 24.

V prípade, že sa bude ešte prispievať do tejto témy, bolo by dobre, keby sa prispievatelia držali témy, aby sa nerozoberala problematika, ktorá sa zadávateľov otázok netýka.
M3G
08.07.06,14:25
Už to na Porade uvádzali. Nie je to prvý prípad. A potvrdzuje to aj režim, v akom bolo auto dodané ... ako intrakomunitárne dodanie s uplatnením oslobodenia od dane.
Takže postup, ktorý je rozoberaný doteraz v téme sa týkal tejto problematiky až po príspevok č. 24.

V prípade, že sa bude ešte prispievať do tejto témy, bolo by dobre, keby sa prispievatelia držali témy, aby sa nerozoberala problematika, ktorá sa zadávateľov otázok netýka.

ok, ok, moja chyba, som sa opakoval+niečo navyše, čo sem nepatrilo. Ale to je dané tou mojou rýchlosťou čítania príspevkov. Prvý príspevok prečítať+posledný prečítať+ostatné zbežne pozrieť.
zetka
08.07.06,18:18
Ďakujem,ste zlatí.Som stále múdrejšia.
Fisher
20.09.06,07:14
Prosím o radu.
Prečítal som si tento príspevok aj ďalšie súvisiace ale chcem mať istotu.

Môj klient - s.r.o. registrovaný plátca DPH - zakúpil v Nemecku ojazdený osobný automobil M1, zaradil si ho do svojho majetku a používa ho na podnikanie. Dopravný inšpektorát mu už vydal Osvedženie o tech. preukaze.

Zahraničný dodávateľ - predajca vozidiel (autobazár) mu vyfakturoval auto na plnú cenu so 16% DPH.
Na faktúre neuviedol IČ DPH môjho klenta.

Domnievam sa, že dodávateľ mal uviesť IČ DPH môjho klienta na faktúre a dodávku nezdaňovať. Môj klient by mal auto samozdaniť bez uplatnenia nároku na odpočet DPH.

Uvažujem správne ?
Ďakujem za prípadné reakcie.
Jana Acsová
20.09.06,07:20
Uvažujem správne ?
Áno, ak sa nejedná zo strany nemeckého autobazáru o predaj podľa osobitnej úpravy. To by musela byť na faktúre odvolávka na ustanovenie nemeckého zákona (text v nemčine nájdete aj vo vypracovaných otázkach).
Fisher
20.09.06,07:25
Bože čo s tým ? Novú faktúru z Nemecka nedonesú do termínu DPH. Mám to samozdaniť už teraz (dodávka aj fa je z augusta) , alebo počkám na správnu faktúru ?
Jana Acsová
20.09.06,08:08
Bože čo s tým ? Novú faktúru z Nemecka nedonesú do termínu DPH. Mám to samozdaniť už teraz (dodávka aj fa je z augusta) , alebo počkám na správnu faktúru ?Ak sa jedná o intrakomunitárne nadobudnutie, tak daňová povinnosť Vám vznikla (ak máte vyhotovenú faktúru v auguste a je vyhotovená po dodávke tovaru). Takže doporučujem dodaniť v mesiaci august. Právo na odpočítanie dane nie je v prípade motorového vozidla kategórie M1 (iba keby bolo určené na ďalší predaj alebo prenájom).

P.S.:
Predpokladám teda, že na faktúre nie je uvedená odvolávka na osobitnú úpravu.
Fisher
20.09.06,08:51
Uplatniť právo na odpočítanie dane ? Aj u osobného auta ?
Fisher
20.09.06,10:10
V dokumente od DRSR Banská Bystrica, odbor služieb pre verejnosť,
August 2005, sa píše

ak nie je kupujúci predajcom osobných automobilov a kúpil ojazdený osobný automobil
• od predajcu identifikovaného pre daň v inom členskom štáte, ktorý neuplatňuje osobitnú úpravu, ak daň nebola uplatnená (kupujúci vystupoval ako platiteľ dane t.j. ojazdený osobný automobil si objednal pod IČ DPH prideleným v tuzemsku), kupujúci nadobudnutie zdaňuje ale právo na odpočítanie dane mu nevzniká.

Z toho mi vyplýva že ak daň bola uplatnená (predajca auto vo faktúre zdanil) , kupujúci nadobudnutie u nás nezdaňuje.

(možno že sa mýlim :( )
Jana Acsová
20.09.06,15:41
Uplatniť právo na odpočítanie dane ? Aj u osobného auta ?Nie, samozrejme nie, ak sa jedná o vozidlo kategórie M1 a nie je určené na ďalší predaj, alebo prenájom.

Doplním v predchádzajúcej odpovedi.
Jana Acsová
20.09.06,15:45
Z toho mi vyplýva že ak daň bola uplatnená (predajca auto vo faktúre zdanil) , kupujúci nadobudnutie u nás nezdaňuje.
Zdaňuje, nakoľko k zdaneniu v Nemecku došlo nesprávne. Preto zdôrazňujem, že ak sa jedná o intrakomunitárne nadobudnutie tovaru, nadobudnutie je predmetom dane na Slovensku. Ak došlo k nesprávnej fakturácii, neznamená to, že nedošlo k intrakomunitárnemu nadobudnutiu tovaru.
Doporučujem osloviť dodávateľa a požiadať ho o opravu faktúry a vysporiadanie nemeckej dane (ak už došlo k úhrade).
Fisher
20.09.06,18:33
Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
eop
14.12.06,06:34
Ahojte, ja by som sa chcela spýtať, sme neplatci DPH , kupujeme osobné ojazdené autá z DE väčšinou od FO, niekedy aj od PO platcu DPH, autá ďalej predávame na SR (v predmete činnosti máme kúpu a predaj áut). Chcela by som vedieť, čo pre nás vyplýva, keď sa po novom roku staneme platcami DPH. Ako je to z pohľadu DPH a našich povinností?
Pr. 1. kúpa ojazdeného auta od FO z DE a predaj na SR neplatcovi?
2. kúpa ojazdeného auta od PO platcu z DE a predaj auta neplatcovi
na SR - musím to samozdaniť a tu predať s DPH?

Prosím o radu. Ďakujem
lulis
09.07.07,14:18
[quote=Jana Acsová;265531]V prípade automobilov Vám už vlastne bolo odpovedané v prvej časti predchádzajúcej odpovede.

Ak by ste vozidlo kategórie M1 kúpili ako tovar za účelom jeho ďalšieho predaja, tak by ste mohli daň Vami uplatnenú pri nadobudnutí tovaru aj odpočítať a uviesť na riadkoch 18 a 22 daňového priznania (okrem už uvádzaného textu v predchádzajúcom príspevku).
Ak by ste vozidlo prihlásili na firmu (technický preukaz), tak by ste právo na odpočítanie nemali. Výnimkou by bol prípad, kedy by vozidlo bolo obstarané za účelom jeho ďalšieho nájmu.



Dobry den Janka
ak tomu dobre rozumiem, ked ja ako firma (platca DPH - ale nepredajca aut)kupim osobne auto (do 6000 km) z EU od platcu - zaplatila som teda DPH tu na SR bez naroku na odpocet,ale predam ho leasingovke ako spatny leasing, budem si moct odpocitat DPH?
Ako potom bude vyzerat moja faktura pre leasingovku?
Dakujem za skoru odpoved
LuLis
Jana Acsová
09.07.07,14:23
Dobry den Janka
ak tomu dobre rozumiem, ked ja ako firma (platca DPH - ale nepredajca aut)kupim osobne auto (do 6000 km) z EU od platcu - zaplatila som teda DPH tu na SR bez naroku na odpocet,ale predam ho leasingovke ako spatny leasing, budem si moct odpocitat DPH?
Ako potom bude vyzerat moja faktura pre leasingovku?
Dakujem za skoru odpoved
LuLisJa to tak jednoducho nevidím ... ale pridám Vám jeden link. Máte zrejme na mysli automobil kategórie M1. Ak máte v predmete činnosti predaj tovaru, mohlo by situáciu riešiť nasledovné:
http://www.porada.sk/t10804-auto-zo-zahranicia-bez-naroku-na-odpocet.html?highlight=auto+zahrani%E8ia

Fakt zaujímavé veci sme už na Porade mali.
lulis
10.07.07,06:33
dakujem velmi pekne Janka
linkovala som veru skoro dve hodiny, ale toto som nenasla, takze este raz dakujem
LuLis
Pavla P
12.09.07,06:44
Prosim o radu

- nakup ojazdeneho os.automobilu M1 z Nemecka od platcu DPH,
- faktura je vystavena s dph aj uhradena s dph (my sme platci dph tiez)
- os. automobil sa zaradil do majetku fy a bude sa prenajimat (nevedelo sa vopred, ze sa bude robit na auto spatny leasing)
- automobil bol prihlaseny v evidencii na DI na firmu, teraz sa s tymto automobilom ide robit spatny leasing (kupene a prihlasene bolo v 8/2007 a leasing sa ide robit v 9/2007).

ako postupovat s DPH?

Pri nakupe z DE si mozem uplatnit narok na DPH, nakolko sa bude automobil dalej prenajimat?

Ale ako v pripade, ze ho ideme preleasovat? Predame ho LS a vycislime aj odvedieme DPH?
Pri LZ si mozeme uplatnovat potom DPH, nakolko to auto sa bude dalej prenajimat (so suhlasom leas.spolocnosti) ?

som zufalec :(
Vladimír Ozimý
12.09.07,07:16
zatiaľ odpoviem k tej prvej časti...fa mala byť vystavená bez dph podľa mňa...kedže ide o dodanie tovaru z členského štátu vy ste si to tu mali samozdaniť...
Pavla P
12.09.07,14:44
dakujem Vladimir ..

ziadne dalsie rady pre mna nikto nemate? :(
EMILY04
26.03.09,06:52
Ahojte poraďaci.
Mám jednu otázku. FO platca DPH na Slovensku si kúpil auto z Nemecka. /HYUNDAY H1 TTAREX, rok výroby 11/2001, najazdených 190.000 km,naftak 74kv/ Faktura bola vystavená bez DPH. Má povinnosť táto FO odviezť daň na Slovensku? Na daňovom úrade mi povedali dva rozdielne názory, jeden že áno a jeden, že nie. Môže mi niekto poradiť?
Emily04
beata.b
26.03.09,11:44
Chcela by som poprosiť o radu:
Ak kúpime osobný automobil (nie nový) v ČR pre s.r.o.,ktorá je platcom DPH, je potrebné zaplatiť DPH za to auto na Slovensku?
Ďakujem
beata.b
26.03.09,11:46
OPRAVA:
Ak kúpime osobný automobil (nie nový) v ČR pre s.r.o.,ktorá NIE je platcom DPH, je potrebné zaplatiť DPH za to auto na Slovensku?
Ďakujem
Jana Acsová
26.03.09,12:22
Ahojte poraďaci.
Mám jednu otázku. FO platca DPH na Slovensku si kúpil auto z Nemecka. /HYUNDAY H1 TTAREX, rok výroby 11/2001, najazdených 190.000 km,naftak 74kv/ Faktura bola vystavená bez DPH. Má povinnosť táto FO odviezť daň na Slovensku? Nečudujem sa viacerým odpovediam, ak ste zadali iba tieto informácie, bez identifikácie predávajúceho.

Ak sa jedná v oboch krajinách o platiteľov dane a bez DPH znamená s uplatnením oslobodenia vzhľadom na intrakomunitárnu dodávku, tak nie je čo riešiť. Jednalo by sa o nadobudnutie tovaru na Slovensku, ktoré je predmetom dane. Predpokladám, že sa jedná o tento prípad (ale to potvrdia iba podmienky dodávky). Na faktúre by mala byť príslušná odvolávka.

Pozrite aj:
http://www.porada.sk/t28758-najpouzivanejsie-odvolavky-pri-fakturach-z-eu.html
Jana Acsová
26.03.09,12:27
Chcela by som poprosiť o radu:
Ak kúpime osobný automobil (nie nový) v ČR pre s.r.o.,ktorá je platcom DPH, je potrebné zaplatiť DPH za to auto na Slovensku?
ĎakujemAk vozidlo pri kúpe neplní inštitút nového pozemného motorového vozidla nebude sa zdaňovať na Slovensku ... ale pozor, zavedenie odpočítania DPH z osobného automobilu v ČR túto situáciu zmení.
Jana Acsová
26.03.09,12:28
OPRAVA:
Ak kúpime osobný automobil (nie nový) v ČR pre s.r.o.,ktorá NIE je platcom DPH, je potrebné zaplatiť DPH za to auto na Slovensku?
ĎakujemNie.
EMILY04
26.03.09,21:03
Janka ďakujem za radu. Ja sama som tú faktúru na kúpu auta ešte nevidela. Len ten podnikateľ mi nadiktoval aké auto kúpil a až zajtra budem mať v ruke faktúru. Ja som mala iba zistiť či je to nadobudnutie tovaru na Slovensku, ktoré je predmetom dane. Pekný večer.
Emily04
ada1602
11.05.09,06:47
Dobrý deň, celý víkend som presedela pri tejto téme ale nezmúdrela som. Prosím Vás veľmi pekne o radu. SZČO platiteľ DPH kúpil ojazdený automobil kategórie M1 v Nemecku od platiteľa DPH. Na faktúre je IČ DPH kupujúceho aj predávajúceho, faktúra je vystavená bez DPH. Na faktúre je text Kein Umsatzsteuer It. §25a USTG. Viem že je to obdoba nášho §66 osobitná úprava uplatňovania dane. SZČO automobil zaradil do podnikania, nebude ho však prenajímať bude ho používať na podnikanie. Znamená to že v takomto prípade nemusí odviesť DPH s kúpnej ceny auta na Slovensku ?
ada1602
22.05.09,16:30
Dobrý večer, prosím poradí mi niekto ? Hľadám v zákone o DPH ale neviem si rady . Poslala som dopyt aj na daňový úrad, ale odpoveď mi ešte neprišla .
ada1602
27.05.09,05:28
Prajem všetkým dobrý deň, prišla mi odpoveď z Daňového riaditeľstva tak Vám ju sem prikladám možno to niekomu pomôže.

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Vo veci uplatňovania zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o DPH) uvádza nasledovné:

V prípade, že motorové vozidlo nespĺňa podmienky nového dopravného prostriedku (§ 11 ods. 12 zákona o DPH), považuje sa na účely zákona o DPH za ojazdené. Platiteľ dane postupuje po kúpe ojazdeného motorového vozidla od obchodníka (predajcu, autobazáru) z iného členského štátu (ďalej len ČŠ) v závislosti od toho v akom režime predaj prebehol. Prípad opisovaný vo Vašom podaní označuje dodanie v režime osobitnej úpravy zdaňovania použitého tovaru:

V prípade, že pri kúpe motorového vozidla zo SRN je na faktúre uvedený odkaz na ustanovenie nemeckého zákona o DPH - § 25a UStG, znamená to, že obchodník z iného ČŠ pri predaji použil osobitnú úpravu zdanenia (obdobu § 66 zákona o DPH), daň na faktúre uvedená nie je, a slovenský platiteľ dane neuplatňuje v tuzemsku pri nadobudnutí tohto tovaru daň.

V súlade s § 66 ods. 14 zákona o DPH sa nadobudnutie použitého tovaru v tuzemsku z iného ČŠ, ak je predávajúcim obchodník z iného ČŠ a uvedený tovar bol zdanený podľa osobitnej úpravy uplatňovania dane v inom ČŠ, v ktorom sa odoslanie alebo preprava tovaru začala, nepovažuje za nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného ČŠ podľa § 11 zákona o DPH.

Váš dopyt:

Dobrý deň, prosím Vás o odpoveď na moju otázku :

SZČO /platieľ DPH na Slovensku/ kúpil ojazdený automobil kategórie M1 v Nemecku od predajcu ojazdených áut /platieľa DPH v Nemecku/. SZČO zaradil automobil do majetku , nebude ho prenajímať bude ho používať na podnikanie. Faktúra od predajcu je vystavená bez DPH je na nej uvedené IČ DPH kupujúceho aj predávajúceho , na faktúre je text Kein Umsatzsteuer It. §25a USTG. Viem že je to obdoba nášho §66 osobitná úprava uplatňovania dane. Znamená to , že v takomto prípade SZČO nie je povinný odviesť DPH z kúpnej ceny automobilu na Slovensku ?
Vladimír Ozimý
27.05.09,06:09
Prajem všetkým dobrý deň, prišla mi odpoveď z Daňového riaditeľstva tak Vám ju sem prikladám možno to niekomu pomôže.

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Vo veci uplatňovania zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o DPH) uvádza nasledovné:

V prípade, že motorové vozidlo nespĺňa podmienky nového dopravného prostriedku (§ 11 ods. 12 zákona o DPH), považuje sa na účely zákona o DPH za ojazdené. Platiteľ dane postupuje po kúpe ojazdeného motorového vozidla od obchodníka (predajcu, autobazáru) z iného členského štátu (ďalej len ČŠ) v závislosti od toho v akom režime predaj prebehol. Prípad opisovaný vo Vašom podaní označuje dodanie v režime osobitnej úpravy zdaňovania použitého tovaru:

V prípade, že pri kúpe motorového vozidla zo SRN je na faktúre uvedený odkaz na ustanovenie nemeckého zákona o DPH - § 25a UStG, znamená to, že obchodník z iného ČŠ pri predaji použil osobitnú úpravu zdanenia (obdobu § 66 zákona o DPH), daň na faktúre uvedená nie je, a slovenský platiteľ dane neuplatňuje v tuzemsku pri nadobudnutí tohto tovaru daň.

V súlade s § 66 ods. 14 zákona o DPH sa nadobudnutie použitého tovaru v tuzemsku z iného ČŠ, ak je predávajúcim obchodník z iného ČŠ a uvedený tovar bol zdanený podľa osobitnej úpravy uplatňovania dane v inom ČŠ, v ktorom sa odoslanie alebo preprava tovaru začala, nepovažuje za nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného ČŠ podľa § 11 zákona o DPH.

Váš dopyt:

Dobrý deň, prosím Vás o odpoveď na moju otázku :

SZČO /platieľ DPH na Slovensku/ kúpil ojazdený automobil kategórie M1 v Nemecku od predajcu ojazdených áut /platieľa DPH v Nemecku/. SZČO zaradil automobil do majetku , nebude ho prenajímať bude ho používať na podnikanie. Faktúra od predajcu je vystavená bez DPH je na nej uvedené IČ DPH kupujúceho aj predávajúceho , na faktúre je text Kein Umsatzsteuer It. §25a USTG. Viem že je to obdoba nášho §66 osobitná úprava uplatňovania dane. Znamená to , že v takomto prípade SZČO nie je povinný odviesť DPH z kúpnej ceny automobilu na Slovensku ?






môžem len potvrdiť že názor DRSR je správny...:D