karina24
25.05.16,15:01
Manžel pracuje už 9 mesiac v automobilovom priemysle, v súkromnej firme. Má oficiálne zmluvu na dobu neurčitú. So zamestnávateľom sa dohodol na výplate v hotovosti, tzv.na ruku, každý týždeň, kedže vraj zamstnavateľ uviedol, že výplata na účet nie je pre neho vyhovujuca. Manžel má ale v zmluve uvedenú výplatu v čistom 75 euro.Zamestnhávateľ mu ihned prisľúbil, že do mesiaca dostane ,,normálnu,,zmluvu, s pravdivými údajmi o mzde, doteraz však gtak neučinil. Dostáva v hotovosti samozrejme vyššiu mzdu, nad 800 euro mesačne, ale údaj v zmluve nám robí veľké problémy pri úradnych veciach,alebo poskytnutí úveru.
- zamestnavatel namontoval snímaciu kameru na časť kde robí výhradne len môj manžel, vraj aby mal kontrolu o kvalite práce, lenže na iných zamestnancov ju nemá nainštalovanú, t.j.na ich úseky
- zamestnavatel nutil môjho manžela aby využíval firmené auto pre potreby firmy kedze bol aj šofér pre dodávanie tovaru, aj ked auto nemalo 4 mesiace platné STK a poistenie.Samozrejme sa na túto skutočnosť sťažoval zamestnavateľovým nadriadeným, ale veľmi nepochodil, vraj to vyriešia, samozrejme sa nič neudialo, kedže jeho nadriadený su zároveň i jeho rodičmi.

Chcem sa preto opýtať, čo ma manžel v tejto sit.robiť.,aké sú jeho práva, resp.na čo má nárok. Sme žiaľ v situácii, kedy si manžel nemože dovoliť opustiť prácu, máme 3 malé deti, jédno má ážne zdr.problémy a ja takisto trpím nádorovým ochorením a zamestnávateľ je aspon ,,ustretovy,,v tom, že manželovi v prípade potreby dovoli opustiť pracovisko, ked treba navštevovať nemocnicu, čo je aj 2x do týždna. Len chceme aby mal platnu pracovnu zmluvu a bez podvodov a podkopávaní..Vdaka
misoft
25.05.16,15:06
mimotemy
Hmmmm..... Mne sa tak zdá, že obaja sa potýkajú so zákonom.
Zamestnávateľ totiž takto kráti odvody!
Zamestnanec takto kráti dane!

A oboje je trestné!
veronikasad
25.05.16,15:20
Napisat to co si napisala na Poradu na Inspektorat prace ... a sucasne si hladat ine zamestnanie, lebo po kontrole zamestnavatela z IP uz urcite nebude zamestnancom tejto firmy
Ferdosondo
26.05.16,07:19
Karina pravdepodobne Ti vadí, že nemôžeš brať úver. Pri príjme 800€ a päťčlennej rodine ani len neuvažuj o úvere, lebo sa Ti veselo môže stať, že nebudeš mať z čoho splácať a prídeš do problémov. Buď rada, že zamestnávateľ umožňuje manželovi 2x do týždňa opustiť pracovisko - nemusel by. A kamera? U nás ich máme na každom kroku. Ver mi nikto na ne nepozerá. Iba ak je nejaký problém, tak si prehrajú záznam.
Samozrejme prac. zmluvu treba poriešiť, ale s chladnou hlavou a takisto papiere od auta.
misomiso
26.05.16,07:48
Ano, najhorsi scenar by bol, keby ste si zobrali pozicku a nasledne by manzel prisiel kvoli tahaniciam so zamestnavatelom o pracu.

Co sa tyka tych kamier, tak ja skutocne nechapem, co na tom zamestnancom vadi, a tiez nechapem, preco to nasa legislativa vobec tak prisne osetruje. Nevravim teraz, ze by nemalo byt osetrene, ze neozno instalovat kamery do satni a na WC. Ale na pracovisko? Ved ja sa mozem ako sef alebo majitel postavit k akemukolvek zamestnancovi hoci aj na cely tyzden a pozerat nanho, co robi a ako robi. Alebo tam mozem postavit niekoho, koho poverim takouto kontrolou. Ziaden zakon mi to nemoze zakazovat. Preto nechapem, v com je kamera ina.

Jedine, co by som chapal ze treba dodrzat je spominany zakaz v satnicha a potom tiez zmluvne poriesenie toho, ci moze zamestnavatel fotky alebo videa publikovat (napriklad na jeho webstranke na propagacne ucely a pod).
expeeert
26.05.16,20:43
No podarení rodičia, alebo podarený manžel... To sa nevedia normálne dohodnúť? Nuž, možno sú rodičia moc lakomí odvádzať dane štátu, alebo dobre poznajú syna, keď naňho nainštalovali kameru a chcú mu zabrániť v braní úverov...
kopretinka
27.05.16,05:32
čo trepeš? akí rodičia nainštalovalo kameru na syna? aký manžel nechce odvádzať dane?? pretri si oči najprv.ty expert.
Xanti
27.05.16,05:40
prepáč ale expert nemá dôvod si pretierať oči, skôr ty kopretinka, lebo zadávateľka v zadaní sama píše, citujem .... "ale veľmi nepochodil, vraj to vyriešia, samozrejme sa nič neudialo, kedže jeho nadriadený su zároveň i jeho rodičmi." ... a je to posledné veta prvej časti. Len tak pre zaujímavosť.
kopretinka
27.05.16,06:18
citujem:"Samozrejme sa na túto skutočnosť sťažoval zamestnavateľovým nadriadeným, ale veľmi nepochodil, vraj to vyriešia, samozrejme sa nič neudialo, kedže jeho nadriadený su zároveň i jeho rodičmi." koniec citátu.
Zadávateľkin manžel pracuje v súkromnej firme.Jeho nadriadený je synom majiteľov firmy.
Zadávateľkin manžel nie je v príbuzenskom vzťahu s nadriadeným ani s majiteľom.
Keby to tak bolo,tak sa nebude predsa na porade sťažovať na vlastných svokrovcov.
Ona je onko pacient,nepredpokladám ani v najhoršom,žeby svokrovci,ktorí vlastnia firmu,takto hnusne zaobchádzali so svojou chorou nevestou a synom.
Xanti
27.05.16,06:21
Tak potom sa ospravedlnujem, je to napísané príšerné a aj tak nesom presvedčená o tvojej pravde. :) zadávateľka by to mala ujasniť kto je kto :D
kopretinka
27.05.16,08:26
mne sa zdá,že všetci,čo sem písali,to pochopili tak,ako ja....okrem experta a teba...
expeeert
28.05.16,20:20
mne to nevadí či som to pochopil alebo nie, ja som chlap a mám priamočiaru logiku :) a napriek tomu mám slovenčinu stále rád :)
avalik
29.05.16,05:16
hmm, zamestnavatel, sukromna firma, moze mat nadriadeneho?

aj ja som to pochopila ako expeeert a Xanti :)
misoft
29.05.16,08:00
Ku kamere: zamestnávateľ má právo namontovať kamery, ale musí dodržiavať isté pravidlá....... Pokiaľ by však namontoval LEN tú jednu a namieril by ju len na jedného zamestnanca, toby sa už dalo považovať za sledovanie a prejav nedôvery voči zamestnancovi a v takom prípade - bye-bye debile..... a i napriek strate financií, radšej odchod od neho. Pretože takýto zamestnávateľ si môže neskôr vymyslieť inú chobotinu....