eruliena
25.05.16,16:25
Dobrý deň, dočítala som sa, že ako SZČO mám nárok na materskú len ak som v predchádzajúcich 270 dňoch platila nemocenské do sociálnej poisťovne. Keďže som však SZČO len od minulého roka, konkrétne od 4.2.2015, do júna 2016 som ako začínajúca SZČO oslobodená od odvodov do soc. poisťovne a tak som si platila a stále platím iba minimálny poplatok do zdravotnej poisťovne cca 60 Eur/mesiac. Predtým, ako som si založila živnosť, som bola nepretržite zamestnaná vyše 10 rokov. Otázka je jasná - mám nárok na materskú? Ak áno, v akej výške? 70 % z hrubého príjmu, keďže už je rok 2016? Alebo musím s tehotenstvom čakať na uplynutie 270 dní od kedy začnem platiť nemocenské do soc. poisťovne, t.j. ďalších 270 dní od júla 2016? Nerada by som ďalej odkladala materstvo, bez príjmu si ale nemôžem dovoliť ostať. Ďakujem za rady.
veronikasad
25.05.16,15:13
Podmienkou pre vznik naroku na materske je 270 kal.dni nem.poistenia v poslednych dvoch rokoch. Nemusia byt v kuse, zapocitava sa aj predch.ukoncene poistenie, v tvojom pripade zo zamestnania. Splnenie podmienky sa sleduje k predpokl.terminu porodu. Este tehotna asi nie si, tak tazko radit konkretne kroky...
veronikasad
25.05.16,15:15
Aky prijem= trzby si dosiahla za rok 2015?
eruliena
25.05.16,15:19
dakujem za reakciu, prijem mam cca tisic e mesacne, takze 12 tis
veronikasad
25.05.16,15:23
Pozri do danoveho priznania aky prijem si uviedla na str.3
Katy a R
25.05.16,15:24
materské je dávkou nemocenského poistenia - a nárok na túto dávku má poistenec, ak má nemocenské poistenie, alebo je o ochrannej lehote a splní základnú podmienku - a to je 270 dní poistenia v období 2 roky pred pôrodom. to platí pre každého.
ty zatiaľ NP vôbec nemáš
povinne nemocensky poistená môžeš byť ako zamestnanec, alebo ako szčo (ak dosiahneš príjem). Alebo dobrovoľne - ako dobrovoľne poistená osoba (balík SP)

doplním: Ak plánuješ tehotenstvo čo najskôr - a nemáš žiadnu dobu poistenia - dobre by bolo získať teraz hneď nejakú dobu poistenia ... najlacnejšie by bola nejaká dohoda o pracovnej činnosti (keď aj za pár peňazí;)) .
mohla by si sa aj dobrovoľne poistiť (do toho júla) - ale to je dosť drahé.
od júla budeš mať poistenie - VZ bude podľa tvojho DP (na stránke SP máš kalkulačku).
ZATIAĽ žiadna materská u teba neprichádza do úvahy.
veronikasad
25.05.16,15:27
Od 1.7. By jej mala vzniknut povinna registracia SZCO, tehotna este asi nie je
Katy a R
25.05.16,15:32
však som písala, že zatiaľ nemá poistenie - najskôr od 1.7. bude mať ( ak neodložila DP) .
to predch zamestnanie jej je už v tejto chvíli nanič (veľká pauza).
eruliena
27.05.16,07:44
ano, tehotna nie som, ale planujeme a preto sa o to zaujimam. nemozem si dovolit ostat bez tych 60 - 70 % z hrubeho prijmu, ktory mam teraz. ak by som otehotnela teraz, tak tych 70 % nedostanem, chapem to spravne? Ak chcem poberat pocas materskej 70 % zo svojho hrubeho prijmu, musim s tehotenstvom cakat, kym uplynie 270 dni, co budem nemocensky poistena, t.j. 270 dni od 1.7.2016, odkedy mi vznika povinna registracia, je to tak? :-(
eruliena
27.05.16,07:46
ano spravne, tehotna nie som, ale planujeme a preto sa o to zaujimam. nemozem si dovolit ostat bez tych 60 - 70 % z hrubeho prijmu, ktory mam teraz. ak by som otehotnela teraz, tak tych 70 % nedostanem, chapem to spravne? Ak chcem poberat pocas materskej 70 % zo svojho hrubeho prijmu, musim s tehotenstvom cakat, kym uplynie 270 dni, co budem nemocensky poistena, t.j. 270 dni od 1.7.2016, odkedy mi vznika povinna registracia, je to tak?
veronikasad
27.05.16,10:47
Co rozumies hrubym prijmom? Lebo ako zivnostnik budes poberat materske z mesacneho vymeriavacieho zakladu, z ktoreho budes platit odvody do SP. Do konca juna ti jeho vysku oznami SP.
eruliena
27.05.16,12:10
tak som sa zle vyjadrila, evidentne v tom mam gulas, pardon...takze do konca juna sa dozviem svoj VZ, super. z neho mi potom v pripade materskej vypocitaju matersku v akej vyske? viem to dopredu? kedze som si to nemocenske neplatila, nakolko som bola od toho ako zacinajuci zivnostnik oslobodena, bude to mat vplyv a VZ mi bude znizene, v konecnom dosledku aj materska? ci to chapem cele zle? dakujem vopred za trpezlivost veronika
Katy a R
27.05.16,12:33
pozri si kalkulačku (SP) - vieš si vypočítať VZ, ty žiadny hrubý plat nemáš! (doplnila som príspevok) - taktiež je tu plno tém o materskej, aj na stránke SP nájdeš všetky info :), pre nárok na materské platí to, čo už som písala (aj veronika) v príspevku.