hela60
25.05.16,19:26
Prosím vás o radu. Ak mám ako živnostníčka príjem v roku cca 2000€, môžem robiť zjednodušenú daňovú evidenciu? paušálne výdavky sa môžu robiť aj z takehoto príjmu?
veronikasad
25.05.16,18:19
Sama sa môžeš rozhodnúť aký spôsob zdanenia využiješ. Treba zvážiť všetky okolnosti, aj pri takomto nízkom príjme ak si podnikala len časť roka, môžeš mať nedoplatok a vysoké preddavky na zdr,poistení.
hela60
25.05.16,18:26
Ďakujem za odpoveď.Živnosť vykonávam po celý rok. Ale ja som taká komplikovaná. Zamestnanec na 3.hod denný úväzok a ešte poberateľ invalidného dôchodku.
veronikasad
25.05.16,18:31
Nič komplikované na tom nevidím,
DE = skutočné výdavky, PV = paušál 40 % z príjmov. Použi metodu, pri ktorej dosiahneš nižší základ dane, pretože ak si uplatňuješ NČZD u zamestnávatela a tvoj základ dabe dosiahne aspoň mesačnú NČZD , celý základ dane z podnikania zdaníš
hela60
25.05.16,18:38
Ani môj príjem u zamestnávateľa nie je vyšší ako NČZD.
Môžem teda z príjmu u zamestnávateľa si uplatniť NČZD a zo živnosti zasa paušále výdavky? Alebo to musí byť rovnaké? Ďakujem za trpezlivosť
veronikasad
25.05.16,18:42
Takto to nefunguje. Príjmy zo zamestnania aj podnikania zdanuješ v jednom DP typu B. Zo súčtu základov dane z § 5 a § 6 si uplatníš ročnú NČZD a príp. rozdiel zdaníš...

Môžeš mať podpísané vyhlásenie u zamestnávatela a uplatňovať si u neho mesačnú NČZD a ak je to pre teba výhodné, príjem z podnikania zdaniť cez paušálne výdavky.
hela60
25.05.16,18:45
Aha, ďakujem. Si milá