sils
25.05.16,19:57
Akým zákonným spôsobom môžem vyhodiť podnájomníkov z rod. domu,keď nájomná zmluva skončila koncom apríla. Myslím tým výzva,alebo môžem okamžite cez políciu?
buchač
25.05.16,18:01
Akí podnájomníci...rodina, študenti,...daj presnejšiu špecifíkaciu.

Ale ako som si pozrel všetky Tvoje príspevky (otázky), tak tam bude nejaký zádrhel...nedávaš totiž komplet info.
Mila123
25.05.16,18:03
Polícia v takomto prípade nepomáha, nevyženie ti ľudí z domu / bytu....musíš mať súdne rozhodnutie o vyprataní nehnuteľnosti
dmc
25.05.16,18:49
........alebo dobrych kamaratov
Consultix
25.05.16,23:55
Najprv sa musis rozhodnut, ci mas najomnikov, alebo podnajomnikov. Mat podnajomnikov na zaklade najomnej zmluvy nie je mozne.
Takze, sam si vlastnik, alebo najomca, ktory prenajima dalsej osobe? V zmysle akeho zakona je uzavreta predmetna zmluva?
Nezabudaj na to, ze najom bytu uzavrety na dobu urcitu sa automaticky predlzuje o rovnake odobie (najviac vsak jeden rok), ak neucinis potrebne kroky k vyprataniu...
sils
26.05.16,16:18
Som majiteľ, a nájom podľa zmluvy končil 30,4,2016, Je tam ale klauzula,že všetky spory bude riešit rozhodcovský súd v BA. Teraz od koho mám pýtať rozsudok na vypratanie nehnuteľnosti?
sils
26.05.16,16:24
Som majiteľ. S nájomníkmi sme sa dohodli na predaji toho domu. Nájom sa končil 30,4,2016, K predaji ešte nedošlo lebo nemajú peniaze/hypotéku, preto som sa pýtal na vybavenie hypotéky keď pracuje niekto v cudzine/ Je tam klauzula že spory bude riešiť rozhodcovský súd v BA. Lenže momentálne oni tam ešte bývajú,a mám záujemcov o dom.potrebujem rozhodnutie na vypratanie ale od koho?
Katy a R
26.05.16,16:55
podľa čoho sa nájom bytu na dobu určitú automaticky predlžuje ??? - nie je to pravda. bytu sa to netýka
Katy a R
26.05.16,17:00
hádam, ako prvý ústretový krok - písomne ich upozorniť, že už mali odísť (výzva) - navrhni dátum odovzdania bytu - treba spraviť "inventúru", odpočet meračov a pod .
Ale to záleží aj od konkrétnej situácie ...

Doplním - pre info (po tých komentároch) : Ešte pred prenajímaním by bolo dobre pozrieť si aj § 710 oz ;)
cit:
(2) Ak bol nájom bytu dohodnutý na určitý čas, zanikne tiež uplynutím tohto času. Ustanovenie § 676 ods. 2 neplatí pre zánik nájmu bytu.
buchač
26.05.16,17:09
Mila123 (Včera 21:03) ....musíš mať súdne rozhodnutie o vyprataní nehnuteľnosti
==================
No URČITE !!!
---------------------------
Svojho času bol v Reflexe chlapík.
Prenajal dom. Nájomníci prestali po čase platiť. Chlapík mal všetko na papieroch...ale nedajbože ich dostať z domu. Dokonca začali rozpredávať zariadenie ... a nejaké poľovnícke trofeje išli tiež ta het.
Po nejakej dobe sa konečne na dobre všetko obrátilo...ale tých škôd.
-----------------------------
Som zíral jak slovenskí hokejisti na prázdnu bránu, že si nevedel (nechcel) dať s nimi rady.
Kuwa...pár chlapov a išli by nájomníci, len by tak hučalo...a kľudne by som riskol aj obvinenie mojej osoby za ublíženie na zdraví.
misoft
26.05.16,17:16
Tú poslednú vetu- to hádam nemyslíš vážne. To uplatňujú teleoperátori a iné "firmy" a pritom je to v rozpore so zákonom (ale naše zákony sú bezzubé a tak je možné ich obchádzať) - pretože nie je jednoznačný súhlas s pokračovaním nájmu/služby. Jednoducho - neplatí v tomto prípade nevyjadrenie súhlasu = pokračovanie. Tu musí platiť VYJADRENIE súhlasu = pokračovanie.
Katy a R
26.05.16,17:18
platí zákon :) (netreba žiadne vyjadrenie súhlasu, či nesúhlasu)
misoft
26.05.16,17:19
Veď jasné - § = §.....
Inak - reaction to Consultix....
Consultix
26.05.16,18:38
misoft, nech sa paci:
Obciansky zakonnik:
§ 676
(2) Ak nájomca užíva veci aj po skončení nájmu a prenajímateľ proti tomu nepodá návrh na vydanie veci alebo na vypratanie nehnuteľnosti na súde do 30 dní, obnovuje sa nájomná zmluva za tých istých podmienok, za akých bola dojednaná pôvodne. Nájom dojednaný na dobu dlhšiu ako rok sa obnovuje vždy na rok, nájom dojednaný na kratšiu dobu sa obnovuje na túto dobu.
Consultix
26.05.16,18:42
Vo veci vypratania by som sa obratil na prislusny okresny sud. To aj v pripade, ak je tam rozhodcovska dolozka. Pripadne si uplatnit toto pravo paralelne tam aj tam.
Consultix
26.05.16,18:43
Preco by toto vseobecne ustanovenie o najme neplatilo? Nikde v osobitnych ustanoveniach o najme bytu si nepamatam ustanovenie, ktore by mnou nizsie citovany paragraf vylucoval z najomnych vztahov, predmetom ktorych je byt.
Consultix
26.05.16,18:45
misoft, co maju "teleoperatori" s najmom podla obcianskeho zakonnika? Nepoznam ziadneho operatora, ani ineho poskytovatela sluzieb, ktory by uplatnoval princip autoprolongacie zmluvy bez toho, aby toto bolo explicitne podchytene v zmluve. Dokonca je tento postup zauzivany skor v obchodnych vztahoch, nie v spotrebitelskych.
misoft
26.05.16,18:49
Napr. viazanosť T-Com, UPC..... ak v určený čas nepodáš avízo, že nebudeš pokračovať - automaticky sa predlžuje. A pochybujem, že nájomná zmluva je nejaký spotrebiteľský vzťah - skôr obchodný.
sils
26.05.16,19:05
jedna sa o rodinný dom. a tuším §676 obč.zákonníka
sils
26.05.16,19:09
podľa §676 obč.zákonníka už veľa času nemám,.a doteraz ma ubezpečovali od februára,že ten dom určite kúpia. V pondelok sme sa dohodli že v piatok/27,5,2016/ dajú zálohu ale doteraz sa neozvali.
sils
26.05.16,19:13
Ona je tehotná a mala by rodit niekedy začiatkom júla. Ale z porady som dostal tip na obč.zákonník §676 a podľa toho som napísal každému list. hšádam za dva týždne dostanem nejakú odpoveď.
Consultix
26.05.16,19:23
misoft, beriem to tak, ze si si k meninam uz dal na zdravie, preto citas ine, co ja pisem ;)
Consultix
26.05.16,19:25
Dobry vecer... A nepoukazoval som na tuto skutocnost uz rano? :) Zatial ale vsetci tvrdia opak, ale budiz, podla nich plati zakon. Podla mna tiez. Ale tak, ako som citoval :)
buchač
26.05.16,19:52
sils (Dnes 22:13) Ona je tehotná a mala by rodit niekedy začiatkom júla...
==================
Nespoliehajú sa dotyční práve na to tehotenstvo, aby neboli na ulicu vyhodení ?
Katy a R
27.05.16,09:58
k tomuto:
" Consultix (Včera 21:43) Preco by toto vseobecne ustanovenie o najme neplatilo? Nikde v osobitnych ustanoveniach o najme bytu si nepamatam ustanovenie, ktore by mnou nizsie citovany paragraf vylucoval z najomnych vztahov, predmetom ktorych je byt. "
-- Treba pozrieť aj § 710 - lebo § 676 odst 2 sa na nájom bytu nevzťahuje!
Katy a R
27.05.16,10:01
nájom bytu má trošku iné pravidlá - § 710.
samozrejme - ty vieš, ako ste sa dohodli, čo bolo sľúbené z ich strany - a čo bolo sľúbené z tvojej strany. Ak sú to seriózni ľudia - tak aj počkať by si mohol ... možno aj uzavrieť novú zmluvu napr na 3 mesiace ??? (aby si zatiaľ vyriešili financie)
sils
27.05.16,15:50
Akurát že ma naťahujú od februára a zatiaľ iba sľuby typu:počkajte dva týždne a pod. A momentálne mám jedného záujemcu serióznejšieho typu/asi/ lebo bohužiaľ človek nikdy nevie. Aj týto najprv vyzerali seriózne a zatiaľ ani jeden sľub nesplnili.
Katy a R
27.05.16,15:54
tak sa tam pekne nazajtra, pozajtra ohlás, že prídeš na obhliadku bytu s týmto nádejným klientom ;) ... možno zaberie ???
sils
29.05.16,03:42
Iba dúfam že nie,ale hádam zákon na to neprihliada,predsa neni so mnou tehotna.
sils
29.05.16,03:52
To som mal akurát na mysli,ináč aj žiadosť o vypratanie som už poslal poštou.Lebo čo ak ďaľší nádejný kupec to kúpi.