tvojekuriatko
26.05.16,11:07
Dobrý deň!
Chcem sa uistiť, že uvažujem správne s mojim "fakturačným workflow" pri kreslení portrétov z fotografie. Ide vlastne o službu, pri ktorej vzniká produkt na mieru pre toho zákazníka. Aj preto pýtam zálohu 50% vopred na účet (bez zálohovej faktúry, iba poskytnem info o účte do emailu).

Po prijatí zálohy sa portrét nakreslí (normálne na výkres :)), pošlem foto ukážku hotového diela a potom posielam na dobierku, na pošte doplatí klient zvyšok.

Otázka je, ako je to s fakturáciou. Nie som platiteľ DPH (resp. som, ale iba ten paragrafový pre zahraničie), takže je možné, aby som faktúru zákazníkovi prípadne vôbec neposlal? Pretože teoreticky ju vystavím až po dodaní služby (čiže prevzatie na pošte).

Čiže napr. 1.5. príde záloha 30 €, 20.5. je portrét hotový, odoslaný, 23.5 si ho klient prevezme... 26.5. mi dorazí dobierková platba na účet a 30.5 vystavím FA. Zákazník už dávno dielo daroval, zavesil na stenu... to mu mám doposlať ešte faktúru?

Čo v prípade, že chce nejaký doklad už skôr? Chcem spraviť jednu faktúru, v ktorej bude aj záloha aj dobierka (čiže spätne faktúru za platby, čo už prišli).


Ešte taká mikro podotázka... v daňovom doklade (FA) mám aj rozpísať tie dve platby? (napr. v tabuľke pri sume faktúry: záloha, var. symbol: XYZ, suma: 30 €, úhrada pri prevzatí na dobierku, var. symbol: XYZ, 30 €, treba uhradiť: 0 €)

Alebo ako sa rozpisujú ("párujú") tie dve platby vo faktúre?


Mám len daňovú evidenciu, žiadne špeciálne účtovníctvo nevediem.
Veľmi ďakujem za ochotu a pomoc.