donlopez
20.06.06,17:34
V tomto roku som založil s.r.o. som jediným spoločníkom a konateľom a plánujem firmu predať. Základné imanie mám splatené na 100 % časť na účte časť v pokladni. Som štvrťročným platcom DPH, ešte som DPH v tomto štvrťroku naplatil, vystavil som už nejaké faktúry , ktoré mi boli aj zaplatené a taktiež som zaplatil nejaké faktúry.

Vie mi prosím Vás niekto poradiť s postupom predaja, vysporiadaním všetkých záležitostí voči Daňovému úradu atď???

Ďakujem
KEJKA
20.06.06,15:55
Ty len vypočítaš,. alebo určíš cenu svojho podielu, cenu firmy. Musíš sa dohodnúť s novým spoločníkom. On ti dá peniaze a podpíšete zmluvu o odplatnom prevode podielu. Zmena sa zapíše do OR (je tam samozrejme celž rad
náležitostí, napr. úplná zakladateľská listoina, atp.).
SRO je samostatný právny subjekt, všetko preberá na seba nový spoločník, včítane spracovania účtovníctva. Treba mu dať všetky doklady.
Mám na mysli, že spoločník = konateľ.
Príjem z predaja OR je zdaniteľný príjem, dá sa odpočítať splatený vklad.
josh
21.06.06,09:39
osobne (aj ked nie som uctovnik a mozno ze to nie je pravda) by som predaval za tolko penazi, kolko som tam vlozil. aby som nemusel platit dan z prijmu.
Samozrejme by sa to nemalo a mal by si vediet vycislit trhovu hodnotu obchodneho podielu a za tolko ten obchodny podiel predat.
Je nutne spisat zmluvu o predaji obchodneho podielu, ja robim predtym este valne (resp. rozhodnutie jedineho spolocnika), ktorou sa zmeni meno, sidlo, predmet cinnosti, konatel a pod... a v takomto stave sa predava.
Odporucam skocit pravnikovi (notarovi alebo advokatovi), urcite Ti velmi radi vyhotovia vsetky podklady k tomu.
Ak Ta to nesuri a mas cas na opravy a namietky, mozes skusit aj sam (ak nie si pravnik samozrejme...)
saili
21.06.06,09:50
v prílohe prikladám vzor zmluvy na prevod obchodných podielov. samozrejme môžeš použiť aj inú verziu.

dúfam že pomôže
mna
21.06.06,19:56
daňove veci, az tak neviem, ale pravne rad poradim. Ako prevodcu obch. podielu Ta zaujima iba zmluva o prevode op a pripadny suhlas valneho zhromazdenia s prevodom ak to spolocenska zmluva vyzaduje. Upozornujem podpisy musia byt na zmluve o prevode op notarsky overene. Vsetky ostatne zmeny - nevyhnutna je zmena konatelov - uz si zvycajne urobi nadobudatel obchodneho podielu. Vsetko je upravene v jedinom paragrafe § 115 ObchZ.
sway
23.09.08,08:32
Ty len vypočítaš,. alebo určíš cenu svojho podielu, cenu firmy. Musíš sa dohodnúť s novým spoločníkom. On ti dá peniaze a podpíšete zmluvu o odplatnom prevode podielu. Zmena sa zapíše do OR (je tam samozrejme celž rad
náležitostí, napr. úplná zakladateľská listoina, atp.).
SRO je samostatný právny subjekt, všetko preberá na seba nový spoločník, včítane spracovania účtovníctva. Treba mu dať všetky doklady.
Mám na mysli, že spoločník = konateľ.
Príjem z predaja OR je zdaniteľný príjem, dá sa odpočítať splatený vklad.


OPRAŠUJEM túto tému a poprosím o názor:

Pri pivnej debate som narazila na názor podnikateľov, že dnes sa dá krásne vykorčuľovať s predajom s.r.o. - čky, a to tak, že ak predá 100% obchodný podiel (teda vlastne predá firmu) nemusí nič zdaňovať, nakoľko príjem - podiel - akokoľvek %-tný je od dane oslobodený, ja som sa k tomu radšej nevyjadrila, kým si nepozriem zákony.... ale sa mi to nezdá..či si to nemýlia s podielom na zisku....


"(7) Predmetom dane nie je

a) príjem podľa § 50,
b) príjem získaný darovaním4) alebo dedením, 5)
c) podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, alebo obdobnej právnickej osoby v zahraničí určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní, vyrovnací podiel a podiel na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva okrem podielu na zisku spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti a okrem podielu spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti na likvidačnom zostatku pri likvidácii spoločnosti a vyrovnacieho podielu pri zániku účasti spoločníka vo verejnej obchodnej spoločnosti alebo pri zániku účasti komplementára v komanditnej spoločnosti, podiel na zisku, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku alebo podiel na výsledku podnikania, ak nie sú predmetom dane podľa § 3 ods. 2 písm. c) a sú vyplácané právnickej osobe,
d) príjem plynúci z dôvodu nadobudnutia nových akcií 7) a podielov 7a) ako aj príjem plynúci z dôvodu ich výmeny pri zrušení daňovníka bez likvidácie, a to aj vtedy, ak súčasťou splynutia, zlúčenia alebo rozdelenia spoločnosti je aj majetok spoločnosti so sídlom v členských štátoch Európskej únie. "

dajte názor - budem rada.

dík
sway
23.09.08,09:18
OPRAŠUJEM túto tému a poprosím o názor:

Pri pivnej debate som narazila na názor podnikateľov, že dnes sa dá krásne vykorčuľovať s predajom s.r.o. - čky, a to tak, že ak predá 100% obchodný podiel (teda vlastne predá firmu) nemusí nič zdaňovať, nakoľko príjem - podiel - akokoľvek %-tný je od dane oslobodený, ja som sa k tomu radšej nevyjadrila, kým si nepozriem zákony.... ale sa mi to nezdá..či si to nemýlia s podielom na zisku....


"(7) Predmetom dane nie je

a) príjem podľa § 50,
b) príjem získaný darovaním4) alebo dedením, 5)
c) podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, alebo obdobnej právnickej osoby v zahraničí určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní, vyrovnací podiel a podiel na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva okrem podielu na zisku spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti a okrem podielu spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti na likvidačnom zostatku pri likvidácii spoločnosti a vyrovnacieho podielu pri zániku účasti spoločníka vo verejnej obchodnej spoločnosti alebo pri zániku účasti komplementára v komanditnej spoločnosti, podiel na zisku, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku alebo podiel na výsledku podnikania, ak nie sú predmetom dane podľa § 3 ods. 2 písm. c) a sú vyplácané právnickej osobe,
d) príjem plynúci z dôvodu nadobudnutia nových akcií 7) a podielov 7a) ako aj príjem plynúci z dôvodu ich výmeny pri zrušení daňovníka bez likvidácie, a to aj vtedy, ak súčasťou splynutia, zlúčenia alebo rozdelenia spoločnosti je aj majetok spoločnosti so sídlom v členských štátoch Európskej únie. "

dajte názor - budem rada.

dík


posúvam :rolleyes: - kuknite na to .... vďaka
Denda
23.09.08,09:45
Pozrite si témy ohľadom predaja obchodného podielu a prechodné ustanovenia v §52 ods.21 Zákona o dani z príjmov napr.:
http://www.porada.sk/t77589-predaj-obchodneho-podielu.html
http://www.porada.sk/t88921-zdanovanie-predaja-obchodneho-podielu-v-s-r-o.html
sway
23.09.08,10:05
Pozrite si témy ohľadom predaja obchodného podielu a prechodné ustanovenia v §52 ods.21 Zákona o dani z príjmov napr.:
http://www.porada.sk/t77589-predaj-obchodneho-podielu.html
http://www.porada.sk/t88921-zdanovanie-predaja-obchodneho-podielu-v-s-r-o.html

dík za odpoveď... pozerám to , len mi to jednoducho nejde do hlavy, ide o to, že mám napríklad s.r.o.-čku viac ako 5 rokov, som jediným vlastníkom aj spoločníkom, chcem skončiť - musela by som spraviť množstvo účtovných operácií, uzávierku, DPPO.... jednoducho ukončenie a následne samozrejme riadne zdanenie..., ale nájdem niekoho kto odkúpi túto spoločnosť, dohodneme sa na cene 3 milony, tak nebudem nič robiť, len mu predám obchodný podiel vo výške 100% a príjem za tento podiel nezdaním...??? - to sa mi veru nezdá.... :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

čo ty na to...??? dík ;)
JankaO
23.09.08,10:19
dík za odpoveď... pozerám to , len mi to jednoducho nejde do hlavy, ide o to, že mám napríklad s.r.o.-čku viac ako 5 rokov, som jediným vlastníkom aj spoločníkom, chcem skončiť - musela by som spraviť množstvo účtovných operácií, uzávierku, DPPO.... jednoducho ukončenie a následne samozrejme riadne zdanenie..., ale nájdem niekoho kto odkúpi túto spoločnosť, dohodneme sa na cene 3 milony, tak nebudem nič robiť, len mu predám obchodný podiel vo výške 100% a príjem za tento podiel nezdaním...??? - to sa mi veru nezdá.... :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

čo ty na to...??? dík ;)

Pokiaľ ide o predaj obchodného podielu fyzickou osobou, od roku 2004 sa zrušilo oslobodenie príjmov dosiahnutých z jeho predaja, ak k predaju dochádza po piatich rokoch a neskôr od jeho nadobudnutia, pričom táto úprava sa vzťahuje na obchodné podiely nadobudnuté po roku 2004.
Obchodné podiely nadobudnuté do 31. 12. 2003 podľa prechodných a záverečných ustanovení – § 52 ods. 21 ZDP, sú aj naďalej od dane z príjmov fyzických osôb oslobodené, ak k predaju, prevodu účasti na obchodnej spoločnosti alebo prevodu členských práv družstva dochádza v dobe po 5 rokoch od nadobudnutia. Z pohľadu daňového rovnaký postup ako u obchodného podielu sa uplatňuje aj pri predaji zmenky – t.j. posudzuje sa predaj každej jednotlivej zmenky a strata nie je daňovo uznaná.
sway
23.09.08,11:44
Pokiaľ ide o predaj obchodného podielu fyzickou osobou, od roku 2004 sa zrušilo oslobodenie príjmov dosiahnutých z jeho predaja, ak k predaju dochádza po piatich rokoch a neskôr od jeho nadobudnutia, pričom táto úprava sa vzťahuje na obchodné podiely nadobudnuté po roku 2004.
Obchodné podiely nadobudnuté do 31. 12. 2003 podľa prechodných a záverečných ustanovení – § 52 ods. 21 ZDP, sú aj naďalej od dane z príjmov fyzických osôb oslobodené, ak k predaju, prevodu účasti na obchodnej spoločnosti alebo prevodu členských práv družstva dochádza v dobe po 5 rokoch od nadobudnutia. Z pohľadu daňového rovnaký postup ako u obchodného podielu sa uplatňuje aj pri predaji zmenky – t.j. posudzuje sa predaj každej jednotlivej zmenky a strata nie je daňovo uznaná.
tomuto akosi nerozumiem:rolleyes:

Dík , takže po slovensky:

* ak predávam s.r.o. ktorá vznikla pred rokom 2003 formou predaja 100% podielu, tak výnos nemám povinnosť zdaniť ale len za podmienky že už ubehlo 5 rokov od jej nadobudnutia - teda založenia či vzniku áno?

* ak predávam s.r.o. ktorá vznikla po roku 2004 formou predaja 100% tak musím výnos zdaniť v podstate bez ohľadu na to koľko rokov ubehlo, teda či ju budem predávať v 2008, či 2010 je to jedno. áno?

moc dík za ochotku... ešte čakám na reakciu...;)
JankaO
23.09.08,11:56
tomuto akosi nerozumiem:rolleyes: (výdaj len do výšky príjmu z predaja)

Dík , takže po slovensky:

* ak predávam s.r.o. ktorá vznikla pred rokom 2003 formou predaja 100% podielu, tak výnos nemám povinnosť zdaniť ale len za podmienky že už ubehlo 5 rokov od jej nadobudnutia - teda založenia či vzniku áno? ÁNO

* ak predávam s.r.o. ktorá vznikla po roku 2004 formou predaja 100% tak musím výnos zdaniť v podstate bez ohľadu na to koľko rokov ubehlo, teda či ju budem predávať v 2008, či 2010 je to jedno. áno? ÁNO

moc dík za ochotku... ešte čakám na reakciu...;)

........
sway
23.09.08,12:00
Moc, moc vďaka, ak zistím ešte nejaké pikošky ohľadom tejto témy podelím sa aj ja.
rmspolocnosti
23.06.09,14:07
dík za odpoveď... pozerám to , len mi to jednoducho nejde do hlavy, ide o to, že mám napríklad s.r.o.-čku viac ako 5 rokov, som jediným vlastníkom aj spoločníkom, chcem skončiť - musela by som spraviť množstvo účtovných operácií, uzávierku, DPPO.... jednoducho ukončenie a následne samozrejme riadne zdanenie..., ale nájdem niekoho kto odkúpi túto spoločnosť, dohodneme sa na cene 3 milony, tak nebudem nič robiť, len mu predám obchodný podiel vo výške 100% a príjem za tento podiel nezdaním...??? - to sa mi veru nezdá.... :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

čo ty na to...??? dík ;)

Prevod obchodného podielu je oslobodený od DPH, ale nie ste oslobodená od dane z príjmu.

Daniel

Ready Made Spoločnosti s.r.o.
rmspolocnosti
23.06.09,14:52
Prevod obchodného podielu je oslobodený od DPH, ale nie ste oslobodená od dane z príjmu.

Daniel

Ready Made Spoločnosti s.r.o.


V prípade ak je je spoločnosť nadobudnutá pred rokom 2004 a k prevode dochádza po 5 rokoch od nadobudnutia, tak platí vyššie povedané užívateľom JankaO.

Ready Made Spoločnosti s.r.o.
festinko
22.10.12,12:03
Aby som bol úprimný, tak ja osobne sa do tejto problematiky veľmi nevyznám, ale nedávno som potreboval niečo podobné a obrátil som sa na jednu firmu, ktorá mi s tým pomohla. Ide o túto firmu www.fontionnel.sk. Možno budú nápomocný aj tebe.