IvetaH
27.05.16,09:01
Klient účtuje o zásobách spôsobom A, má v internej smernici o zásobách uvedené, že materiál, ktorý ide od dodávateľa priamo do objektu odberateľa, kde sa bude inštalovať, sa účtuje priamo do spotreby. T.j. má zaúčtované 501/321.
To sa mi moc nezdá, ale nenašla som dôvod prečo nie.
Len vec sa má tak, že december bol účtovaný 501/321 aj bol zabudovaný v objekte odberateľa v decembri, ale vystavená faktúra odberateľovi je až vo februári 2016.
Sú to prerábky budovy, nie zákazková výroba a rozmýšľam, či to bolo správne účtované a hlavne v daňových nákladoch roku 2015. O rozpracovanosti vôbec neúčtuje, robí tak, že priebežne idú náklady a keď sa dokončí, vystaví faktúru a je tržba.
Prosím vás, je tento postup správny?
karakul
27.05.16,07:54
Postup nie je rozhodne správny.
V praxi nie každá zákazka spĺňa znaky zákazkovej výroby menovaných v postupoch účtovania, takže sa nemusí bezpodmienečne vždy účtovať o zákazkovej výrobe - to ale neznamená, že v takomto prípade netreba účtovať o nedokončenej výrobe - minimálne ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, treba účtovať o výnosoch zo "zákazky" podľa stupňa jej dokončenia (v prípade A by to malo byť mesačne.)
IvetaH
29.05.16,17:13
Máš pravdu, vôbec som si neuvedomila súvislosti.Skôr som sa zamýšľala nad dodatočným DP PO. Ďakujem