Emik27
27.05.16,09:12
Dobrý deň,
prosím o radu.. Spísala sa DoVP - nepravidelný príjem od 16.02.2016 - 26.02.2016.. Avšak práce sa nestihli vykonať, tak sa dňa 25.02.2016 spísal dodatok k DoVP, že sa práce vykonajú do 11.03.2016, takže k poslednému dňu v mesiaci sa urobila odhláška DoVP - nepravidelný príjem a k 1. dňu v mesiaci opäť prihláška DoVP - pravidelný príjem (podľa inštrukcií SP). Teraz však robím ELDP.. Mám urobiť dva ELDP (od 16.02.2016-29.02.2016 a od 01.03.2016-11.03.2016) alebo len jeden (od 16.02.2016 do 11.03.2016)?

Prosím poraďte.. Ďakujem!
mondes
27.05.16,08:49
Hmm, podľa mňa, ak prvá dohoda bola do 26.02.2016, tak dodatkom mala tá dohoda pokračovať a nebolo vôbec potrebné robiť odhlášku a nanovo prihlášku. Ibaže ste to takto chceli z dôvodu zmeny z nepr. na pravidelný príjem. V tom prípade ste nemuseli robiť zase dodatok k zmluve. Ale aj tak, tá prvá dohoda bola do 26.02. a odhlášku ste poslali až 29.02. Nie je to správne.

Čo sa týka ELDP, je možné urobiť aj súhrnný ELDP a teda od 16.02.206 do 11.03.2016.
Emik27
27.05.16,09:47
Zo stránky: Soc. poisťovne:
Zamestnávatelia: Čo robiť pri zmene príjmu dohodára z pravidelného na nepravidelný alebo naopak?
12.03.2014

Ak počas trvania dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru dôjde k zmene pravidelnosti odmeňovania z pravidelného mesačného príjmu na nepravidelný príjem alebo naopak (dodatkom k dohode, pričom právny vzťah dohody plynule trvá naďalej), postupuje sa v súvislosti s povinným poistením zamestnancov – dohodárov nasledovne:

Zamestnancovi, ktorému vzniklo povinné nemocenské poistenie (NP), povinné dôchodkové poistenie (DP) a povinné poistenie v nezamestnanosti (PvN) zamestnanca s pravidelným mesačným príjmom, a ktorému právny vzťah nezanikol, iba došlo k zmene odmeňovania na nepravidelný príjem, zaniká povinné NP, povinné DP a povinné PvN zamestnanca posledným dňom kalendárneho mesiaca, za ktorý mu patrí pravidelný mesačný príjem. Povinné DP zamestnanca vzniká tomuto zamestnancovi odo dňa nasledujúceho po dni zániku povinného NP, povinného DP a povinného PvN podľa prvej vety, t. j. prvým dňom nasledujúceho kalendárneho mesiaca.

Zamestnancovi, ktorému vzniklo povinné DP zamestnanca s nepravidelným príjmom, a ktorému právny vzťah nezanikol, iba došlo k zmene odmeňovania na pravidelný mesačný príjem, zaniká povinné DP posledným dňom kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza kalendárnemu mesiacu, za ktorý mu patrí pravidelný mesačný príjem. Povinné NP, povinné DP a povinné PvN zamestnanca vzniká tomuto zamestnancovi od prvého dňa kalendárneho mesiaca, za ktorý mu patrí pravidelný mesačný príjem.

Ak dôjde k zmene odmeňovania zamestnanca – dohodára s pravidelným mesačným príjmom, ktorý je zamestnancom len na účely DP (z dôvodu, že poberá starobný dôchodok, invalidný dôchodok, invalidný výsluhový dôchodok alebo výsluhový dôchodok po dovŕšení dôchodkového veku), na nepravidelný príjem, zamestnanec – dohodár je naďalej iba dôchodkovo poistený. Aj v tomto prípade dochádza z dôvodu zmeny pravidelnosti odmeňovania k zániku povinného DP a k následnému vzniku povinného DP. Zamestnávateľ ale plní aj v tomto prípade povinnosti podľa nižšie uvedeného.

V prípade zmeny pravidelnosti odmeňovania zamestnancov – dohodárov, zamestnávateľ dohodára odhlási prostredníctvom Registračného listu FO z typu zamestnanca, na ktorý je prihlásený a prihlási ho na nový typ zamestnanca. To znamená, že odhlási zo zamestnanca – pravidelný príjem posledným dňom kalendárneho mesiaca, za ktorý mu patrí pravidelný mesačný príjem na zamestnanca – nepravidelný príjem prvým dňom kalendárneho mesiaca, za ktorý mu patrí nepravidelný príjem, resp. opačne. Obdobie trvania poistenia s nepravidelným príjmom vykazuje zamestnávateľ vo Výkaze poistného a príspevkov a obdobie trvania poistenia s pravidelným mesačným príjmom vykazuje zamestnávateľ na Mesačnom výkaze poistného a príspevkov.

Vyššie uvedené povinnosti plní zamestnávateľ, nie samotný dohodár.

Takže to máme v poriadku..
mondes
27.05.16,10:07
No, neviem, nech sa vyjadria ešte iní. Priznám sa, nečítala som to celé, ale hneď v prvom odseku som sa zastavila na tomto: " (dodatkom k dohode, pričom právny vzťah dohody plynule trvá naďalej)"

Zopakujem: pričom právny vzťah dohody plynule trvá ďalej.

Ale vaša dohoda netrvala plynule ďalej, pretože ste ju mali uzatvorenú do 26.02.2016. Podľa mňa toto, čo ste tu "pripli" by platilo v prípade, ak dohoda s nepr. príjmom by trvala napr. od 7.5, do 30.6. a počas tohto obdobia by ste sa rozhodli zmeniť nepr. príjem na pravidelný.
Emik27
27.05.16,10:10
Dohoda trvala ďalej, nakoľko sme ju dodatkom predĺžili... Pôvodne bola uzatvorená na dva týždne, čiže išlo o nepravidelný príjem.. Prepáčte, ale neviem, čo sa vám presne nezdá.. Ste ma teraz riadne vystrašili :(
mondes
27.05.16,11:03
Možno som to zle pochopila. Takže prvá dohoda sa mala skončiť 26.02.2016, ale vy ste ju predĺžili dodatkom do 11.03.2016. Správne? Ak áno, tak až teraz som to pochopila. :) V tomto prípade je to ok. A čo sa týka ELDP, môžte podať súhrnný, alebo aj za každú dohodu zvlášť. Vyberám zo stránky SP:

Pri vyhotovovaní ELDP za zamestnanca na dohodu, ktorý vykonáva u jedného zamestnávateľa zárobkovú činnosť súčasne v rámci dvoch a viac dohôd, je postačujúce, tak ako aj u ostatných zamestnancov, vypĺňať len jedno tlačivo ELDP. Poznamenávame, že v rubrike vymeriavacieho základu sa uvádza vymeriavací základ úhrnom, mesačne najviac v maximálnej sume. V takýchto situáciách je však možné vyhotoviť ELDP aj za každý pracovnoprávny vzťah osobitne, čím sa predíde akejkoľvek pochybnosti, že skutočne boli vyhotovené ELDP za oba (všetky) pracovnoprávne vzťahy, t. j., že sa neopomenulo vyhotoviť ELDP alebo, že sa neopomenulo uviesť vymeriavací základ z oboch (zo všetkých) pracovnoprávnych vzťahov. Oba spôsoby vyhotovenia ELDP Sociálna poisťovňa akceptuje. Za každý zmluvný vzťah, ktorý nie je vykonávaný u jedného zamestnávateľa súčasne, je potrebné vyhotoviť osobitný ELDP.

P.S. A prepáčte, že som Vás vyľakala. :)
Emik27
27.05.16,11:05
Áno, takto to presne bolo :) Zo srdca Vám ďakujem a prajem krásny víkend :)