Sarlotka
27.05.16,14:21
Ahojte, prosím je

poplatok banke za zaslanie upomienky z dôvodu nezrealizovaného inkasa, z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov na účte daňovým výdavkom?
Debetný úrok zdôvodu nepovoleného prečerpania je nedaňový výdavok a debetný úrok z povoleného prečerpanie je daňový výdavok?

Ďakujem.
kompozit
14.06.16,14:43
Podľa mňa je všetko z toho daňový výdavok.
Consultix
14.06.16,15:41
Odpoved najdeme v ZoDP:

§ 21
(2) Daňovými výdavkami nie sú tiež
m) paušálne náhrady nákladov spojených s uplatnením pohľadávok,78a) (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2003/595/20160318#poznamky.poznamka-78a) zmluvné pokuty, poplatky z omeškania a úroky z omeškania u dlžníka.
Takze urok z nepovoleneho precerpania urcite nie je danovym vydavkom, nakolko sa jedna o sankcny urok.

Taktiez by som upomienky neuznaval ako danovy vydavok, nakolko je to forma zmluvnej pokuty.

Debetny urok z povoleneho precerpania je samozrejme danovym vydavkom, aj ked v zmysle logiky danovej uznatelnosti by mal byt aj ucel uveru danovo uznatelnym vydavkom.
Consultix
14.06.16,15:42
Osobne s tym nesuhlasim, vid odovodnenie v mojej odpovedi.
Sarlotka
14.06.16,18:51
dakujem za odpovede obom poradakom, je to tak ako píše consultix, mám aj odpoveď z FS pripnem zajtra... pekný večer zatiaľ prajem :)
Sarlotka
15.06.16,17:16
prikladam odpoved z FS
Dobrý deň,

ak ide o sumy sankčného charakteru, potom v súlade s § 21 zákona o dani z príjmov tieto sumy nie sú uznaným daňovým výdavkom (§ 21 od. 2 písm. a) a m) zákona o dani z príjmov). Posúdenie , či ide o náklady sankčného charakteru, je na daňovníkovi.