kacenkaa
28.05.16,09:20
Ahojte,
na konci marca som si zasadila balkónové paradajky, no odvtedy čo som ich asi pred mesiacom presadila do väčšieho sa ich rast akoby zastavil. Narástli možno tak o centimeter, lístky majú zelenkavú farbu, stáčajú sa, niektoré osychajú. Nemám s ich pestovaním skúsenosti ale myslím ,že sa o nich nestarám zle,mám ich na južnej strane,snažím sa aby mali dostatok vlahy, aj slniečka majú primerane ale tak aby sa nespálili :) ako im pomôcť?
lujza.j
28.05.16,07:29
Skus jednu vytiahnut....ci nema hnile korienky....
buchač
28.05.16,08:10
Aby mali dostatok vlahy ?
...a nemajú tej vlahy až príliš ???
Žabinka
28.05.16,08:13
a do akej zeminy boli zasadené? ja mám v poslednej dobe veľmi zlé skúsenosti s kúpenskou zeminou.. odišli mi bylinky, ktoré boli pred zasadením krásne.. vyžrala mi ich dáka háveď zo zeminy.. taká kúpená by sa mala nechať prepiecť v rúre, aby v nej vykapal prípadný hmyz čo ničí rastlinky..
kacenkaa
28.05.16,08:42
pozerala som, nie som si istá, majú takú hrdzavú farbu a sú nejaké suché
kacenkaa
28.05.16,08:45
je to nejaký univerzálny substrát pre záhradnú zeleninu
kacenkaa
28.05.16,08:57
myslím že nie, zo začiatku som ich zalievala keď som videla že je zemina suchšia,tak raz do týždňa, teraz im dávam vodu do misky, nech si samé naberú koľko potrebujú
arizona
28.05.16,13:11
Tym, ze si ich presadila do ovela vacsieho crepnika,prestali rast "zvrchu",ale rastu pod zemou, tzn.ze spevnuju a rastu korene.

Za plastovymi oknami sa sadenickam moc nedari. Davaj ich cez den von, na vzduch,ale nie na moc prudke slnko.Mali by sa rozbehnut
afrikánka
29.05.16,12:27
... i ja som už doplatila na substrát, skús si zohnať obyčajnú zem a zmiešaj 1/2 substrátu, a dobré je i prepiecť v rúre. Potom, až sa ujmú, pridávaj v zálievke tekuté hnojivo podľa návodu.
buchač
29.05.16,15:06
Ak sú raz korienky napadnuté, je úplne zbytočné vykonávať činnosť, ktorá je spomínaná.
Radšej investovať do nových priesad a urobiť nové-vhodnejšie prostredie na ich zasadenie.
Katy a R
29.05.16,15:14
a môžeš pri konzumácii paradajky vypľuť do črepníka nejaké to semienko - rezerva, keby naozaj vykapali (aj keď asi balkónové bežne nekonzumuješ).
podľa mňa nevyzerajú až tak zle;)
Terezia13
29.05.16,16:36
vyzerá to, že sú zasadené do čistej rašeliny, rašelinu treba miešať s obyčajnou zemou
pavol54
29.05.16,17:15
Rajčina je burina, od konca marca(výsev alebo výsadba)??? To už mali mať pomaly kvet, ja by som smeroval pátranie smerom k osivu, určite si nekúpila len tieto tri semiačka, na vyklíčenie ti stačí nejaký deravý téglik s hrúbkou zeminy tak 2 - cm, daj si ich do obyčajnej zeminy na to ti stačí za pol hrste hoci aj zo záhonu v parku,(ak to nebude fungovať chyba je v osive) Na môj vkus sú na fotke málo zelené, problém je nedostatok dusíka, alebo nesprávne Ph, u rajčiny nehrozí prevlaženie ale nie sú ani háklivé na suchoty
pavol54
29.05.16,17:22
od určitej doby vysievam len do čistého substrátu(kvôli patogénom) ročne dosť kusov a aj keď som dával do zeminy Ale rajčiny im bezpečne odolávajú
Kvaka
29.05.16,17:22
Paradajky ti začali stagnovať po presadení, je to zrejmé z toho, aká je hrubá stonka dole a ako zakrpatieva hore, takže chyba bude asi v zemine, do ktorej si presadila. Za mesiac mali poriadne narásť, ale nestalo sa. Buď bola silná zemina, buď si prihnojila skoro a korienky sa spálili. Zdravé korene sú biele, nie hrdzavé a suché. Ale vydrž, paradajka je ako burina, pustí nové korene a potom porastie. Mne vlani aj zo zlomenej a zapichnutej do zeme vyrástla. :).
Terezia13
29.05.16,17:25
ja som práve s tým nemala dobré skúsenosti a keď som to začala miešať, bolo to lepšie
pavol54
29.05.16,17:31
môže byť, rýchlejšie sa stráca vlhkosť, ale zase v zemi sú patogény a semiačka burín
afrikánka
30.05.16,06:07
...ale, až je tá zemina nevhodná - vybrať a zasadiť nanovo, ale rozhodne zeminu vymeniť...
Dáša_
30.05.16,07:37
no, ja by som nečakala, skočila na trh a kúpila nové sadeničky. A dala by som ich von, na okno, na balkón...
Kvaka
30.05.16,10:30
Jasné. Preto som jej napísala, že buď bola silná zemina, buď hnojila...Sadila som semená paradajok do zeminy určenej na semená, presadila som do črepníkov do zeminy určenej na planty a nakoniec som z črepníka dala von na hriadku do záhradnej zeminy na zeleninu. Tých zemín je viac, treba čítať návody na baleniach.
Kvaka
30.05.16,10:32
Ak sú korienky hrdzavé a suché, nenaberú si z misky nič, treba zalievať zvrchu, aby pustili nové korene. Ak chceš mať paradajky skôr, kúp si nové sadeničky.
afrikánka
30.05.16,10:44
kvaka, chcela som zdôrazniť a podporiť tvoju radu, lebo ju pokladám za najužitotnejšiu...
Kvaka
30.05.16,12:37
Chápem a ďakujem. Dala som to v komentári na tvoj, ale to o tých baleniach bolo určené pre zadávateľku. :)
branislavp
01.06.16,04:04
Pomôže. Dostatok tepla, svetla, vhodná zemina na siatie, vhodná zemina na presádzanie, dostatočné polievanie, urobený na dne nádoby otvor - odtok vody. Z obrázku sa mi javí, že zemina je suchá.
fortunka
01.06.16,05:54
Presne tak, taketo male rastlinky si z tej misky nic nenaberu... musi mat na to inu korenovu sustavu uz, aby si z dola brali vodu.
fortunka
01.06.16,05:58
K tej zemine: Ja mam celu zahradu vysadenu do kupeneho substratu a vsetko rastie ;) Tam by som chybu nehladala :D kupila by som si hotove sadenice, ved uz teraz kvitnu a tieto nechala na pokus-omyl ci sa chytia.
pavol54
01.06.16,15:40
keby bolo málo vody tak by nestáli ale ležali ako Hari pri búde voda samotná v zemi využíva osmotický efekt, teda vzlína k povrchu
natasam90
01.06.16,16:55
myslim si že malo polievas, ja polievam az prilis poda je mokra. Ale krasne mi vrasti a uz maju 70 cm