Steeler123
28.05.16,11:04
Chcel by som si spraviť radiovy prijimač, ale kedže som v tom uplny amater tak by som bol rad za každu radu, čo sa tyka súčiastok z čoho sa to cele sklada a navod ako to zhotoviť aby to fungovalo.
sosak
28.05.16,09:35
Ak nezvládaš základné veci, ako si zaobstarať schému zapojenia, vyrobiť plošný spoj, následne zvládnuť obyčajné naletovanie súčiastok, tak ti poradím,ani to neskúšaj. Ak sa ale chceš naučiť niečo zostrojiť,radšej si kúp nejaké staršie rádio, kľudne aj z bazáru. Potom jednotlivé súčiastky zakresli na papier myslím tým ich polohu na plošnom spoji a potom ich vyletuj. Potom ich postupne naletuj naspäť tak aby to fungovalo. Tak sa môžeš pomaly učiť. Ak by si chcel robiť nejaké rádio úplne od začiatku, najprv si niečo naštuduj. Základné veci, ako multimeter, spájkovačku budeš určite potrebovať a naučiť ich používať.
Steeler123
28.05.16,09:50
Niečo sme už robili v škole takže s tým problem nebude. Dik za radu.
Ing. Ľubomír Janoška
28.05.16,10:40
Začni od rozhodnutia, čo má to rádio vedieť - má slúžiť na príjem VKV (teda FM)? Keď sa rozhodneš, existujú "ústretové" riešenia postavené na jednoúčelových integrovaných obvodoch. Potom prevezmeš nejakú hotovú schému, ktorú niekto vyskúšal a uverejnil, experimentovanie prenechaj skúsenejším. Výrobcovia špeciálnych integrovaných obvodov zvyknú zverejňovať odporúčané zapojenia a z tých sa tiež niečo dozvieš. Takisto sa niečo málo dozvieš z ponúk na e-shopoch, viac z katalógových listov (tzv. data sheet), tie si už ale musíš vygúgliť.
V každom prípade sa vyzbroj veľkou trpezlivosťou.
PS - samozrejme, že ak chceš "kryštalku" na stredné vlny, bude to celé uúplne o inom.
felix1
28.05.16,13:37
Zacni stavebnicou za 10,30EUR napriklad:
http://www.conrad.sk/retro-stavebnice.c2420100
Je to tak lecne ze uz nemas nacom usetrit.