tono50
28.05.16,15:35
Dobrý deň, chcela by som sa informovať, ako je to vo veci dedičského konania. Manžel má nemanželské dieťa, s ktorým sa od narodenia nestretáva, nebol s matkou dieťaťa ženatý, prispieva pravidelne výživným stanoveným súdom. Počas manželstva sme nadobudli s manželom určitú nehnuteľnosť. Máme ešte 3 tri deti. V prípade manželovej smrti tento majetok by bol rozdelený medzi deti. Ako sa dá zabrániť, aby tento majetok nepripadol dieťaťu, ktoré je nemanželské. Neviem si predstaviť, aby som nemohla disponovať s majetkom napr. predajom a matka dotyčného dieťaťa by mi bránila predať majetok, keďže by ju zastupovala ako maloletú a mala by tam aj ona určitý podiel. Ešte podotýkam, že na nehnuteľnosť je udelené ťarcha.
Neviem prečo by som mala niečo dávať niekomu, kto sa nepodieľal na ťažkom nadobudnutí tejto nehnuteľnosti.
Viem, že je tam možnosť, len ak je dedič vo výkone väzby, ak nejaví záujem a je právne nespôsobilý. Je možnosť aj vysporiadanie BSM počas manželstva tým, že majetok by manžel prepísal na mňa, prípadne na naše deti?
Musí existovať spôsob, aby nadobudnutý majetok zostal v rámci rodiny a aby sme len mi s ním mohli disponovať. ďakujem za pomoc
Katy a R
28.05.16,14:08
Oliwa
28.05.16,15:18
Manželove prvé dieťa nemôže za to, že jeho otec si nevzal jeho matku za manželku.
Mimochodom, manžel s tým nemá problém, čo bude raz s "jeho" majetkom?
A prečo sa nazdávaš, že zomrie skôr ako Ty?
To, že je niekto právne nespôsobilý neznamená, že nemôže dediť... Môže mať predsa svojho poručníka... Tie dôvody sú iné.
ivka70
28.05.16,15:29
A ktore z manzelovych deti sa podielalo na tazkom nadobudnuti nehnutelnosti?
arizona
28.05.16,19:06
A to dieta moze za to, ze je nemanzelske? Ono sa pytalo na svet? Vies si predstavit,ze by sa niekto takto spraval k tvojmu dietatu? Trochu sudnosti a pokory by ti neuskodilo...
marleau
29.05.16,10:04
Nenavážajte sa do zadávateľa témy, je mu len nepríjemné, aby s de facto jeho majetkom mohol manipulovať ešte niekto nežiadúci. Podobný prípad máme v rodine. Riešenie vidím vo vydedení zo strany otca.
ivka70
29.05.16,11:00
Na vydedenie treba mat zakonny dovod, ten u maloleteho dietata nenajde.
felix1
29.05.16,12:36
A co tak BSM a po čase ti predá svoj majetok ? Dosť nepríjemný problém pre všetky strany.
Ice dive
29.05.16,12:46
aj keby mali rozdelené BSM, a on by predal majetok manželke, muselo by sa to prejaviť vo forme financií u neho... napr. že mal príjem z tohto predaja... a ak by ten nebol bol, by predaj považovaný za zastierací manéver a dľa možností ak by bol napadnutý na súde mohlo by sa jednať o neplatný právny úkon... jediný spôsob ako s týmto naložiť, je rozdať majetok za živa podľa vlastného uváženia.... čo tiež niekedy nie je najšťastnejšie riešenie, nakoľko už nie raz sa stalo, že z darcu bol napokon bezdomovec......
dmc
29.05.16,16:41
z jej majetkom nemoze manipulovat predsa nikto....... to je podiel jej manzela - a ten ma potomkov.....jej podielu sa nikto ani nedotkne. Ja to sidce chapem co zadavatel chce ale ved je to potomok manzela...do prdele.... Macocha ako z ucebnice........ svojim ano....... otcovmu HOV.......(Aj ked mna je tiez do toho .....h.......ale niektore temy sa nedaju uz ani citat)
marleau
29.05.16,17:45
nejde o otcovho syna, ale jeho mater, ktorá s majtekom nemá nič
Katy a R
29.05.16,18:02
marleu - toto sú zbytočné komentáre a o vydedení dieťaťa aj zavádzajúce. v priloženom linku má dostatočné info od odborníkov.
a ak má takéhoto manžela - musí rátať s tým, že o pozostalosť sa všetky jeho deti budú deliť (či sa jej to páči, alebo nie). Len či aj nejaký majetok ostane?? čo ak sa nájde ďalšie dieťa(deti) - aj s matkou ?
Oliwa
29.05.16,19:20
Ako sa hovorí: koľko sa človek natrápi, kým o všetko príde...
branislavp
03.06.16,06:50
Musíš mať na vydedenie patričný dôvod. V rámci rodiny je aj nemanželské dieťa od manžela. Ak si správna matka, tak by si o vydedení nemala ani pomyslieť. Je to predsa manželovo dieťa. Keď máš rada manžela, mala by si tolerovať aj jeho dieťa, a najmä ho neošklbať o to, čo mu zo zákona patrí, alebo?.......
Ale všetko to je na každého svedomí. Pamätaj, že, ak niekomu niekto jamu kope, sám do nej spadne. Dieťa má nárok na majetok po otcovi zo zákona, nededí sa na základe z toho, či na tom majetku robil, alebo nie.