kubkovacs
29.05.16,08:18
Dobry den, akym sposobom sa deli majetok v pripade rozchodu partnerov, jedna sa o dom, ktory je vo vlastnictve v pomere 50:50, ja by som si chcel dom ponechat a partnerku vyplatit, hypoteka je len na mna, aj vsetky prevadzkove naklady platim ja.
Obaja sme do kupy investovali kazdy po 20tis€ z vlastneho.
Akou ciastkou sa vyplaca spoluvlastnik?
Napriklad hodnota nehnutelnosti minus uver delene dva?
Alebo ma narok partnerka na plnu polovicu,aj ked je na nehnutelosti zalozne pravo?
Dakujem
zeron
07.06.16,13:27
Ak je hypotéka len na Vás, Vášho spoluvlastníka sa to netýka. On má právo na polovicu hodnoty nehnuteľnosti bez toho, aby sa tam tento dlh zohľadnil. Otázka je, akú má dom hodnotu, nakoľko táto hodnota nemusí byť totožná s tým, čo ste ako spoluvlastníci do domu investovali (môže to byť menej ale aj viac). Prvoradá je dohoda medzi spoluvlastníkmi, kde si na základe písomnej dohody upravia podmienky vzájomného vysporiadania. Ak k takejto dohode nedôjde /napr. aj z dôvodu rozdielnej predstavy o cene spoluvlastníckeho podielu), rozhodnúť môže na súd, ktorý prikáže vlastníctvo domu jednému spoluvlastníkovi s povinnosťou vyplatiť toho druhého. V tomto súdnom konaní by súd určil aj hodnotu podielu, a to v podľa výsledkov dokazovania. Nezabudnite tiež, že pri akomkoľvek prevode potrebujete súhlas banky ako záložného veriteľa, inak budete mať problém so zápisom do katastra.