D betka
20.06.06,20:31
Prosím o radu v nasledovných prípadoch:
- konateľ kúpil v HU "drobný majetok" - doklad je z registračn.pokladne a na doklade je maďarská DPH
- zaplatil v HU preddavok na motorku - doklad o úhrade je len PPD
môj problém je čo s DPH u nás? Sme povinný v 1.prípade odviesť a následne odpočítať DPH v daňov.priznaní? A druhý prípad ? Ďakujem
Milan Benka
21.06.06,04:28
Prosím o radu v nasledovných prípadoch:
- konateľ kúpil v HU "drobný majetok" - doklad je z registračn.pokladne a na doklade je maďarská DPH
- zaplatil v HU preddavok na motorku - doklad o úhrade je len PPD
môj problém je čo s DPH u nás? Sme povinný v 1.prípade odviesť a následne odpočítať DPH v daňov.priznaní? A druhý prípad ? Ďakujem

1. V tomto prípade nerobíme samozdanenie. Po zvážení príspevku ALBO súhlasím,že má byť prevedené samozdanenie. Každé nadobudnutie tovaru, hlavne pokiaľ sa týka spotrebných nákupov, sa musí posudzovať samostatne, či je to nadobudnutie tovaru v tuz. z iného čl.štátu, kt je predmetom slov. zákona o DPH, alebo či to je dodanie tovaru v inom čl. štáte, kt. je predmetom zákona o DPH tohto štátu.

2. Motorku objednal pod slovenským IČ DPH ? Je alebo nie je platcom?
Daňovú povinnosť rieši §20 Z DPH. Z platby preddavku nevzniká daňová povinnosť. V každom prípade ju kúpi bez "maďarskej" DPH, DPH sa vysporiada na slovensku.
ALBO
21.06.06,06:40
1. V tomto prípade nerobíme samozdanenie.

.

Prečo? V čom to nenaplňa § 11/2, okrem toho, že sa s ním nedohodol na mieste, že sú platitelia a nežiadal doklad bez DPH. Mohol to byť kludne nejaky PC alebo iný majetok ( všetko to je tovar).
Podľa mna by to mal samozdanit (ak ma nárok na vstupe, tak to nie je taký problém) no a môže skusiť daň pýtať.
D betka
21.06.06,16:05
k bodu 2. / dnes som si to ešte overovala a postupuje sa podľa § 20 a DPH sa vysporiada po dodaní motorky.
Ale v prvom prípade sa daň odviedla v HU - nepodávajú intrast.hlásenie - alebo sa mi to už pletie?