gabrielabelanova
29.05.16,23:41
Dobry den, mam zamestnanca, ktory je zamestnanec ceskej firmy, je Slovak, ma tu trvaly pobyt aj rodinu, cize rezident Slovenska. Takze mu pripravujem danove priznanie typu A, kde uvadzam len tie české prijmy zo zavislej cinnosti, lebo ine nemal. Ma aj formular A1, na zaklade ktoreho sa mu kalkuluju a odvadzaju odvody na zdravotne a socialne poistenie na Slovensku. Moja otázka je, ci mam v danovom priznani za rok 2015 tieto odvody uviest v EUR, tak ako ich mam vyratane v softveri (ja ratam aj tieto odvody a potom si ich oni prerataju na české koruny) alebo sa tam neuvadzaju, kedze na potvrdeni o prijmoch z Ciech su uvedene len odvody zamestnavatela v CZK? Oni tam totižto inak robia rocne zuctovanie, prirataju v prijmom vždy aj odvody zamestnavatela a z toho rataju dan a odvody zamestnanca tam vobec neuvadzaju. Dakujem vopred za pomoc.
KEJKA
30.05.16,04:19
Odvody predsa ráta zam-eľ, ak je to česká firma, tak smerodajné sú údaje od neho.
ČR firma pre Slováka vystavuje (na požiadanie) potvrdenie, kde uvedie osobitne zrazené odvody zam-covi, aj keď štandardne ich potvrdenie vyzerá inak.
Potvrdenie je súčasťou podaného DPFO A.
Údaje CZK prerátavaš kurzom (podľa mňa priemerným za rok 2015).
Pokiaľ Tvoje údaje súhlasia s vyššie uvedeným, tak máte zhodne sumu, ktorú dávaš do DPFO A. Ak Tvoje údaje v EUR sú iné, tak dáš to, čo vyjde podľa prepočtu.
Samozrejme, že v DPFO uvádzaš sumy v EUR. Na konci je však miesto pre údaje daňovníka, tam uvedieš aj sumu v CZK, kurz, prepočet - je to tam aj napísané ako príklad. Dáva sa tam aj údaj o CZ zamestnávateľovi.
veronikasad
30.05.16,04:55
Vyziadaj si od ceskeho zamestnavatela potvrdenie o odvodoch zaplatenych zamestnancom v CR
Katy a R
30.05.16,09:13
však samozrejme, že rátajú trošku inak - majú superhrubú mzdu.
použi vyhľadávač - nájdeš tu plno tém o DP pri príjme z Česka :) - aj presný postup, aj čo spraviť, ak na potvrdení nie je údaj o poistnom za zamestnanca (tuším je to r. 20).
No a hádam nechceš uvádzať v SK DP údaje v korunách??? ;)
gabrielabelanova
30.05.16,21:10
Dakujem velmi pekne, ceska firma, ktora mu robi vyplatu, odpovedala nasledovne: Pan XY nepotřebuje vystavit potvrzení o zdanitelných příjmech, ale potvrzení o výši vyměřovacího základu na zdravotní pojištění a výši zaplaceného odvodu.

Podle mě je nutné to vystavit na nějaké „oficiální potvrzení = formulář“, který máte na Slovensku. Pojištěn je u slovenské zdravotní pojištovny, pojištění je hrazeno na Slovensko a v EUR. To že ho do mezd přepočítáváme na Kč není z hlediska tohoto potvrzení relevantní, protože i odvod je hrazen v EUR. My tady pro české pojištovny, takové máme, ale pro něj nám nic nevyjede.
gabrielabelanova
30.05.16,21:12
Dakujem, ano superhrubu mzdu tam maju. Nie nie v korunách, to som možno tak nejasne napisala, to sa urcite preratava rocnym kurzom.
Katy a R
30.05.16,22:24
k nášmu DP musí priložiť potvrdenie o zdaniteľnom príjme (povinná príloha). Ak je problém toto dostať od českého zamestnávateľa (neviem, prečo robia drahoty? -či aj v česku platí povinnosť vydať toto potvrdenie?) , tak by si podľa mňa mohla použiť výplatné pásky.