belanka
30.05.16,13:29
S manželom sme od júna prenajímali byt (t.j.7 mesiacov). Celý predchádzajúci mesiac bol byt prázdny. Teraz prišlo vyúčtovanie z byt.družstva s preplatkom za obdobie 1.3.-31.12.2015 (t.j.10 mesiacov). Ako mám určiť preplatok, ktorý by mal patriť nájomníkom? V zmluve o prenájme od rk máme uvedené len riešenie nedoplatkov. A ak mám dobré informácie, preplatok mám vykazovať ako svoj príjem z prenájmu, takže ho budem musieť aj zdaniť. Je to tak? Ďakujem
ivka70
30.05.16,11:47
To je dobre jednostranna zmluva, ked riesi len nedoplatky a nie preplatky.
K preplatkom by ste sa mali spravat tak isto ako k nedoplatkom, ak nedoplatky vyzadujete, preplatky treba vratit.
belanka
30.05.16,12:13
Preto prosim o radu.Chcem poradiť kľúč na výpočet,aby boli obe strany spokojne.Nie som chrapun.Nájomníci vyúčtovanie aj videli
jslancik
30.05.16,12:13
nie je mi jasné, čo sa vlastne pýtaš. áno, preplatok je tvoj príjem a treba ho zaradiť do daňovej evidencie, alebo čo si vedieš.
ak chceš vedieť, ako máš určiť, čo patrí nájomníkom... Rovnakým spôsobom, ako nedoplatok. Máš počiatočné stavy - tie ste zapísali do preberacieho protokolu pri odovzdávaní bytu nájomníkom. a konečné stavy máš napr. vo výpise z bytového družstva. Problém možno bude pri meračoch tepla, závisí od meračov. ale opäť - tak, ako ste im chceli vyúčtovať nedoplatok, tak im vyúčtujte aj preplatok.
ivka70
30.05.16,12:19
Ak chcete preplatok spravodlivo rozuctovat, treba pozriettu spotrebu a rozpocitat pomerovo, kolko zaplatili a spotrebovali najomnici a kolko spotreboval byt samotny a kolko ked bol obsadeny niekym inym (maj bol prazdny ,marc-april?)

Kedze nepises, co vsetko je vo vyuctovani, tazko porqadit konktetne.
Podstatne je aj to, co ste si vymedzili ze by najomnici doplacali v pripade nedoplatku.
Lebo asi by nemali platit do fondu oprav, ale mali by platit spotrebu vody, kurenia, teplej vody + ine vyucotvanie elektrina, plyn.

Ak to nechces komplikovat, mali by ste ten preplatok prepocitat pomerne 7:3.
Ale uplne spravodlive to nebude (prazdny byt nespotrebovalaval vodu napr.)
belanka
30.05.16,12:26
Veď toto.Byt bol aj prázdny.Predtým sme tam bývali 4 mesiace z roka my.Vyúčtovanie z bytového je za celý rok,klasika-voda,kúrenie....Asi bude najlepšie ísť v danom pomere,prípadne odpočítať mesiac v nás prospech,keď bol byť prazdny.
ivka70
30.05.16,12:31
Mozno aj to, kolko ludi tam byvalo, ci rovnaky pocet?
Dalo by sa spocitat osobomesiace, pricom ten prazdny mesiac by sa nepocital .....
jslancik
30.05.16,12:33
nechápem, čo riešiš. ste nezapísali na začiatku stavy meračov, alebo čo?
belanka
30.05.16,13:10
Samozrejme, že zapísali. Všetky okrem meračov tepla. Počet osôb je rovnaký.
jslancik
30.05.16,13:14
tak ide o teplo? lebo si to nikde neuviedla. riešite energie, nie výťah, ani iné kraviny z vyúčtovania. Teplá a studená voda, kúrenie, plyn, elektrina. A zdá sa, že jediný problém je kúrenie. Daj jasnú otázku a dostaneš dobrú odpoveď. ale takto...
belanka
30.05.16,13:16
Riešim všetko okrem elektriny a plynu. Veď som uviedla, že ide o vyúčtovanie z bytového družstva. Oni majú na starosti všetko okrem toho.
jslancik
30.05.16,13:28
ak nevieš, ako vyriešiť preplatky, kde máš zadaný počiatočný a konečný stav (teplá a studená voda), tak radšej neprenajímaj byt. ale predpokladám, že tam nie je problém.
s nájomníkmi sa riešia preplatky a nedoplatky za ENERGIE, nie za služby.
napíšeš už konečne, s čím ti treba pomôcť? s teplom?
belanka
30.05.16,13:39
Radšej už s ničím. Ja si poradím. Ďakujem