pali751
30.05.16,17:36
Dobrý deň,

potrebujem poradiť bol som v nájme, a mal som aj nájomnú zmluvu, s tým, že viem, že som tam bol na čierno, a že majiteľ bytu príjem z nájmu nijako si nepriznával a ani som nebol nahlásený, že tam bývam v tom prenajatom byte,potom som sa chcel odsťahovať, lebo finančne som to nezvládal, a tak on mi začal hovoriť, že mám výpovednú tam 2 mesiace a neviem čo a dohodli sme sa, že tam ešte mesiac ostanem a za ten druhý mesiac si môže nechať časť depozitu, no teraz sa mi vyhráža, že ma dá na súd. Mám mať nejakú hrozbu z toho, alebo robí len bubu, aby som mu zaplatil ďalšíe peniaze?

Zaujíma ma, či ma nejakú váhu tá zmluva, alebo ak som tam bol na čierno, tak je to len nejaká dohoda, ktorá z právne hľadiská nemá žiadnu hodnotu
Tweety
30.05.16,15:38
Povyhrážaj sa mu tiež, že ho bonzneš DÚ.
misoft
30.05.16,15:42
Neboj sa, nedá ťa na súd. Pretože kedy aj dal a ty by si začal vysvetľovať, razom by mu sklaplo..... a trieskal by hlavu o stenu, že radšej hubu nedržal.

Doplnenie: ak si mal s nim nájomnú zmluvu - tak sa jej treba držať. Je to vzťah (zmluvný) medzi tebou a nim. Že on niečo nepriznáva, alebo ukracuje - to je jeho problém. Ty si chránený tou zmluvou, pretože ty nemáš vplyv na to, čo on potom robí s peniazmi, či zdaňuje, priznáva - je to na jeho tričku. A ak by toto vytiahol na súde - ten by si začal zisťovať, či je na DÚ vedený, či odvádzal dane, odvody z príjmu.....
Katy a R
30.05.16,15:51
Ak si nezvládal platiť - tak si mal dať skôr výpoveď. Alebo sa s ním dohodnúť. Nemôžeš len tak odísť - zo dňa na deň. Určite máš v zmluve uvedené, že za akých podmienok môžeš ukončiť. ak by aj nie - tak platí zákon. (Aj VD)
A neviem - že čo myslíš tým, že si tam bol načierno?.
Jeho povinnosťou je byť registrovaný na DU - ak by nebol, zrejme by sa ti súdom nevyhrážal.
nezabudni - výpoveď treba písomne (je koniec mesiaca). Zmluva platí, aj keď by on nemal registráciu na DU.
Tweety
30.05.16,15:54
Podpísaná zmluva platí, takže sa postupuje podľa nej.
buchač
30.05.16,15:55
1. Právny pohľad na danú vec je taký, že zmluva bola spísaná s určitými podmienkami.
Ty si síce vedel, že si na čierno...no vedieť si nemusel. Nie je to starosť nájomníka, či sa majiteľ bytu prihlási na príslušné inštancie.

2. Máš vypovednú lehotu, tak by si ju mal aj dodržať. Majiteľ bytu prichádza o zárobok (aj keď nekalý).

3. Hrozbu a aj bububu predsa máš, nakoľko sa Ti majiteľ vyhráža.

4. Ty si mu návrh dal a že ho majiteľ nebude akceptovať, to je už jeho vec...problém by nastal na súde a mal by ho majiteľ, nakoľko by vyšlo najavo, že porušil zákon. Pri posúdení všetkých aspektov by mu aj jeho právnik poradil aby sa stiahol, nakoľko pokuta by bola v pohode vyššia ako suma za nájom.
Ide totiž o trestný čin, viď
https://www.google.sk/search?q=nepriznanie+dane++pokuta&client=opera&hs=IOn&channel=suggest&oq=nepriznanie+dane++pokuta&gs_l=heirloom-serp.3..0.9226.12542.0.13321.11.9.0.2.2.1.653.1646 .4-1j2.3.0....0...1ac.1.34.heirloom-serp..7.4.1211.FSNuGzIWFXs
pali751
30.05.16,16:12
Ja som mu to dal vedieť, a hovorím, že ešte jeden mesiac som mu časť nájmu zaplatil a aj zostal tam a aj časť depozitu som mu nechal ako pokutu, a tak ja som sa aj preto pýtal, že viem, že si to nepriznával lebo nikdy som to neposielal na účet, a ani žiaden lístok mi nedal, že prijal odomňa peniaze, dával som mu ich na ruku... Mňa len zaujíma čisto právnicky názor, či môžem ja mám nejaký problém z toho, že som skôr odišiel, alebo sú to len jeho vyhrážky, aby dostal odomňa peniaze...
Katy a R
30.05.16,16:22
nestačí dať vedieť ... výpoveď písomne!
A že ty dávaš peniaze len tak ... nuž moje nervy! - ešte bude od teba vymáhať nájom za rok dozadu! (ako dokážeš, že si platil?)
bjuty smis
30.05.16,16:28
možno na tú pokutu z neho vysúdi, ked platí na čierno...bez papiera....bez potvrdenky....
ako by si mu chcel dokázať trestný čin ????
Katy a R
30.05.16,16:38
presne tak - pri takomto prístupe zadávateľa veru aj riadne ešte zarobí, pochybujem, že mu dokážu trestný čin, keď mu zadávateľ zatiaľ nič neplatil ?? aby mu to nezrátal aj s úrokmi. (a registráciu na DU podľa mňa má, ak by aj nemal, vybaví dodatočne)
buchač
30.05.16,16:45
bjuty smis (Dnes 19:28) možno na tú pokutu z neho vysúdi, ked platí na čierno...bez papiera....bez potvrdenky....
ako by si mu chcel dokázať trestný čin ????
====================
Ak niekto dá love bez papiera ? Nuž, jeho vec...ale čo už, aj takí už boli, sú a aj budú. Nepoučiteľní...

Trestný čin predsa preukážu daniari a hentí s poisťovní...teda, ak by došlo k súdu.
Katy a R
30.05.16,16:52
juraj - ak za neskorú registráciu dostane 60 eur (príklad) - neoplatí sa mu ? a zapýta si nájom spätne.
A myslíš, že nie je registrovaný na DU? (a hentí s poisťovní s tým veru nič nemajú;))
komu niet rady ... takto narábať s peniazmi ?!!! (mi napadlo, že či si srandu nerobí???)
pali751
30.05.16,16:53
No to je pravda, že asi bez papiera to nebolo rozumné, ale tak na zmluve je nejaký dátum odkedy sa začína nájom a ak za tie peniaze neplatil ani daň ani nebol nahlasený na poisťovni ani nič...tak by to mal byť pre neho problém, nie? Ja som lajík v tom, ale určite viem, že som sa nezachoval hovädsky, lebo ked som odchádzal nechal som mu 130€ depozit, zato, že som predčasne odišiel, nečakal som takú reakciu od neho, že sa mi bude vyhrážať súdmi...ale tak podľa mňa by sa mu to asi dokázalo, že nič platil nikde, a býval som tam dlhšie ako polroka
pali751
30.05.16,16:54
ale dobre za minulý rok už musel alebo mal podať daňové priznanie, čiže mal to tam aj priznať, nie? alebo čo sa človek môže nahlásiť na DU kedy sa mu zachce, a tiež peniaze priznať kedy sa mu zachce?
Katy a R
30.05.16,16:56
akú daň mal platiť, keď od teba nič nedostal? Ak si aj laik - si pozri zákon - podľa ktorého máš zmluvu.
pali751
30.05.16,16:58
hej, a zadarmo som tam býval viac ako pol roka? :D toto by mu asi nikto neuveril, že ma tam držal zadarmo, a ja som z účtu vyberal stále peniaze čiže toto by som mohol preukázať, že som vybral peniaze z účtu a jemu som dával ich na ruku...
bjuty smis
30.05.16,17:40
nič by si mu nemohol preukázať, pokial si mu to neposielal na jeho účet, alebo nemáš od neho potvrdené potvrdenky....prestan tu fantazírovať a radšej spln svoju časť dohody......
pali751
30.05.16,17:51
aha, čiže som bol dá sa povedať oj*bany?
buchač
30.05.16,17:55
pali751 (Dnes 20:51) aha, čiže som bol dá sa povedať oj*bany?
====================
Prečo také silné slovo s hviezdičkou ? :eek: :confused:

...ale inak ?
STATOČNE Ťa asi oj*bal a pokračuje v činnosti aj naďalej...;)
bjuty smis
30.05.16,17:58
nerozumiem ako, môžeš konkrétnejšie ?
čo ON nesplnil z toho, k čomu sa zaviazal v tej zmluve ?

ja to vidím tak, že tu hladáš radu, ako ty oj&eš jeho...

v čom konkrétne ťa oklamal ???
pali751
30.05.16,18:23
ja nechápem, ja jeho? on čo nesplnil? no že som tam bol na čierno, to akože ja môžem ako živnostník si zamestnať tiež nejakých ľudí nikde ich nenahlasim, a keď budú chcieť odísť tak im dám vypovednú lehotu? :D
bjuty smis
30.05.16,18:37
preboha...ty si teda charakter...
pali751
30.05.16,18:45
akože ešte ja som ten zlý? že som mu mesiac predtým dal vedieť, že ukončujem nájom s tým, že som mu nechal ešte časť depozitu, zato, že som tam nebol 2 mesiace výpovednej lehoty ale len mesiac? mňa len proste naštvalo, že sa mi súdami začal vyhrážať a pritom on okráda štát na daniach, čiže aj všetkých ľudí v tom štáte...a ešte to vyzerá tak, že na súde by som ešte pohorel ja..
sito
30.05.16,22:05
Opýtaj sa ho, či dane si uhradil?

https://www.youtube.com/watch?v=52IHcyGshWk

Daňovníci na toto už neveria! Vyberači, exekútori tiež nie, že?
jslancik
31.05.16,03:24
Ty si mu v tom totiz vyrazne pomahal.
avalik
31.05.16,03:53
Ty si robi danove priznanie prenajimatelivi, ked vies, ze nepriznal prijem z prenajmu?
taiko
31.05.16,05:00
Zmluvu si podpisal, mas v nej vypovednu lehotu dva mesiace, tak tie dva mesiace musis dodrzat. Fakt, ci majitel plati dane, alebo nie, na to nema ziadny vplyv.
Ibze by Tvoje slovo a podpis mali vahu kozieho bobku.

Majitel sa totiz nijakym sposobom nechce obohatit na Tvoj ucet, iba od Teba chce, aby si dodrzal, na com ste sa dohodli ;)
bjuty smis
31.05.16,06:24
si ho nasral....
pali751
31.05.16,06:29
No hej, ale ak máte finančné problémy a nezvládate to a on prvé s tým súhlasil, že to môžem o mesiac skôr skončiť, tak si myslím, že to je jedno..aj keď si človek vezme hypotéku a má finančné problémy tak to s bankou konzultuje a tiež hned na neho neposielajú exekútora a nedávajú na súd a je to banka, ktorá to robí legálne, možno som bezcharakterný...ale z jeho strany mi to príde len akoby chcel odomňa vytiahnuť čo najviac peňazí...a inak včera som si večer aj čítal znova tu zmluvu a on tiež už pri podpise porušil zmluvu, lebo píše sa tam, že je vyhotovená v 3 rovnopisoch, s tým, že jedno zostáva v úschove sprostredkovateľa, a pritom sprostredkovateľ ani pri podpise zmluvy nebol a ani tam nikde jeho podpis nefiguruje a existuje len 2 rovnopisy, jeden mám ja druhý majiteľ bytu, takže keď mohol on porušiť podmienky už pri podpise, môžem aj ja...
Katy a R
31.05.16,06:40
však rob, ako myslíš - sú to tvoje peniaze. a pozor na to obviňovanie (že okráda štát) - aby si aj tam nenarazil!
Čia je to chyba, že si si neprečítal príslušné predpisy? (alebo aspoň bežne dostupné info o prenájme?)
A len ešte dodám, že tá výpovedná doba môže byť aj 3 mesiace (záleží, podľa akého zákona je uzavretá zmluva) .. a tiež, keby si mal aj doklad o zaplatení - jemu žiadna daň nemusela výjsť za minulý rok. A ani žiadny doklad nemáš!
pali751
31.05.16,06:47
Ale priznať príjem musí tak či tak, čo je to že daň mu nevyšiel aj podnikateľ musí podať daňové a nikoho nezaujma, či mu vyjde daň alebo nie, je to povinnosť zo zákona, a okrem toho sa platí tuším aj zdravotnej ak sa prenajíma byt a v zmluve bola dvojmesačná..ak ma dá na súd bude aj on veľa vecí tam vysvetľovať - možno pohorím, ale tak aspoň viem, že mi niečo hrozí o to mi išlo, že či sú to len jeho vyhrážky, alebo či môžem niečo čakať - ja mám aj SMS-ky kde súhlasil s tým ukončením o mesiac skôr..
Katy a R
31.05.16,06:52
pali - robíš si srandu z nás? ty si mu robil DP ?
najskôr si prečítaj Zák o DzP ... lebo čo ty tušíš - to tušíš zle ... škoda námahy! howg!
taiko
31.05.16,09:52
@pali751.
1. priznat musi prijem, ktory sa da dokazat a dokladovat. Ty ziadny dokaz ani doklad, ze si mu peniaze dal, nemas, teda on nemal ziadny prijem.
2. SMS s kadejakym odosielatelom Ti poslem kolko chces, to Ti ako dokaz neobstoji. Navyse, to ze Ti SMS prisla z jeho cisla neznamena, ze on bol jej odosielatelom
3. Prenajimatel nemoze za Tvoje zle rozhodnutia, ani za Tvoje financne problemy a nemal by za ne niest ziadnu zodpovednost
4. S bankou mozes konzultovat co len chces, ale dlzne peniaze jej vratit musis. A obvykle vratis este viac, ako keby si splacal regulerne
5. Postav sa k celej veci ako chlap a dodrz, k comu si sa zaviazal a co si podpisal.
6. Musis si tiez uvedomit, ze toto je prave jedna zo situacii,, kvoli ktorym na Sloensku slovo chlapa a cest nic neznamena a kvoli ktorym je Slovensko tam kde je :(
pali751
31.05.16,14:01
napísal som mu sms-ku, že som mu ochotný dať zvyšné peniaze, ak mi dá k ním papier + za všetky mesiace od nového roka, ak bude súhlasiť a dá mi nejaký doklad zachovám sa ako slušný človek a pošlem mu ich, ak nie tak určite nemiením ďalšie peniaze vyhadzovať von oknom a kľudne nech ma dáva na súd a nech skončím aj v base...nenechám sa vystrašiť, ak mi dá k tých 5 mesiacom papier, ok, ak nie tak nie...
sito
31.05.16,21:49
Čím väčší zlodej, tým väčšia pravda! Tak to tu chodí ...
taiko
01.06.16,04:52
@pali751 zda sa, ze si nic nepochopl. Skoda