Kefrinky
30.05.16,18:06
Poprosila by som o nejake rady....:confused:
Nasi rodicia, su plne zamestnani, robia v byvalom statnom podniku uz od skoly, cize plat nic moc, bezni ludia by urcite vsak z toho dokazali krasne vyzit.
Od kedy su ale k dispozicii rozne pozicky a nebankovky, su v zacarovanom kruhu. Maju poziciek niekolko (cca 10 000€), ani o vsetkych uz nevieme, nechcu nam to hovorit, pretoze, ked sme sa im to snazili rozumne vysvetlit, co sa moze stat (ze mozu prist o byt) tak to s nami (so sestrou) nechu preberat.
Robia klasicke chyby, plataju uver dalsim uverom, teraz im ho uz naposledy aj zamietli. Pozicky maju vsak na blbosti, nekupovali si ani auto, ani nejake hodnotne, znackove veci....a uz zacina prihorievat, nemaju vlastne na splatky, neostavaju im peniaze na bezny chod domacnosti.
Od nas si dohovorit nedaju, stale vravia, aki su chudaci, a pritom z toho platu by vyzili, keby neboli v takych financnych srac...ch. Otec je tesne pre dochodkom cca 2. roky....Nemaju ziadnu financnu disciplinu. Ziadnu. Nevedia, nechcu si spisat toto je prijem toto su vydavky a podme skrtat....

Preto by som chcela spytat, ci je mozne aspon ciastocne im nejako zabranit k pristupu na ucet, aby sme im my mohli "doslova" vydelovat peniaze co si mozu kupit a co je naozaj blbost....inak naozaj netusime ako ich z toho dostat.
Sestra im aj pozicala peniaze, ale obe vieme, ze ich uz neuvidi....pomahat sa im snazime, ale miesto toho aby boli radi, tak o to viac zas na niecom inom oplieskaju peniaze.
Chceli sme sa obratit na financneho poradcu, niekoho akoze nezavisleho, aby im skutocne niekto cudzi povedal, ze musia uz konecne preto nieco zacat robit.....alebo podat na sud navrh na ciastocne pozbavenie prav k uctu?
Riesenim je aj predat byt (oni o tom nechcu pocut), vyplatit dlhy. Riesenie idealne, ale .....dostali by sa na 0 a zacali by opat si poziciavat....
Skuste prosim poradit, ak ste takymto niecim presli.....dakujem :(
ivka70
30.05.16,16:12
Kym su rodicia svojpravn, nemozete im obmedzit ani pristup k uctu ani nakladanie s ich peniazmi - ci uz zarobenymi alebo pozicanymi.
Zial, pokial si nedaju povedat, nemate tu moc to zmenit.
Terezia13
30.05.16,16:20
mne to pripadá už ako nejaká závislosť, asi by som navštívila najprv bez nich psychológa, finančný poradca v tomto ťažko poradí, on vie poradiť niečo na investovanie peňazí a oni tie peniaze "vedia" rýchlo investovať. Ako píše Ivka, sú svojprávny, nasilu nie je možné dosiahnuť nič
Anika61
30.05.16,16:29
Neprešla som našťastie takým niečím,ale podľa mňa dvom svojprávnym ľuďom nemôžeš spravovať financie a ani im nijako nezabrániš aby si so svojimi peniazmi robili čo chcú...žiaľ..:confused:
buchač
30.05.16,16:34
Skuste prosim poradit, ak ste takymto niecim presli...

Niečo podobné áno.
Svokra dala peniaze do BMG Frunimu. Prvý krát len smiešnu sumu, ktorú si vybrala aj s úrokmi.
Keď sme sa to dozvedeli, to bolo pindania...(ide o to, že Fruniho sme poznali osobne).
Po druhý krát sa jednalo už o solídnejšiu sumu pre ženu v rokoch a na dôchodku...a nás skoro vystrelo.
Samozrejme, že tieto peniaze skončili na inom účte.
------------------------
Takže naše riešenie bolo - totálna ignorácia finančných problémov (v medziach slušnosti a etiky).


Na Slovensku zvykne byť zvykom, že si jedinec šetrí na staré kolená a aj na pohreb.
...že ako to bolo v našom prípade ? Nechám na fantáziu každého...
====================
DOPLNENIE :

Kefrinky (Dnes 18:24) Velmi pekne dakujem, ale prave sme zistili, ze tych 10 000 € nie je realita, ale ciastka sa pohybuje az okolo 40 000 €....a pritom nic nemaju, auto, pozemok, chatu....proste to prehajdakali ...idema roztrhnut z tej ich hluposti....
Nie raz som čítal (a určite nie iba ja), že čo v prípade, ak sa na určité chodníčky dajú deti...gamblerstvo, alkohol, drogy.
Nie jeden názor bol taký, že treba prerušiť všetky vzťahy, kontakty a podobne.
Myslím si, že nejaký rozdiel v tomto nie je...akurát v tom veku.
Kefrinky
30.05.16,17:35
Ani ciastocne ? Je to skoda, ze sa take nieco neda spravit, lebo to ide velmi zlym smerom..... :-(
Tweety
30.05.16,17:36
dohovoriť im, možno nájsť niekoho, čo ho tieto veci položili a dohodnúť stretko ako výstrahu
Kefrinky
30.05.16,17:37
Ano, my sme tiez uz povedali, ze to je nejaka diagnoza.....ako alkoholici....nechcu si to priznat, ze situacia je fakt zla.....az to dopadne zle....
Terezia13
30.05.16,17:49
skús nejakého odborníka na "závislosti", sami to nezvládnete
buchač
30.05.16,17:58
....a na čo ???
Niektorí potrebujú poriadny kopanec do riti alebo si naraziť hubu na poriadne lečo...

Veď čo...šak sa deti postarajú...
Kefrinky
30.05.16,18:16
Hej, chceme si s nimi sadnut a narovinu sa s nimi porozpravat, ze to naozaj nema takto buducnost....obavam sa vsak, ze pokial im na dvere nezaklope exekutor tak vsetko budu len marne slova...ale skusime to...
ivka70
31.05.16,02:12
Ani ciastocne. Viem si predstavit, ako by to bolo zneuzitelne, keby to islo.
Museli by ste ich oboch zbavit svojpravnosti - ale na to dovod nemate.
vicktor
01.06.16,12:10
Ja som mame schoval OP aby nepodpisala nejakemu podomovemu smejdovi, ale to sa vo vasom pripade asi neda...
branislavp
06.06.16,11:23
Nekompromisne, tvrdo to treba riešiť v rodine s rodičmi. Ale nie vulgárne, sú to predsa rodičia. Oficiálne na úradoch bez súhlasu rodičov nič sa nevyrieši, rodičia sú svojprávni, majú každý svoj OP. Ak ich neprinútite k náprave, nielen Vám, obom sestrám, ale i ďalším potomkom sa objavia také problémy, o ktorých teraz ani nemôžete vedieť. Lebo neviete koľko a kde to vlastne majú napožičiavané. A ak dlhy nesplatia v požadovanom termíne, tak amen. Narastie to do takých výšok, že to potom budú splácať aj generácie tretieho kolena. Alebo, rodičia asi sú si vedomí, že deti ich zachránia, ako dobrí sponzori. Veľmi dobre poznám podobný príbeh v našej rodine. Ja som nikdy dovtedy v živote nepoznala nikde také rodiny spitiny,, kde by sa prešustroval nielen príjem oboch rodičov, ale aj starkého aj jeho majetok a ešte k tomu aj sústavne každý mesiac svokrovci požičiavali. Zaužívané boli rodinné hostiny iba tak, že sa rodina stretla-navštívila, žiadne narodeniny. meniny.
Na pohreb títo ľudia samozrejme nemali našetrené. Dlhy požadované od príbuzných sa prenášajú už na tretie pokolenie k vôli nezodpovedným predkom, také to má dôsledky.
Želám Vám, aby ste našli u rodičov pochopenie toto s nimi vyriešiť a veci dali do poriadku, hodne šťastia.
Oliwa
06.06.16,11:59
Viem, že si to myslela dobre, ale...
"Ak ich neprinútite k náprave"... ako sa dá prinútiť dvoch dospelých nezodpovedných ľudí k zodpovednosti za svoj majetok, zdravie, život, deti...? Nijako... V lepšom prípade, ak by sa zadarilo, tak si s nimi sadnúť, pozbierať papiere o pôžičkách, čo majú, resp. na ktoré si pamätajú, spísať všetky dlhy u bánk, nebankoviek, fyzických osôb a čojaviemkdeešte a tú sumu im napísať veľkými červenými číslicami na chladničku. Za predpokladu, že ju ešte majú...

Mimochodom, do akého "tretieho kolena"? Veď keď už na to príde, že sa idú "dediť" dlhy a ak tie sú nebodaj vyššie ako prípadný hnuteľný či nehnuteľný majetok, možno dedičstvo v celosti odmietnuť. Bodka. To je praktická stránka... Etická je o inom...
Kefrinky
06.06.16,15:24
Velmi pekne dakujem, ale prave sme zistili, ze tych 10 000 € nie je realita, ale ciastka sa pohybuje az okolo 40 000 €....a pritom nic nemaju, auto, pozemok, chatu....proste to prehajdakali ...idema roztrhnut z tej ich hluposti....
Najhorisie na tom je to, ze tam nevidim, ze bude naprava....
Ale aj tak dakujem....
buchač
06.06.16,17:38
Doplnenie príspevku
Oliwa
07.06.16,06:06
Na byt ešte nesiahajú exekútori?
A aká je jeho hodnota? Dokázala by pokryť splatenie dlhov a zabezpečiť nové bývanie /1-izbový byt, resp. garzónku/? Nevieme, či aj rodičia bývajú v BA... Ak o tom doteraz nechceli ani počuť, mali by... prerástlo im to cez hlavu... Alebo sa spoliehajú na to, že ak príde k najhoršiemu, Vy so sestrou ich prichýlite?
Ak si to rodičia neuvedomujú, alebo vedome zatvárajú oči pred realitou, bolo by im treba bez okolkov povedať, že sú na najlepšej ceste - stať sa bezdomovcami. A riešiť situáciu urgentne - kým sa ešte dá. Teda kým ešte majú byt. Ak ho ešte majú a nie je naň záložné právo. Pozri na
www. katasterportal.sk.
Obávam sa , či tých okolo 40 000 € nebude aj viac... Či je to "len" istina, alebo sú v tej sume zahrnuté aj všetky upomienky, sankcie, úroky, poplatky...

A ešte by bolo zaujímavé vedieť, ako sa k celkovej výške dlhu postavili rodičia... Či ani netušili, aké majú dlhy, alebo vedeli, len si to odmietali pripustiť... A aké východisko zo situácie vidia oni... či prišli s nejakým riešením alebo úplne rezignovali a nechávajú to napospas osudu...
branislavp
07.06.16,06:23
Oliwa, samozrejme, že iba iniciatívou rodičov sa dá niečo napraviť. Jednoducho musia to chcieť napraviť. Zrejme sú už tak zahltení tými pôžičkami, že si inak ani život nevedia predstaviť.
Ale sústavné napomínanie a dohováranie určite nezaškodí. V tomto prípade nemôže ísť o vymáhanie dlhu do tretieho kolena. Ale v našom prípade, čo som popísala to už bolo v takom štádiu "tzv. vymáhania dlhu " čo sa priečilo zákonu, ale strpčovalo to život.
branislavp
07.06.16,06:31
Kefrinky, predovšetkým si chráň svoje zdravie, to musí byť pre Teba prvoradé. Za správanie a konanie rodičov nemôžeš a keď to nebudú chcieť napraviť, nič s tým neurobíš. Prajem Ti všetko dobré, drž sa.
taiko
07.06.16,07:00
reagujem na to doplnenie o vyske dlhu, ktora je cca 40000EUR.

Nuz v tomto pripade by som rodicom bez okolkov a ohladov povedal, ze ak si nedaju pomoct, tak sa stanu bezdomovcami a od deti nech potom pomoc necakaju, lebo by ju aj tak prehajdakali. A ako bezdomovci nebudu moct vidiet vnucata a cela rodina sa bude od nich stranit a hanbit sa za nich. Normalne citove vydieranie.
Ak budu chciet situaciu riesit, riesenie bude spocivat v analyze stavu a v najdeni riesenia, pricom rodicia toto riesenie bez pripomienok prijmu. Akasi nutena sprava by to bola.
Krute, pre mnohych mozno tvrde riesenie, ale podla mna jedine mozne vzhladom na stav. Bude asi niekolko tyzdnov na scene ticho ale inej cesty podla mna niet. Ucel v tomto pripade svati prostriedky.

http://www.thwink.org/sustain/glossary/CycleOfAcceptance.htm

toto by mohlo vsetkym pomoct sa cez situaciu preniest