KatkaPaľkova
30.05.16,22:52
Vie mi niekto poradiť, ako je to s uznaním vysokoškolského diplomu v Nemecku? Konkrétne ide o učiteľstvo. Mám síce kombináciu DE-SJL, ktorá mi je tu málo platná, ale potrebujem mať osvedčenie, že môžem pracovať s deťmi. :-) Diky za info
Consultix
30.05.16,22:34
Potrebujes informaciu o uznani VS vzdelania ziskaneho na SK v DE, alebo opacne?
eronika1
31.05.16,04:39
Ja ti doporučujem zabezpečiť si úradne overený preklad vysokoškolského diplomu, ktoré je pre teba kľúčový, ak chceš deklarovať svoju kvalifikáciu pre prácu s deťmi.

Viac a bližšie informácie nájdeš na:
http://europa.eu/youreurope/citizens/work/professional-qualifications/recognition-of-professional-qualifications/index_sk.htm
KatkaPaľkova
31.05.16,07:15
Presne tak, ide o uznanie VS vzdelania získaného na SK v DE.
KatkaPaľkova
31.05.16,07:20
Takže by mal stačiť preklad? Nepotrebujem seriózne uznanie diplomu krajinou? V podstate by to mohlo vyjsť. Vďaka
Consultix
01.06.16,08:14
V tomto pripade je asi treba si nastudovat proces nostrifikacie v DE, ale v tom sa bohuzial nevyznam.
Pripadne sa informovat u prislusneho buduceho zamestnavatela, ci akceptuje preukazanie vzdelania/sposobilosti uradnym prekladom. Ale ak bude preklad vyhotoveny na SK, tak by som si este na preklad vybavil apostilu...
eronika1
01.06.16,11:14
Ak chceš len deklarovať nejakej rodine alebo inému zamestnávateľovi, že máš nejakú kvalifikáciu pre prácu s deťmi (ak si uvádzala vyššie), tak ti stačí úradne overený preklad. Ale ak chceš uznať kvalifikáciu a používať titul danej krajiny (ktorý je na úrovni nášho), tak si na profesijnom orgáne danej krajiny musíš podať žiadosť o uznanie kvalifikácie. Všetko máš uvedené v príručke užívateľa, ktorú nájdeš na stránke, ktorú som ti posielala.
KatkaPaľkova
01.06.16,12:17
Ďakujem, pozriem to ešte na tej stránke.
osky
02.06.16,20:22
v ramci EU ti musia Diplom uznat-daj si to prelozit odborne,s kolkom.pokial mas aspon pedagogicke Minimum,musi to stacit.v pripade,ze´by boli problemy s uznanim,treba zajst na ministerstvo kultury a skolstva a tam ti vydaju doklad o Tom,ze nepotrebujes nostrifikaciu ani nic podobne,a tvoje vzdelanie je plne platne.nemam skusenost s nemeckom ale s rakuskom,mne na ministerstve povedali tak,,ze v ramci EU ziadne komplikacie nemaju byt....
KatkaPaľkova
03.06.16,04:24
Super, ďakujem všetkým za rady. Už podnikám nejaké kroky, takže by to malo byť OK.