hvie
31.05.16,11:26
Zaujíma ma, či mediátor MUSÍ mať pridelené IČO alebo MOŽE mať pridelené IČO.
Tweety
31.05.16,09:37
avalik
31.05.16,09:41
musí

272/2015 Z. z.Zákon o registri právnických osôb, podnikateľov a orgánov verejnej moci

Identifikačné číslo

§ 9

(1) Identifikačné číslo sa používa na jednoznačnú identifikáciu toho, komu je v registri právnických osôb pridelené, a má evidenčný význam. Spôsob jeho tvorby určuje štatistický úrad.

(2) Identifikačné číslo sa prideľuje
a) každej právnickej osobe, každej fyzickej osobe – podnikateľovi a každému orgánu verejnej moci,
b) každému odštepnému závodu, každému podniku zahraničnej osoby a každej organizačnej zložke podniku zahraničnej osoby,
c) každej zapísanej organizačnej zložke.

(3) Identifikačné číslo prideľuje štatistický úrad na žiadosť povinnej osoby podľa § 10 ods. 1 až 4.

§ 2
Register právnických osôb

(1) Zriaďuje sa register právnických osôb. Register právnických osôb je informačným systémom verejnej správy, ktorého správcom je Štatistický úrad Slovenskej republiky (ďalej len „štatistický úrad“).

(2) Do registra právnických osôb sa zapisujú údaje o

a) právnickej osobe,
b) fyzickej osobe – podnikateľovi,
...

Poskytovanie údajov do registra právnických osôb
§ 4

(5) Ak ide o fyzickú osobu – podnikateľa, je štatistickému úradu povinný poskytovať zapisované údaje orgán verejnej moci, ktorý

a) vedie evidenciu fyzických osôb – podnikateľov, do ktorej zápis je podmienkou vzniku oprávnenia na podnikanie,3)

b) koná vo veci vydania oprávnenia na podnikanie fyzickej osobe, ak je podmienkou vzniku oprávnenia na podnikanie jeho vydanie, a fyzická osoba – podnikateľ sa nezapisuje do evidencie4) alebo

c) vydáva fyzickej osobe – podnikateľovi doklad o odbornej spôsobilosti na vykonávanie podnikania, ktoré je podmienkou na podnikanie, ak podmienkou vzniku oprávnenia na podnikanie takejto fyzickej osoby – podnikateľa nie je zápis do evidencie podľa písmena a) ani vydanie oprávnenia podľa písmena b).

§ 10

(1) Ak ide o právnickú osobu inú než podľa odseku 3, fyzickú osobu – podnikateľa, odštepný závod, podnik zahraničnej osoby, organizačnú zložku podniku zahraničnej osoby alebo zapísanú organizačnú zložku, je povinná osoba, ktorá vedie evidenciu alebo ktorá koná podľa § 4 ods. 1 písm. b) alebo ods. 5 písm. b), povinná skôr, než vykoná zápis do tejto evidencie alebo vydá právoplatné rozhodnutie v tomto konaní, požiadať štatistický úrad o pridelenie identifikačného čísla.

(2) Ak ide o fyzickú osobu – podnikateľa podľa § 4 ods. 5 písm. c), ktorý nemá pridelené identifikačné číslo, požiada o pridelenie identifikačného čísla štatistický úrad prostredníctvom povinnej osoby podľa § 4 ods. 5 písm. c).




420/2004 Z. z.Zákon o mediácii

§ 3
Mediátor

Mediátorom podľa tohto zákona môže byť každá fyzická osoba zapísaná v registri mediátorov, na ktorej sa osoby zúčastnené na mediácii dohodnú a ktorá s osobami zúčastnenými na mediácii uzavrie dohodu o začatí mediácie podľa § 14 ods. 1.

§ 4
Výkon činnosti mediátora

(1) Výkon činnosti mediátora je podnikaním.

-------------
doplnenie:

do 31.10.2015 sa IČO prideľovalo na základe zákona 540/2001 Z. z.Zákon o štátnej štatistike

§ 27

Identifikačné číslo

(1) Identifikačné číslo sa používa na jednoznačnú identifikáciu právnickej osoby a podnikateľa a má evidenčný význam. Spôsob jeho tvorby určuje úrad.
Katy a R
31.05.16,10:33
ale mediátor je fyzická osoba ... či nie?
avalik
31.05.16,10:35
je, ale ako som vyssie citovala do registra PO sa zapisuju aj FO-podnikatelia, doplnila som aj odpoveď
Katy a R
31.05.16,10:46
to IČO(evidencia) je podmienkou vzniku oprávnenia mediátora ?
avalik
31.05.16,10:53
nie, podmienkou je zapisanie do registra mediatorov, register mediatorov vyziada ICO
Katy a R
31.05.16,11:17
tak podľa mňa nemusí mať ičo (som si tak vysvetlila odst 5 a - či zle?)
samozrejme- že môže, ak požiada
avalik
31.05.16,11:48
musi mat, ale pridelenie ICO (udaje do registra) ziada (zasiela) registracny "organ" :)
Katy a R
31.05.16,12:37
v podstate rovnako - ako pri živnostenskom zákone to funguje (mi to trvalo ;))
hvie
31.05.16,13:20
pokiaľ zákon 272/2015 hovorí o registrácii a pokiaľ § 4 ods. 5 hovorí, že je štatistickému úradu povinný poskytovať zapisované údaje orgán verejnej moci, ktorý vedie evidenciu týchto osôb, potom v prípade pridelenia IČO ide o dvojitú registráciu. Je to tak?
avalik
31.05.16,13:36
jednna osoba - podnikatel moze mat len jedno ICO ... pod tym istym ICO moze fungovat ako zivnostnik, mediator, financny poradca, ... SU len sumarizuje udaje - ak osoba este nema ICO, tak mu prideli, ak ma, tak ku pridelenemu cislu zapise udaje k inemu druhu podnikania