Veronika312
31.05.16,12:54
chcem sa spýtať ako je to so sústavnou prípravou na povolanie nakoľko ak študent zloží bakalárske štúdium prestáva byť študentom.
Podľa zákona o sociálnom poistení § 10 ods 2b) začína sústavná príprava odo dňa zápisu na II. stupeň štúdia.
Podľa § 10 ods 4d) - je od získania vysokoškolského vzdelania I. stupňa do zápisu na vysokoškolské štúdium II. stupňa.

Môže byť uzatvorená dohoda o brigádnickej práci študenta aj počas leta s takýmto "študentom"? a bez doloženia dokladu?

ďakujem za odpovede
avalik
31.05.16,11:01
ivka70
31.05.16,11:02
Doklad dolozit musi, potvrdenie o navsteve skolu - 3.rocnika - mu pre DoBPS plati az do konca oktobra.
Jozef Toman
02.06.16,19:26
Jedno upozornenie na zamyslenie .....

Jedna vec je status = student (ten osoba straca skoncenim VS) a druha vec je problem preukazania ak ho osoba ma.

Zakonnik prace dava ulavu na preukazanie (napr. v lete je skola zatvorena), nie na status.
Osoba, ktora nema status studenta vobec podla zakona o VS, tak podla mojho nazoru nemoze vykonavat pracu na dohodu o BPS.
Ulava sa tyka situacie, napr. druhak na VS ma status studenta, ale v lete je skola zatvorena a on nema ako ziskat doklad /pretoze uzatvara dohodu v lete/. Stale vsak status ma.

Ale podla mna nemoze uzatvorit dohodu osoba, ktora nema status studenta (vek do 26 rokov + status ziak/student) Osobitne ak skoncila VS, kedze tejto osobe dodatocne status nebude nikto dokladovat.

Obdobne ak niekto skoncil skolu a mal DoBPS nemoze v nej pokracovat (ulava je na potvrdenie, nie na status). Takto je to vyjadrene.
§ 227 ods. 1 = status Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút žiaka strednej školy alebo štatút študenta dennej formy vysokoškolského štúdia podľa osobitného predpisu a ktorá nedovŕšila 26 rokov veku.

§ 228 ods. 2 = potvrdenie statusu ako sucast dohody alebo ulava z potvrdenia (nie zo statusu)"Neoddeliteľnou súčasťou dohody je potvrdenie štatútu podľa § 227 ods. 1; to neplatí, ak..."

Hoci do buducna sa da zvazit, ze by to bolo inak, t.j. kvazipredlzenie statusu v nejakej dobe napr. medzi Bc. a Mgr.

Zaroven je otazkou prechod z Bc. na Mgr.
Bc sa skonci napr. 5.6. a Mgr. zacne od 1.9. Potvrdi VS spadne status studenta aj na cas leta alebo nie? ak nie....tak je to problem kedze osoba od 5.6. do 1.9. status studenta nemala podla zakona o VS.

Horsia situacia Bc. skonci 5.6. Osoba nevie, ci chce alebo nechce pokracovat a nakoniec nepokracuje. Status stratila 5.6. ale 2.9. podpise dohodu - podla mna nemoze.
ivka70
03.06.16,03:49
Skola nepotvrdi status na leto, na preukazanie statusu studenta postacuje potrvedenie o navsteve skoly v skolskom roku pred letom.
Jozef Toman
03.06.16,06:35
Rozhodujuci je status = ci ho mas/nemas. Nie potvrdenie. Vynimka je na preukazanie statusu, kedze skola je zatvorena v lete. Ziak 3 rocnika SS chce od skoly potvrdenie ale skola je napr. zatvorena v lete. Uzatvori DopBPS pretoze ma status ale nepriklada papier. Ak by vsak islo o skoncene VS vzdelanie, dnom skoncenia VS student straca status studenta a teda nesplna zakladnu podmienku na DoBPS = nie je student.
ivka70
03.06.16,06:38
Student VS dostane take potvrdenie pri zapise, nekomplikuj to uvahami o hladani potvrdenia v lete.
A studijne oddelenia vysokych skol aj v lete funguju.
Tam nemaju zamestnanci 2 mesiace prazdnin.
Pleties dokopy paragrafy a maties zadavajuceho svojimi "zamysleniami".
Jozef Toman
03.06.16,06:38
Ked sa to pisala v 2011, pisalo sa to prave z dovodu, ze skoly su v lete zatvorene, alebo napr. zapis do rocnika na VS je 20.9., a teda do 20.9. skola neda potvrdenie na akademicky rok. Ale stale som student. V 2011 sa chcelo riesit prave toto. Nezamyslanim dosledkom je prave prechod zo SS na VS (co s letom? treba pozriet do osobitny predpisov) a BC a Mgr. Casto zametsnavatelia pisu chceli by sme uzatvorit DoBPS ale nevieme, ci ho prijmu na VS (prijmacky ma na jesen) alebo ci sa zapise. Ale ak ho neprijmu alebo sa nezapise, tato osoba nikdy nemala status studenta VS.
ivka70
03.06.16,06:40
Este raz, to, ze ucitelia maju 2 mesiace prazdnin neznamena, ze maju prazdniny aj studijne oddelenia. Aj na strednej skole je k dspozicii nepedagogicky personal.
Kazdopadne student by mal na to, ze chce na DoBPS pracovat, mysliet skor a zabezpecit si potvrdenie pocas skolskeho roka.
A to, ze uz nema status studenta stale neznamena, ze do oktobra nemoze pracovat na DoBPS.
Jozef Toman
03.06.16,06:42
:) Presne tak mal by na to mysliet skor. Ja som sa zapojil do tejto debaty z prozaickeho dovodu. Zamestnavatelia sa na to pytaju a maju pochybnosti. Kedze som to v roku 2011 pisal a stale za tuto oblast zodpovedam tak viem preco sme to pisali (preco to kolegovia navrhovali) a cim je prakticky problem. Vec sme si overovali aj na MS SR a proste v istej dobe status nemas. Tato debata sa toci okolo potvrdenia. Ja len hovorim to, preco sa tolko ludi na to pyta. Pretoze maju pochybnosti, ze osoba nema status studenta. Dal som svoj nazor preco tito ludia maju pochynosti. Je na kazdom, aby si prijal svoj vyklad tychto ustanoveni.