mondes
31.05.16,14:47
Ahojte poraďáci. Klient prevádzkuje bistro, kde má v prenájme aj výherné automaty. Od 1.6.2016 sa stáva platcom DPH. Príjem z tých výherných automatov - teda provízia, je oslobodený od DPH. Nie je to veľká suma, ide o nejakých 15 eur mesačne. Preto sa pýtam, je potrebné prepočítavať výdavky koeficientom? Resp. prepočítavali by ste to? Má to vôbec význam? Ďakujem .pekne.
Consultix
31.05.16,16:30
Prednedavnom som hladal odpoved na tuto otazku, kedze som ju zahliadol niekde na nejakom fore, a najviac k veci bola tato informacia FS:


Otázka č. 4 - Vymedzenie pojmu „príležitostný“
Čo sa rozumie pod pojmom príležitostné finančné služby, príležitostný prevod nehnuteľnosti a príležitostný nájom nehnuteľnosti.
Odpoveď
Podľa § 50 ods. 2 písm. c) a d) zákona o DPH sa pri výpočte koeficientu do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z príležitostných finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39 zákona o DPH a z príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti. Uvedené príležitostné transakcie, ktoré sa neuvádzajú do čitateľa ani do menovateľa koeficientu sú také transakcie, ktoré:
•nemajú charakter základnej, resp. hlavnej činnosti platiteľa dane,
•netvoria značnú časť obratu z celkového obratu platiteľa dane,
•platiteľ dane ich nevykonáva opakovane (uvedené neznamená, že ich nie je možné uskutočniť aj viackrát v posudzovanom období),
a pri ktorých
•platiteľ dane nemá opakujúce sa náklady,
•súvisiace náklady netvoria značnú časť celkových nákladov.
Vyššie uvedené podmienky sú posudzované spravidla v období 12 po sebe nasledujúcich mesiacov. Pri posúdení príležitostnej transakcie je potrebné postupovať vždy individuálne a na identifikovanie príležitostnej transakcie nemusia platiť všetky vyššie uvedené podmienky súčasne; vychádza sa však z predpokladu, že ak sú vyššie uvedené podmienky splnené súčasne, tak uvedená transakcia je vykonaná príležitostne.

https://podpora.financnasprava.sk/index.php?type=page&urlcode=048884&title=V%C3%BDpo%C4%8Det-koeficientu

Otazkou ostava, ako je postavena zmluva medzi prevadzkovatelom automatu. Lebo asi sa nejedna o oslobodenie podla par 39, takze vyssie uvedene by bolo aplikovatelne len v pripade, ak to nie je provizia, ale najom za umiestnenie vyherneho automatu, pricom vyska najmu zavisi od obratu vyherneho stroja (alebo od zisku stroja).
KloferHladny
31.05.16,18:00
Skús prepočítať tých 15EUR či ti náhodou koeficient nevyjde nulový (ostane 100% odpočítanie dane)
mondes
31.05.16,21:07
Práve toto som mala na mysli. Či mi vôbec vyjde nejaký koeficient. Ďakujem Vám obidvom. :)
mondes
04.06.16,11:35
Takže výnosy s plným odpočtom DPH mám 10000 eur a celkové výnosy, t.j. aj oslobodené od DPH mám 10150 eur. Oslobodené príjmy, tam je veľmi nízka položka, je to nejaká provízia za umiestnenie výherných automatov. A teda ak si prepočítam koeficient, vyjde mi 1. Čo v takomto prípade? Ako sa mi to prejaví v DPH? Tie faktúry z provízie zaevidujem ako oslobodené od DPH, ale koeficient stále bude 1. Bude to OK? Ďakujem pekne.