maska4
31.05.16,13:54
Ahojte, ak mi viete poradiť,ako postupovať v danom prípade budem rada. FO predáva podnik svojej s.r.o. Ako fyzická osoba -JU,plátca DPH ...má veľa neuhradených pohľadávok-od svojej s.r.o. a vlastní hmotný majetok ..budovu a nejaké autá.Nie je lepšie hmotný majetok preradiť do osobného užívania a následne ho zaradiť v sro?Ako je to vlastne z pohľadu DPH?Nič o tejto problematike neviem. Ďakujem za každú radu.
Consultix
31.05.16,15:17
Skor, ako sa na problem budeme pozerat z hladiska DPH, tak sa na to pozrime z hladiska DzP.
Ak hmotny majetok preradi do osobneho uzivania a nasledne zaradi v sro, tak otazkou ostava, akym sposobom to zaradi: preda? daruje? kapitalizuje?

Isiel by som cestou najmensieho odporu: Postupil by som z majetku FO nehnutelnost do vlastnictva PO za protihodnotu v zmysle znaleckeho posudku a kupnu cenu by som zapocital s pohladvkami sro voci FO. V tomto pripade moze byt dodanie nehnutelnosti oslobodene od DPH, vid par. 38 ZoDPH.

Nasledne by som riesil zvysok pohladavky napr. autom, kde by som postupoval tiez podla znaleckeho posudku.

Nakolko sa jedna o nadobudnutie majetku spolocnostou od spolocnika, musis dodrziavat vsetky ustanovenia par. 59a ObchZ, t.j. :
- cena stanovena znaleckym posudkom
- posudok + zmluva ulozena do zbierky pred zapisom do osobitnej evidencie (kataster, dopravny inspektorat)
- ak PO existuje menej ako 2 roky, zmluvu musi odsuhlasit VZ
maska4
01.06.16,04:05
Dobré ráno. Asi som sa zle vyjadrila...sro dlží FO...tam je kopec neuhradených pohľadávok....a takto by sa to zvýšilo...Musí tam byť ocenenie garáže? znaleckým posudkom?
Ako sa z tohto vymotať?Neviem ,a ko to funguje v sr.o.Keby FO pri vyradení svojho majetku ...ako do s.r.o. potom darovala majetok...
Consultix
01.06.16,07:12
Po tomto doplneni som sa stratil :)
PO dlzi FO nejaku sumu. Preco potom chce FO darovat este aj dalsi majetok do PO?
Nenaplnili sa na strane PO nahodou podmienky na povinnost podat dlznicky navrh na konkurz? Ak PO nema majetok a ma dlhy, je pravdepodobne predlzena...
maska4
01.06.16,08:57
nie nie. Nič také.....PO funguje na plné obrátky. Je to jeden a ten istý človek. FO-chce činnosť zrušiť a predať? podnik svojej vlastnej sro.Len na základe prefakturácii vznikli FO pohľadávky voči s.r.o. Ide o to ,ako urobiť tento obchod čisto a bez nejakého predraženia, platenia daní.
DPH by som povedala, že pri predaji podniku nie je ,Predaj je oslobodený ,nakoľko sú obaja v postavení plátcu DPH ...
Consultix
01.06.16,14:17
Nie je to ten isty clovek. Z pravneho hladiska vobec nie.
PO ma pohladavky a nevymaha ich? Vytvara pripocitatelnu polozku k tymto svojim zavazkom? Taktiez si neodpovedala, ci nie je nahodou ta sro kvoli vysokym zavazkom predlzena...
maska4
02.06.16,04:00
Z právneho iste nie.....nie, pohľadávky ma fyzická osoba voči PO. Ide o obchod - spriaznené osoby. Sro...nieje predlzena.....ide mi o odpredaj podniku Fo- PO, ako to spraviť čo najednoduchšie, najčistejšie...tak ,ako som už vyššie uviedla.Na čo sa zamerať, na čo si dať pozor....