Angelika01
31.05.16,16:24
Chcem sa spýtať, ako to je so staršími ľuďmi čo ostali sami, nemajú príbuzných ani deti a zdravotný stav im už neumožňuje ostať osamote. Uvažujú o domove dôchodcov, no ich dôchodok je nízky napr. 180€. Môže im prispieť mesto, či štát? Vďaka za odpoveď.
veronikasad
31.05.16,14:53
Narok na minimalny dochodok im nevznikol?
buchač
31.05.16,15:00
Kde bývajú momentálne ?
Majú vlastný byt, dom...?
Nuž neostáva asi nič iné, len nehnuteľnosť predať a zo získaných peňazí si hradiť DD.
Angelika01
31.05.16,15:43
Nie, nevznikol.
Angelika01
31.05.16,15:46
Býva v maličkom drevenom domčeku.
Terezia13
31.05.16,16:19
ak predaj toho domčeka nepokryje poplatok, tak ako to napísal buchač, skúsila by som niečo cez charitu
Katy a R
31.05.16,16:53
stále ešte sú príspevky - treba sa obrátiť na obec - tam dostanú všetky potrebné informácie. A pomôžu aj s vybavovačkami. Oni majú konkrétnejšie informácie o zariadeniach v okolí - že ako je to s cenami, aké služby poskytujú, aj ako vyzerajú poradovníky ...... alebo môžu nájsť iné riešenie - napr opatrovateľku, ktorá by chodila k nim domov.

A všetky DD majú svoje stránky - môžeš aj ty sama pozháňať informácie.
Poradovníky nájdeš teraz na stránke VUC.
korela
03.09.17,14:23
Keby som ja mala osobný záujem pomôcť tejto osobe, navštívila by som jej praktického lekára, aby podľa jej zdrav. stavu zvážil pre ňu vhodné možnosti, ktoré duševne a fyzicky ešte zvládne. DD aj hospice väčšinou starším ľuďom aj zdravým, neprospievajú a stávajú sa rýchlou konečnou.
Možno by stálo za úvahu, aj keď ide o menší domček, nájsť osobu, možno aj s dieťaťom, ktorá by sa odvďačila za bývanie starostlivosťou o tohto človeka. Alebo by mohlo ísť aj mladšieho dôchodcu/-ňu, prítomnosť iného človeka by mohla iba pomôcť. Zmluvne zaistiť podmienky a spolupracovať s obcou, ich občasné návštevy a pod.
Niektoré krajiny majú krásne vypracovaný soc. systém, my sa s nimi nemôžeme rovnať, ľudská spolupatričnosť, ide o severské krajiny.