Katka41
31.05.16,20:47
ahoje, mám subjekt registrovaný podľa §7a. Môže mi niekto poskytnúť základné informácie o tomto paragrafe? Čítať v zákone viem, ale chcela by som vedieť ako to reálne funguje. Je pravda, že:
Ja nie som klasický platiteľ DPH, ale na tovary a služby vrámci SR vystavujem faktúry s DPH; na tovary a služby do EÚ vystavím faktúru bez DPH?
Nemám nárok na odpočet DPH zo žiadnych nakúpených tovarov a služieb.
Podávam súhrnný výkaz štvrťročne. Ako často však podávam KV alebo DP resp. podávam to vôbec?
Prosím o pomoc. Ďakujem
maped
31.05.16,19:03
aspoň toľko:

Pred poskytnutím služby do EÚ je tuzemská zdaniteľná osoba povinná registrovať sa podľa § 7a zákona o DPH.

...ak ide o poskytnutie služby s miestom dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH a tieto služby dodá tuzemská zdaniteľná osoba zdaniteľnej osobe z iného členského štátu, tak miestom dodania takejto služby je členský štát, kde je odberateľ služby usadený. Daň z poskytnutej služby sa teda uplatní v členskom štáte odberateľa (bez ohľadu na to, kde sa táto služba fyzicky vykoná), to zn., že tuzemský poskytovateľ služby vyfakturuje predmetnú službu bez uplatnenia dane a príjemca služby z iného členského štátu (zdaniteľná osoba) si musí dodanú službu sám zdaniť. Dodanie služby s miestom dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH v inom členskom štáte sa uvádza do súhrnného výkazu dph.

...ak budeš vystavovať fa v rámci EÚ treba na fa uviesť že spoločnosť je reg. podľa §7a a faktúru vystavíš bez dph.
Žabinka
31.05.16,19:12
https://podpora.financnasprava.sk/130910-Povinnosti-zdanite%C4%BEnej-osoby-registrovanej-pod%C4%BEa--7a-z%C3%A1kona-o-DPH

Kto podáva kontrolný výkaz
Od 1.1.2014 sa ako jeden z nástrojov boja proti daňovým podvodom zavádza pre platiteľov DPH nová povinnosť, a to podať kontrolný výkaz (§ 78a zákona o DPH). Táto povinnosť sa vzťahuje na platiteľov DPH, teda osoby registrované pre DPH v zmysle § 4, § 4a, § 5 alebo § 6 zákona o DPH (nevzťahuje sa na osoby registrované pre DPH podľa § 7 alebo § 7a zákona o DPH).
dana11
01.06.16,05:53
,,Ja nie som klasický platiteľ DPH, ale na tovary a služby vrámci SR vystavujem faktúry s DPH; na tovary a služby do EÚ vystavím faktúru bez DPH?"
POZOR, neviem či som správne porozumela otázke, no keď ste registrovaný podľa §7a, vystavujete faktúry bez DPH, len ak ide o prípady ako píše maped. Teda pre odberateľa z EÚ, ak sú práce vykonané napr. v SR, ale odberateľ má sídlo v EÚ.
Na činnosti vykonané pre slovenských odberateľov vystavíte faktúru ako neplatiteľ.
Preto nič neuvádzate do KV ani DP DPH a nemáte ani nárok na odpočet DPH z nákupov, podávate len súhrný výkaz.
Consultix
01.06.16,07:38
Dovolim si este upresnit: Osoba registrovana podla par 7/7a vystavuje faktury za tuzemske dodania bez uvedenia rezimu DPH, uvadza len koncove ceny, ako neplatca DPH. Takze nieze vystavuje faktury bez DPH ale vo svojich fakturach o DPH nepojednava. Len pre jednoznacnost definicie :)
dana11
01.06.16,11:42
:)
Katka41
12.07.16,17:01
v prípade, že je subjekt platiteľ alebo neplatiteľ dane v krajine EU vystavujem faktúry bez DPH, správne?
Som teda niekedy povinná vystaviť faktúru s DPH??