marions
01.06.16,07:24
Účtujem záhradníctvo a mám v tom dosť veľký chaos. Nakupuje sa tovar - časť ide na zákazky, časť pre potreby záhradníctva a časť sa predáva ako tovar. Keď mi donesie majiteľ faktúru, ktorá sa týka určitej zákazky, tak ju zaúčtujem na 501 na konkrétnu zákazku bez toho, aby som ju prijala na sklad. Ostatné príjmem na sklad. Na základe zoznamu, čo sa použije v záhradníctve vystavím výdajku. Môže to tak byť, alebo musím všetko zaúčtovať na sklad a potom pri vystavení faktúry zas urobiť výdajku?
Consultix
01.06.16,07:56
Ak vsetko co uctujes na 501 sa hned aj spotrebuje, je to OK. Nadruhej strane je prehladnejsie, ak sa material zauctuje ako zasoba materialu na sklade a priebezne ako sa spotrebovava, tak sa premieta do nakladov. Takto si vies odsledovat aj to, kolko islo na predajnu, kolko sa spotrebovalo v zahradnictve a kolko na projektoch/zakazkach. Treba al eo tom presvedcit uctovnu jednotku, a donutit ludi, aby si odvykli brat si veci zo skladu len tak a spotrebu materialu evidovali realne a priebezne....
Samozrejme, nadalej mozes uctovat sposobom B, ale mal by si potom riesit preuctovania 504/501 ak na druhej strane uctujes o predaji tovaru a nie o pradaji materialu...
marions
01.06.16,10:40
Ďakujem, a práveže účtujem aj priamo do spotreby na konkrétnu zákazku a na veci, čo sa berú zo skladu potom zas vystavím výdajku. Zdá sa mi to menej prehľadné, Len či to musím opravovať spätne, alebo to môže tak byť.
Lebo niekedy je faktúra s 100 položkami, ktoré nemám na sklade a príjmať všetko na sklad a potom vydávať sa mi vidí zas náročné na čas a množstvo položiek. Len či to tak môže byť.
IvetaH
02.06.16,16:41
Ja si myslím, že ak si v internej smernici určíš, že materiál obstaraný na konkrétnu zákazku bude priamo účtovaný do nákladov, tak je to OK.
marions
02.06.16,18:40
Ďakujem veľmi pekne