marions
01.06.16,07:29
Keď sa v záhradníctve vypestujú stromčeky, urobím príjemku na sklad s nulovou obstarávacou cenou a na materiál, ktorý sa použije na pestovanie zo skladu vydám v obstarávacej cene.
Môže to tak byť?
Alebo mám použitý materiál rozpočítať na počet vypestovaných stromčekov a urobiť výdajku na maateriál a príjemku v takej istej sume?
zlatica76
02.06.16,04:58
Skúsme zapojiť sedliacky rozum - tie stromčeky ma stáli materiál a čas zamestnancov. Takže aj keď ide o "samovýrobu" je potrebné ich ocenenie - určite nemajú nulovú hodnotu (zopakuj si zásady účtovníctva)

Spôsob ocenenia by si si mal stanoviť v internej smernici.

Základný kalkulačný vzorec (a minimálne ocenenie) je:
- základný materiál (semená, hnojivá)
- mzdy zamestnancov (aj keď sa starostlivosť venujú len určitý čas)
- ostatné priame náklady (napr. daň za pozemok, na ktorom tie stromčeky pestuješ, prirodzený úhyn stromčekov)

Kalkuláciu musíš prispôsobiť svojim podmienkam. Ten začiatok bude ťažký, ale keď si to správne navrhneš tak ti to ušetrí kopec času. Kalkuláciu by si mal prehodnotiť minimálne raz ročne (v prípade veľkých výkyvov aj častejšie - tiež, stanoviť v internej smernici)

Náznak účtovania (spôsob A)
- spotreba materiálu .... 501 / 112
- mzdy zamestnancov ... 521, 524 / 331,336
- aktivácia nákladov ... 122 / 622
- príjem na sklad .... 123 / 122
marions
02.06.16,05:11
Ďakujem veľmi pekne. Už len: ako tam zarátam prirodzený úhyn stromčekov? Také tiež ide do ceny? A ak stromčeky pestuje konateľ, ktorý nepoberá mzdu, tak ocením stromčeky len materiál + časť nájmu za pozemok?
Účtujem sklad spôsobom B, tak urobím výdajku na materiál, ktorý bol použitý a príjemku na sklad v obstarávacej cene?
zlatica76
02.06.16,09:22
Prirodzený úhyn stromček - odhadneš na základe skúseností
Konateľ = záhradník - môj súkromný názor je, že by konateľ mal mať mzdu za to, že vykonáva záhradnícke práce. Je dobré naštudovať zákonník práce a obchodný zákonník, či vôbec osoba môže pracovať a nedostávať mzdu (musíš oddeliť spoločnosť a fyzickú osobu). To je trochu zamotanejšie, ako keď si konateľ povie, že on nechce mzdu. Ale to je na dlhšiu debatu a nemá to nič spoločné so stromčekmi.

Výdajku robíš v OC, a príjemku nových stromček v cene, ktorú si nakalkuluješ.
marions
02.06.16,11:03
Ďakujem... len otázka znela, že ako ovplyňuje údaj o úhyne stromčekov obstarávaciu cenu.
Lebo ja som na konci roka zaúčtovala výdajku, cca koľko stromčekov uhynulo.