tRO
01.06.16,10:21
Má sa robiť ZFK aj v prevádzke školskej kuchyne, kde vedúca prijíma súkromné financie na nákup potravin? T.j. nejedná sa o verejné financie, ako o nich hovorí zákon 357/2015. Lebo dochádzame v praxi do polemiky, že by sa mala táto kontrola vyznačovať aj na faktúrach za potraviny, či objednávkach. Na potraviny uzatvárame rámcové zmluvy.
Papierniková
01.06.16,09:58
V školskej jedálni prijíma vedúca od rodičov stravné, ktoré je príjmom Vášho zariadenia ... v tomto zmysle sa jedná o verejné prostriedky, s ktorými následne hospodárite ... ZFK je potrebné vykonávať. Verejné prostriedky možno charakterizovať ako všetky finančné prostriedky, s ktorými hospodária subjekty verejnej správy, t.j. okrem prostriedkov rozpočtovaných v rozpočtoch subjektov verejnej správy sú verejnými prostriedkami aj všetky granty, tuzemské aj zahraničné, iné prostriedky zo zahraničia, darované prostriedky, tržby za výkony.
tRO
01.06.16,10:36
Vdaka za názor. V zákone 357/2015 v par. 2, odst. e/ je definované, čo sa považuje za verejné financie, ktoré "treba kontrolovať" týmto zákonom. Práve že tam som "nezbadala" podobnosť medzi peniazmi súkromnými - za obedy napríklad, a peniazmi, ktoré dostávame od štátu na fungovanie školskej jedálne /mzdy, energia/. Ak by som sa mala držať dikcie zákona, tak tieto súkromné peniaze nie sú verejné. Možno mi to treba len z iného uhla pohľadu vysvetliť, ale dávam do pozornosti tento bod.
tRO
01.06.16,10:51
Ešte pridávam vysvetlivku zo zákona 357/2015: V par. 2, odst. e/ je vysvetlivkový odkaz pod č. 2. A ten má takéto znenie: odvoláva sa na zákon 523/2004 o rozpočtových pravidlách, a zároveň v par. 2, písme. a/, e/ a f/ plus nový par. 35a sa presne definuje, čo sú verejné financie. A tam opat nenachádzam tieto súkromné peniaze. Prax ukazuje, že v školskej jedálni sa aj tieto sukromné peniaze kontrolujú, a ja len skúmam, že kde to je v zákone zakotvené, aby som nerobila niečo, čo nemusím, event. aby som nešla proti zákonu. Príjmem každú pomoc. Vdaka.
Papierniková
01.06.16,11:19
podľa môjho názoru sú tieto finančné prostriedky súčasťou rozpočtu školy, škola s nimi hospodári, vynakladá ich na nákup postravín a pod., v momente príjmu školy je to verejný prostriedok, ktorý podlieha ZFK ako aj kontrole zo strany HK
tRO
01.06.16,12:04
V našej praxi učtovania na školách a školských kuchyniach nie sú peniaze rodičov na stravu súčasťou rozpočtu školy. Tieto peniaze sa evidujú na zvláštnom tzv. "potravinovom účte". Skola s nimi vôbec nehospodári v kontexte, že by s nimi riešila zastrešenie inej svojej potreby. Oni sú určené len a len na potraviny. Prídu a odídu, a zostatok sa vracia rodičom podľa počtu odobratých obedov. Sú to súkromné peniaze.
anika
02.06.16,07:01
Súhlasím s p Papiernikovou peniaze za obedy sú súčasťou rozpočtu ŠJ a sú preto verejnými prostriedkami, ktoré podliehajú FK.
tRO
02.06.16,07:21
Ďakujem za príspevok. Postupným zisťovaním v debatách s vedúcimi školských jedálni mi je tento názor potvrdený a tieto peniaze mám považovať za "verejné".