OnkoJ
01.06.16,18:28
Minulý rok som mal príjem zo závislej činnosti a druhý polrok som sa stal SZČO. Tento rok v daňovom priznaní mi vyšiel preplatok zo zrazených preddavkov na daň/§35 z príjmov zo závislej činnosti o ktorý som žiadal DÚ o vyplatenie na účet. Účtovníčka, ktorá mi kontrolovala daňové priznanie mi povedala, že mám zadať podnikateľský účet (aj keď sa mi zdalo, že by to skôr mali vyplatiť na osobný účet). Teraz mi na podnikateľský účet prišiel preplatok. Čo s ním?

Asi by som ho zaradil do Záväzkov (voči DÚ) a zaúčtoval ho v PD ako príjem NZD (členenie ostatný príjem?) Správne, alebo nesprávne?
veronikasad
01.06.16,16:39
Preplatok dane z príjmu nie je tvoj záväzok, ale pohľadávka voči daň.uradu. Je to príjem neovpl.zaklad dane, v členení daň z príjmov. Dan zo záv.cinnosti by to bola len v prípade, keby ti DU vracal DzZC za zamestnanca.
Preplatok si môžeš previesť na osobný ucet
OnkoJ
01.06.16,16:57
Ďakujem pekne. Samozrejme pohľadávka - už mi z toho šibe. V PD príjem NZD sa člení na [Zdanené u zdroja zrážkou], [DPH], [Úvery, dotácie, dary, vklady, ostatné] a [Sociálny fond (tvorba)]. Ktoré z toho členenie? A keď si ten preplatok prevediem na osobný účet, tak ho zaúčtujem ako výdaj NZD/[Osobná spotreba, dary, rezerva, ostatné]?
veronikasad
01.06.16,17:26
Daj to ako ostatný nezdanitelný príjem a prevod na osobný účet ako osobná spotreba