JanulkaP
02.06.16,07:12
prosím poraďte ti, chcem zriadiť rehabilitačnú ambulanciu na licenciu, len teraz neviem ako to je, ja sama sebe mám určiť mzdu alebo ako vyčíslim náklady na moje mzdové náklady.
lebo by som chcela založiť účet, viazaný na moje príjmy a výdaje, ale potrebujem takisto aj aby určitá suma odchádzala každý mesiac na bežný účet z ktorého platím hypotéku.
ďakujem
avalik
02.06.16,05:49
ty ako fyzicka osoba - podnikatel na zaklade licencie na vykon samostatnej zdravotnickej praxe nebudes zamestnancom a teda mzdove naklady nebudes mat

prijmy a vydavky uplatnis v danovom priznani FO - B ako iny zivnostnik - napr. kadernicka
JanulkaP
02.06.16,05:54
aj keď nebudem ako klasický živnostník? lebo ja vraj živnosť nepotrebujem. som z toho jeleň...
avalik
02.06.16,07:11
nie, ze zivnost nepotrebujes - vykon samostatnej zdravotnickej praxe nie je zivnostou

§ 3

(1) Živnosťou nie je:
d) činnosť pri výkone povolaní
1. psychológov a zdravotníckych pracovníkov podľa osobitných predpisov2a) okrem verejných zdravotníkov, ktorí vykonávajú zdravotný dohľad nad pracovnými podmienkami, očných optikov a zubných technikov podľa tohto zákona,

2a) Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 199/1994 Z. z. o psychologickej činnosti a Slovenskej komore psychológov v znení zákona č. 578/2004 Z. z.
Zákon č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.


Prijem z vykonu samostatnej zdravotnickej praxe patri medzi prijmy z podnikania rovnako ako prijmy zo zivnosti:

ZoDP
§ 6
Príjmy z podnikania z inej samostatnej zárobkovej činnosti, z prenájmu a z použitia diela a umeleckého výkonu

(1) Príjmami z podnikania sú
a) príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva,24)
b) príjmy zo živnosti,25)
c) príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov26) neuvedené v písmenách a) a b),
d) príjmy spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov komanditnej spoločnosti podľa odsekov 7 a 8.

26) Napríklad zákon č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 430/2003 Z. z., zákon Slovenskej národnej rady č. 10/1992 Zb. o súkromných veterinárnych lekároch a o Komore veterinárnych lekárov Slovenskej republiky v znení zákona č. 337/1998 Z. z., zákon č. 466/2002 Z. z. o audítoroch a Slovenskej komore audítorov, zákon Slovenskej národnej rady č. 78/1992 Zb. o daňových poradcoch a Slovenskej komore daňových poradcov v znení neskorších predpisov, zákon Slovenskej národnej rady č. 323/1992 Zb. o notároch a notárskej činnosti (Notársky poriadok) v znení neskorších predpisov.
JanulkaP
02.06.16,14:39
čiže ak to dobre chápem, tak keď si zriadím licenciu na výkon zdravotníckeho povolania, bude mi pridelené IČO a DiČ, len neviem ako to je ak by som chcela aj mať predaj výrobkov so súvisiacou činnosťou. Napr. dynamická podložka na správny sed, krémy proti bolesti a prípadne iné doplnkové prípravky..
avalik
02.06.16,15:17
na predaj tovaru si musis zalozit zivnost, ICO a DIC budes mat rovnake
JanulkaP
03.06.16,19:34
To prídem na živnostenský a poviem že k tomu chcem založiť na živnosť málo obchod atď? Ak by som začala s predajom výrobkov ešte pokiaľ som zAmestnaná musím platiť aj dôvody aj zdravotné i zo živnosti, AK za mňa platí i zamestnávate?