kunecka
21.06.06,09:40
Ahojte poradaci, viem, ze sa tu uz vela pisalo o fakturacii sluzieb do CR, ale este som to nikdy nerobila, tak sa chcem uistit, ze to robim spravne. SZCO, slovensky platca DPH vykonal montaz vytahu v Prahe pre ceskeho odberatela - registrovaneho pre DPH v CR. Vystavim fakturu bez DPH, ale musim tam uviest aj preco je to oslobodene al. upozornit odberatela, ze je povinny odviest dan vo svojej krajine? A ako je to s dan. priznanim. Uvadzam sluzby vykonane v zahranici do dan. priznania alebo do suhrnneho vykazu? Ked sa uz pytam, ako by to bolo, keby odberatel nebol registrovany platca DPH v CR?
Mam este nejake povinnosti,ak vykonavam prace v zahranici?
ALBO
21.06.06,08:01
Ahojte poradaci, viem, ze sa tu uz vela pisalo o fakturacii sluzieb do CR, ale este som to nikdy nerobila, tak sa chcem uistit, ze to robim spravne. SZCO, slovensky platca DPH vykonal montaz vytahu v Prahe pre ceskeho odberatela - registrovaneho pre DPH v CR. Vystavim fakturu bez DPH, ale musim tam uviest aj preco je to oslobodene
nie oslobodené, ale nie je to predmetom dane na Slovensku
al. upozornit odberatela, ze je povinny odviest dan vo svojej krajine?
Ak ste dodali aj výťah tak § 13/1/b, ak ste ho len mamomtovali tak § 15/2
A ako je to s dan. priznanim. Uvadzam sluzby vykonane v zahranici do dan. priznania alebo do suhrnneho vykazu?
Do DP nie, do SV nie tam ide len tovar, ale do evidencie pre DPH podľa § 70-tam ano.
Ked sa uz pytam, ako by to bolo, keby odberatel nebol registrovany platca DPH v CR?
Musite si zistiť v českom zákone. Ak by bola situácia obrátená, že by čech prišiel montovať výťah k nám, tak on by pre platitela aj neplatiteľa vystavil bez DPH a pre FO by sa musel tu zaregistrovať § 69. Obdobne to možno platí aj v česku.
Mam este nejake povinnosti,ak vykonavam prace v zahranici?
.................
kunecka
21.06.06,09:12
V poradcovi 10/2006 je podobny pripad, dodavatel sluzby je Slovak, prijemca ceska firma, DPH ma platit Slovak, ktory poskytol sluzbu, plati sadzbu DPH platnu v CR? Mame sa teda registrovat v CR? Alebo mozem dan. povinnost preniest na cesku firmu?
ALBO
21.06.06,10:43
V poradcovi 10/2006 je podobny pripad, dodavatel sluzby je Slovak, prijemca ceska firma, DPH ma platit Slovak, ktory poskytol sluzbu, plati sadzbu DPH platnu v CR? Mame sa teda registrovat v CR? Alebo mozem dan. povinnost preniest na cesku firmu?
To nie je pravda.Opíšte presne celý príklad.
Z vášho zadania som pochopila, že vy platiteľ idete do česka a tam im namontujete nimi kúpený výťah (teoreticky aj ste ho tam mohli doviezť) DP je určite v česku. No a na platiteľa čecha sa DPH určite prenesie.
česi majú vo svojom § 10/4/c riešený tento prípad prenosu DP.A prenos DP na českého platiteľa v § 108/1/g. A v písmene m) je , že ked čech neni platitel tak sa má slovák vo vašom prípade služby zaregistrovať.

Ešte raz, opíšte ten príklad, možno ste niečo nepostrehli.
ALIBABKA
21.06.06,11:03
[quote=kunecka]V poradcovi 10/2006 je podobny pripad, dodavatel sluzby je Slovak, prijemca ceska firma, DPH ma platit Slovak, ktory poskytol sluzbu, plati sadzbu DPH platnu v CR...pokrač., kde má dodanie služby, príp. môže preniesť daňovú povinnosť na príjímatela služby , ak túto možnosť ustanovuje český zákon o DPH.( je to na str.45)
kunecka
21.06.06,11:06
OK, je to priklad k § 15 ods. 2. Myslela som, ze tam patri aj moj pripad.
"Podnikatel so sidlom v CR si objedna u slov. architekta vyhotovenie navrhu na zariadenie interieru nehnutelnosti v Prahe. Sluzbu poskytuje slov. podnikatel. Miesto dodania: CR - plati pravidlo, ze miesto dodania sluzby je v krajine,kde sa nehnutelnost nachadza. DPH plati slov. podnikatel, ktory poskytol sluzbu, plati sadzbu platnu v CR. Slov. podnikatel by sa mal registrovat v CR, kde ma dodanie sluzby, prip. moze preniest danovu povinnost na prijimatela sluzby, ak tuto moznost ustanovuje cesky zakon o DPH." Je tu moznost preniest dan. povinnost na prijimatela, takze je to ok?
adamt
21.06.06,11:10
No ja som zo zadania pochopil, že sa jedná len o montáž a nie o dodávku s montážou teda podľa §15 odst.2 ak to chápem ako práca na nehnuteľnosti alebo §15 odst. 6 ak to chápem ako oprava stroja - v oboch prípadoch miesto dodania služby je mino SR takže asi podľa zákona ktorý platí v Čechách s českou DPH :)
ALBO
21.06.06,12:44
OK, je to priklad k § 15 ods. 2. Myslela som, ze tam patri aj moj pripad.
"Podnikatel so sidlom v CR si objedna u slov. architekta vyhotovenie navrhu na zariadenie interieru nehnutelnosti v Prahe. Sluzbu poskytuje slov. podnikatel. Miesto dodania: CR - plati pravidlo, ze miesto dodania sluzby je v krajine,kde sa nehnutelnost nachadza. DPH plati slov. podnikatel, ktory poskytol sluzbu, plati sadzbu platnu v CR. Slov. podnikatel by sa mal registrovat v CR, kde ma dodanie sluzby, prip. moze preniest danovu povinnost na prijimatela sluzby, ak tuto moznost ustanovuje cesky zakon o DPH." Je tu moznost preniest dan. povinnost na prijimatela, takze je to ok?
Z toho čo ste napísali, je to presne ako som napísala . Ak to dodáte platitelovi -neni o čom diskutovať DP sa prenesie na čecha. Ak to dodáte neplatiteľovi alebo FO , tak si musíte zistiť či sa tam nemáte registrovat. Pri FO asi musíte. pri podnikateľovi neplatiteľovi treba poznať český zákon lebo je v tomto komplikovanejší ako náš. U nás by sa čech nemusel voči podnikateľovi.

Takže vo vašom prípade bez DPH.
kunecka
22.06.06,04:32
Prosim, prosim, neviete niekto aku konkretnu vetu mam vo fakture uviest, aby bolo jasne, preco fakturujem bez DPH?
Milan Benka
22.06.06,05:21
Napr.: Nie je predmetom DPH. §15 / 2 zák.č.222/2004 Zz.
kunecka
22.06.06,05:31
Dakujem za rychlu reakciu, ale musim vo fakture aj upozornit odberatela, ze ma povinnost to doma zdanit?
Milan Benka
22.06.06,05:35
Odberateľ sa správa podľa "svojho" zákona o DPH (českého). Nech si ho naštuduje a urobí, čo uzná za vhodné. Upozorňovať ho na jeho povinnosti nemusíte. Ešte do toho textu by bolo dobré doplniť č. zákona.
Dám ho tom.