jasha
21.06.06,08:54
Ahojte,
zufalo potrebujem poradit. Neviem ci do zahranicia vystavovat fakturu s DPH alebo bez. Sme novozaregistrovany platca DPH na Slovensku. Pisala som uz aj na DRSR, ale odpoved bola, ze sa mam spytat danoveho poradcu. To som aj urobila a opytala som sa hned dvoch nezavislych a kazdy odpovedal inak a tak fakt neviem. Firmy tie co poznam tiez uctuju jedna s dph a druha bez.
Poskytujeme sluzby kontroly/opravy kvality vyrobkov. Tieto sluzby poskytujeme aj pre zahranicne firmy-dodavatelov, kt. dodavaju suciastky slovenskym firmam. Sluzbu vykonavame v slovenskej firme, objednava ju zahranicna firma a aj za nu plati. Vie mi niekto poradit? V pripade potreby blizsie info doplnim.
Dakujem
jasha
ALBO
21.06.06,07:15
Pozrite si Mzdy a financie 5/2006 na strane 47, kde sa píše čo sa rozumie prácami na hm. m. podla § 15/6 . A je tam aj oprava, , renovácia, kontrola, prehliadka,...pričom vy sa nestanete vlastník toho tovaru. No a podla § 15/6 miesto dodania je tam , kde sa to vykoná. A vy to robíte na slovensku, takže fakturujete so slovenskou daňou.
Metodik
21.06.06,08:30
Doplnila by som Alba,kontrolou a opravou naozaj rozumieme práce na hnuteľnom majetku.Nešla by som však doslovne podľa §15/6 ale vzala by som do úvahy ak ide o zahraničných dodávateľov registrovaných pre daň v inom členskom štáte § 16 odst.7.
Rozdeľ si fakturáciu do dvoch skupín:

Fakturácia zahraničnému dodávateľovi, ktorý nie je registrovaný pre daň v inom členskom štáte - fakturuješ s daňou vždy, miesto dodania SR.

Fakturácia zahraničnému dodávateľovi, ktorý je registrovaný pre daň v inom členskom štáte:

a) ak tovar na ktorom ste vykonali prácu bude premiestnený na mimo územia SR - fakturuješ bez dane a odvolávaš sa vo faktúre na § 16 odst.7.Miesto dodania je členský štát, ktorý odberateľovi pridelil IČ DPH, čiže zahraničie .
b) ak tovar na ktorom ste vykonali prácu sa neprepraví mimo členského štátu , miestom dodania je členský štát v ktorom boli tieto práce fyzicky vykonané t.j Slovensko. V danom prípade fakturuješ s daňou.
jasha
21.06.06,08:56
dakujem za odpovede. Urcite si pozriem Mzdy a financie uz ich zhanam.

Zabudla prilozit odpoved aku som dostala z DR SR. Takze ju prikladam ocscanovanu a vlozenu do wordoveho suboru.

Este doplnim. Ja ako firma neviem, co je dalej so suciastkami casto aj hotovymi vyrobkami - pravdepodobne su vyvazane, ale ci vzdy do zahranicia to nemam sancu zistit. A ani to, koho vlastnictvom su suciastky (ci dodavatela, alebo uz firmy v ktorej sa prace vykonavaju) v momente ked s nimi pracujeme.

Hladali sme aj to pod ktory OKEC nasa hlavna a jedina cinnost patri a dospeli sme k nasledovnemu - su to v podstate technicke sluzby - OKEC Technicke testovanie a analyzy 74.30

Firmy pre ktore pracujeme su zaregistrovane pre dan v inych clenskych statoch.
Milan Benka
21.06.06,09:42
Ahojte,
Poskytujeme sluzby kontroly/opravy kvality vyrobkov. Tieto sluzby poskytujeme aj pre zahranicne firmy-dodavatelov, kt. dodavaju suciastky slovenskym firmam. Sluzbu vykonavame v slovenskej firme, objednava ju zahranicna firma a aj za nu plati.

Z technického hľadiska by som predmetnú činnosť rozdelil na dve:

1. Kontrola ( chápem kontrola kvality, funkčnosti) - §15 / 8b, konkrétne inžierske,technické služby. bez DPH
2. Opravy - pokiaľ som správne pochopil, opravené výrobky ostávajú na území SR, nevracajú sa dodávateľovi - §15/6 s DPH
jasha
21.06.06,10:09
neviem ci ostavaju opravene suciastky na uzemi SR. Ked vykonavame opravu, robime pri tom alebo potom aj kontrolu. Ak ak po oprave prejdu nasou kontrolou suciastky ako OK, tak sa bud pouziju vo vyrobnom procese firmy u ktorej to vykonavame a vyvezu odberatelovi, alebo ak su uz po vyrobnom procese firmy v ktorej kontrolujeme zamontovane v ich hotovych vyrobkou, tak sa hned ako su OK vyvezu odberatelovi. Ale akemu a kam to nikdy nevieme a nikto nam to ani zistovat a hovorit nebude. Ak su NOK (not OK), tak sa bud posielaju spat dodavatelovi, alebo sa znicia.

Sme firma ktora sa specializuje len na tieto sluzby, za kvalitu odvedenej prace v pripade reklamacie zodpovedame ( cize nedodavame ludi ).
Je to specificka cinnost a na Slovensku je len zopar takychto firiem.

Ja sa v podstate priklanam k nazoru DRSR, ze by som to fakturovala bez DPH, ale chcela by som si byt ista. Spolu s mojou externou uctovnickou sme sa pytali aj kontrolorov z DU, ale co osoba to iny vyklad a nazor. A potom je dost tazke vybrat si co je spravne.