Shewinka
03.06.16,07:12
chcela by som sa spýtať. Ak zamestnanec pracuje viac ako 15 hodín (konkrétne 15,5hod) ma nárok na stravné lístky v hodnote 3,15 alebo jeho minimálny stravný lístok musí byť 4,8??
Ak si cez víkend vezme dve zmeny (t. j. je v práci 24 hodín) má nárok na 7 € stravný lístok (resp. viac lístkov v danej hodnote)???
avalik
03.06.16,05:18
1. Pri nerovnomernom rozvrhnutí pracovného času pracovný čas v priebehu 24 hodín nesmie presiahnuť 12 hodín.

2. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla. Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. (t.j. minimálne 0,75*4,20=3,15)
Jozef Toman
03.06.16,12:49
Podla mojho nazoru problem je, ze maximalny pracovny cas je 12 hodin v priebehu 24 hodin (§ 87 ZP - nerovnomerne rozvrhnutie). Za istych okolnosti plus praca nadcas. Brat dve zmeny za sebou je v rozpore so Zakonnikom prace, pretoze sa nezarucuje odpocinok medzi zmenami.

Ak by vsak doslo k takemuto pripadu a je to 2x12 hodinova zmena = dva stravne listky. § 152 odkazuje na zmenu. "Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny.". Za kazdu zmenu jeden. Prva zmena 6:00 - 18:00, druha zmena 18:00 - 6:00. Vtedy by sa to nescitalo ale posudilo samostatne.

24 hodinova zmena je v rozpore so zakonom, Vtedy by sa to scitalo a bol by to jeden.

Teraz sa bavime o situacii, ze zamestnavatel porusil zakon a ze zamestnanec nenamieta, ze tych 24 hodin v kuse boli dve, pripadne tri zmeny pretoze ma (by mal mat) organizovanu pracu na 12 hodinove alebo 8 zmeny.