betka122
03.06.16,07:56
Dobrý deň, môžem uplatniť za jún odpočítateľnú položku na ZP zamestnancovi, ktorý bol u nás zamestnaný na dohodu o PČ pravidelný príjem od 2.5. 2016 do včera 2.6.2016 a od dnes 3.6. 2016 je u nás zamestnaný na pracovnú zmluvu. Ďakujem
Consultix
03.06.16,07:48
Ak ma podpisane vyhlasenie, ze si neuplatnuje odpocitatelnu polozku u ineho zamestnavatela, tak ano. Len pozor na alikvotne prepocitavanie odp. polozky.
betka122
03.06.16,07:55
u iného nemá podpísané aj ja som si myslela, že áno ale chcela som sa uistiť. Ďakujem
Katy a R
03.06.16,08:27
- aké vyhlásenie?
cit: z §13 a " Ak zamestnanec mal príjem na uplatnenie odpočítateľnej položky u viacerých zamestnávateľov v rozhodujúcom období, odpočítateľná položka sa uplatní pomerne podľa výšky príjmu na uplatnenie odpočítateľnej položky u každého zamestnávateľa."
Consultix
03.06.16,09:00
Pardon, nie vyhlasenie (ako pri NCZD) ale Oznamenie zamestnanca podla par. 23 ods. 6 ZoZP 580/2004.

Ale ja som vychadzal z informacie, ktora znie nasledovne: "V rámci mesiaca, tzn. pri výpočte preddavkov na poistné, si môže uplatniť OP len zamestnanec, ktorý je zamestnaný u zamestnávateľa v pracovnom pomere, štátnozamestnaneckom pomere, služobnom pomere alebo obdobnom pracovnom vzťahu a súčasne nie je zamestnaný u iného zamestnávateľa alebo súčasne nie je samostatne zárobkovo činnou osobou." (zdroj: https://www.vszp.sk/platitelia/platenie-poistneho/odpocitatelna-polozka/) Par. 13 sa nevztahuje na cely rok, ked mal v ramci roka viacerych zamestnavatelov? Kedze pise o rozhodujucom obdobi, ktorym by mal byt zvycajne kalendarny rok. Nie som mzdar, tak sa mozno mylim, ale rad sa dostanem do obrazu...
Zaroven ohladom kratenie OP som si pamatal toto: "ak zamestnanec nebol zamestnancom počas celého mesiaca, OP sa alikvotne kráti podľa počtu kalendárnych dní mesiaca, kedy bol zamestnancom [dni kedy bol zamestnanec považovaný za osobu podľa § 11 ods. 7 písm. m) a s) zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení sa neodpočítavajú, počas týchto dní sa naďalej považuje za zamestnanca]' (zdroj ako vyssie)
Katy a R
03.06.16,09:06
perfektne si to zdôvodnil - len ma to vyhlásenie pomýlilo - že či si si nepomýlil s NČZD ?
Consultix
03.06.16,09:17
Tak mi padol kamen zo srdca :) Mzdy nie su uplne moja parketa, kedze pri dnesnej narocnosti mzdovej agendy si dovolim tvrdit ze jeden clovek nemoze stihat sledovat jednu aj druhu legislativu... Ale snazim sa byt v obraze, vdaka :)