Tomas9898
03.06.16,08:22
Ahojte :) nedávno som dovŕšil 18 rokov a viem že po dovŕšení 18. roku života by sa mala vyplatiť poistka... som z toho jeleň a poriadne tomu nerozumiem, tak by som chcel nejaké tie rady ohľadom tohoto... čo k tomu potrebujem keď chcem tie peniaze a kam s tým mám ísť a proste tak všetko okolo toho :) budem vďačný každému čo mi aspoň trochu poradí... nech sa aspoň pohnem z niečoho :) Dík :):)
jslancik
03.06.16,06:25
spýtaj sa toho, kto ti nejakú poistku založil :D Prípadne spoločnosti, kde to založené máš. Neviem, či tu je niekto, kto vidí do tvojich záležitostí viac, ako ty...
DOPLNENÉ: keď teda nemôžeš očividne zistiť od rodičov, kde to máš založené, tak ti ostáva iba jediné - obvolať si jednotlivé poisťovne/banky, kde by to mohlo byť, a zisťovať, či tam náhodou nemáš uzatvorené poistenie na tvoje meno či rodné číslo. Možno ťa budú chcieť vidieť osobne, aby si doložil svoje právo na informácie...
rozmýšľam, čo mi na tejto situácii nesedí. Asi VŠETKO :D
ivka70
03.06.16,06:35
Zavisi od zaloenia poistky, ak nebola zalozena hned pri narodeni, posuva sa vyplatenie na vyssi vek.
Cize napr. ak ta rodicia poistili ako rocneho, tak vyplacanie bude az po 19stke.
tie poistky boli zvycajne robene na dlzku poistenia 18 rokov a nie na vek dozitia 18 rokov.
Najviac informacii sa dozvies z poistnej zmluvy, ktoru k poistke urcite mas (alebo ten, kto ta ako dieta poistil). A potom v spolocnosti, ktora tu poistku uzavrela.
kopretinka
03.06.16,06:37
a máš vôbec nejakú poistku?
arizona
03.06.16,06:43
Ked tomu nerozumies,chod spolu s rodicmi do spolocnosti,kde mate zmluvu uzatvorenu a poziadajte o vyplatenie. Zoberte zmluvu so sebou. Tam by ste mali mat aj napisane,ako postupovat.

Najvhodnejsie bude,ak mas svoj ucet.Tam si mozes dat zaslat peniaze.
Tomas9898
03.06.16,07:24
jednu vec viem a to je tá že poistnú zmluvu doma nemám ...
ivka70
03.06.16,07:30
A ako vies, ze mas vobec nejaku uzavretu?
sosak
03.06.16,07:35
To s tými rokmi nie ja pravda. Poistiť dieťa zo šetrením do 18. roku života sa kľudne dá aj v staršom veku s tým, že cieľová suma je rovnaká, ako pri narodení. Akurát mesačné splátky sú vyššie podľa veku dieťaťa a suma sa vypláca po dosiahnutí 18 rokov.
ivka70
03.06.16,08:22
To zavisi asi od poistky, my sme mali taku, vyplacnu v 19 rokoch, zalozenu v 1 roku
sosak
03.06.16,08:40
Vo všeobecnosti sa poistná - šetriaca zložka poistky vypláca poistenému na základe písomnej žiadosti po dosiahnutí veku na ktorý bola poistná zmluva uzatvorená. Musíš mať k dispozícii poistnú zmluvu a na nej je vyznačené interné číslo poistky, ktoré uvedieš na žiadosti. Predpokladom na vyplatenie je bezpodmienečne nutné po celý čas mesačne uhrádzanie poistného, v tomto prípade jedného z rodičov, čo v dnešnej dobe nie je jednoduché. Môže byť aj celkom možné, že poistka pre neplatenie zanikla a vtedy nedostaneš žiadne peniaze. Od rodičov si zisti presnejšie informácie, či sa platilo za poistku nepretržite celú dobu poistenia a kto má v držbe originál poistnej zmluvy, myslím tým jedného z rodičov.
misoft
03.06.16,09:32
Asi si vo svojej naivite myslí, že po 18-stke "automaticky" dostane nejaké lóve.... Ale keď niet poistka, nebudú ani prachy....
Oliwa
03.06.16,09:59
Prečo sa pýtaš nás? Rodičov si sa už pýtal, ako to s tou "Tvojou" poistkou je? Oni jediní sú kompetentní dať Ti správnu odpoveď - či poistka existuje, či ju v priebehu rokov nezrušili, či podali žiadosť o jej vyplatenie...
Jedna vec je, že Ty chceš tie peniaze... Možno by bolo fajn uvedomiť si, že to nie sú automaticky Tvoje peniaze, na ktoré máš nárok, ale sú to peniaze Tvojich rodičov, ktoré Ti možno odkladali ako štartovné do života alebo na štúdium... či...?
Alebo si snáď prišiel o oboch rodičov, rozviedli sa, nežiješ s nimi, vyhoreli ste, nemáš sa koho opýtať, či...?
Oliwa
03.06.16,10:14
My nápodobne - poistka založená v 6. mesiacoch života dieťaťa, žiadosť podaná v zmysle zmluvy 6 týždňov pred "dožitím", suma vyplatená, keď malo dieťa 18 a pol roka na účet.
Bolo to založené v čase, keď ešte neexistovali žiadne komerčné poisťovne ani banky, ktoré dnes ponúkajú sporenia aj k detským a študentským účtom...
Oliwa
03.06.16,12:24
Terezka, vari zmizla otázka? Aj so zadávateľom?