alenka_23
03.06.16,14:02
Po otcovej smrti bol rozdeleny dom na tri casti: mame pripadla 1/2, nam (mne aj sestre) 1/4. Kedze sestra sa do domu nastahovala aj s rodinou, svagor vzal uver z banky a nechal vymenit okna. Teraz pozaduje od mamy aby mu dala 1/4 z casti domu. Ja s tymto postupom velmi nesuhlasim, da sa proti tomuto nieco urobit? Sestra mu navrhla ze ak tak velmi chce, da mu svoj podiel, co zasa on nechce. Zavisi toto rozhodnutie len na majitelke (teda mame) alebo je potrebny aj nas suhlas resp. rozhodnutie?
Dakujem velmi pekne za odpoved.
buchač
03.06.16,12:11
Kto býva v dome ?
Len sestra + švagor ...alebo aj mama a Ty ?

Ale na okraj....švagor môže tak TRT a nie niečo požadovať. To môže len jeho manželka.
Aj tú výmenu okien mal konzultovať s ostatnými spoluvlastníkmi. Nie je možné prinútiť niekoho investovať, ak na to proste nemá.

Teraz okná, potom kotolňu...a na koniec aj strechu.
Následne si bude uplatňovať právo a tak vezme celý dom do svojho vlastníctva ?
Zlatý to švagor ....rozbiť hubu mu je málo.
Katy a R
03.06.16,12:20
Alenka - najskôr pozri osvedčenie o dedičstve. Lebo podľa mňa sa matka vzdala svojho podielu v prospech vás - detí. (jej ostala len 1/2, ktorá jej aj patrila - druhú polovicu ste mali deliť na troje). treba to zobrať do úvahy!
Švagor síce zainvestoval do domu - ale to spolu so sestrou ? . mamka mu môže prispieť na tie okná napr .
Ja by som tiež nesúhlasila s jeho žiadosťou - ale je len na mamke - že čo urobí so svojím majetkom. A na vás všetkých - ako sa vysporiadate k všestrannej spokojnosti ;)
Ešte doplním: bez tvojho vedomia môže mamka previesť svoj podiel, alebo časť z neho len sestre. Švagrovi nie.
Oliwa
03.06.16,12:42
O zásadných zmenách/investíciách do nehnuteľnosti rozhodujú spoluvlastníci podľa veľkosti svojich podielov.

Matka - najväčší podiel
Sestry - rovnaký menšinový podiel
Švagor - žiadny podiel

Ak švagor investoval z vlastného rozhodnutia a nemal súhlas svokry, ani neexistovala dohoda, kto si vezme úver a kto ho bude splácať, nemôže teraz nikoho do niečoho nútiť, resp. źiadať kompenzácie.
Otázne je, v akej pozícii je Tvoja sestra. Či sa to dialo s jej "požehnaním" a majú "plán", alebo sa len "musela" prispôsobiť. Lebo všelijako to môže byť...
Ak sa švagrovi nepáči, prečo nešli bývať a investovať inde?
alenka_23
03.06.16,13:31
v dome byva mama plus sestra s rodinou...ja kedze mam pracu v inom meste dochadzam tak raz za mesiac...vsetko to sa dialo bez mojho suhlasu...
alenka_23
03.06.16,13:40
ano zainvestoval spolu so sestrou ale to je asi minimum co za 10 rokov byvania urobil kedze sa nepodiela na nijakych pracach co sa tyka okolo domu a pri dome...
dakujem za odpoved
alenka_23
03.06.16,13:47
moj svagor co sa tyka prace je dost vyberavy a lenivy....bolo lahsie prist k nasim po svadbe a potom sa to vsetko zacalo... :-(
Dakujem za odpoved
buchač
03.06.16,13:50
alenka_23 (Dnes 16:31) v dome byva mama plus sestra s rodinou...ja kedze mam pracu v inom meste dochadzam tak raz za mesiac...vsetko to sa dialo bez mojho suhlasu...
Jednoznačne platí, viď komentár :

buchač (Dnes 15:11) ....švagor môže tak TRT a nie niečo požadovať.
Katy a R
03.06.16,13:53
juraj - požadovať môže -dokonca aj celý dom - ale záleží od majiteliek, že čo mu dajú. ;) (ktovie, že aké má páky???)
Katy a R
03.06.16,13:55
nuž - keď ide o majetok, vzťahy sa vo väčšine prípadov zhoršia. držím palce, aby ste sa dohodli.
alenka_23
03.06.16,14:05
dakujem pekne, dufam ze sa cela situacia vyriesi.
Oliwa
03.06.16,14:32
Myslela som, že to bolo len nedávno... po otcovej smrti... a ono je to už 10 rokov, čo tam bývajú? Dám Ti len jednu radu:
nech si Tvoja matka, Ty a Tvoja sestra každá ponechá svoj podiel. Za každých okolností. Aby ste raz nezostali bez strechy nad hlavou. Existuje také príslovie:
Cudzie nežiadam, svoje nepopustím - hovorieval vraj môj starý otec. Asi na tom niečo bude...
Ešte by bolo zaujímavé vedieť, ako švagor vypočítal, že by mal dostať 1/4 domu ako kompenzáciu za okná. To naozaj cena okien = hodnote jednej štvrtiny domu?
buchač
03.06.16,14:38
Tiež fakt...požadovať môže...;)

Aj mojej 1/2 sestra má podobného (chuja) muža.
Manželka mi onehdá ohľadom určitých skutočností radšej všetko nepovedala a ani dodnes neviem všetko...ALE aj dobre, lebo by to zle dopadlo...