Helka1974
04.06.16,15:22
Dobrý deň,
sestra pracuje v Lichtenštajnsku, ako zamestnanec. Po uplynutí jedného roka je povinná platiť dane v inom štáte (netuším prečo to majú takto v zákone). Zamestnaná bude tam a aj odvody - sociálne a zdravotné bude naďalej platiť tam. Moja otázka teda znie, je možné, aby mala prechodný pobyt v Lichtenštajnsku, trvalý naďalej na Slovensku, tam bude celý rok pracovať a platiť si odvody a na Slovensku odvádzať daň zo mzdy? Je to možné?
Katy a R
04.06.16,13:32
ako zamestnanec môže použiť metódu vyňatia príjmov - ak boli príjmy preukázateľne zdanené.
pozri tu: https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/dan-z-prijmov/obcania-sr-v-zahranici#PrijemZavislaCinnostZoZahranicia
Helka1974
04.06.16,13:40
Metódu vyňatia príjmov poznám - pri danovom priznaní sme to robili doteraz. Tu ide skor o to, že ona nemôže mať už príjmy zdanené v Lichtenštajnsku a potrebuje ju v nejakom inom štáte zaplatiť. Tam majú v zákone, že oficiálne tam môže pracovať len rok a ten rok už prešiel, teraz to musíme nejak poriešiť a ja som sa za celé roky s takým niečim nestretla.
Katy a R
04.06.16,15:59
tak nechápem ... lebo ak je pravda - že tam nemôže oficiálne pracovať dlhšie ako jeden rok - tak nie je čo riešiť , či bude pracovať načierno? či?
Helka1974
04.06.16,19:53
Nie je to načierno, bude tam oficiálne prihlásenie ale povolenie jej daju len vtedy, ked bude "akože" do práce dochádzať (napr. týždnovky), teda nebývať v Lichtenštajnsku. Všetko bude mať na papiery, len tu daň zo mzdy nemôže tam odvádzať, keď tam "kvázi" nebýva. Jedná sa o tzv. Grenzgängera.