tibor1000
04.06.16,22:27
Keď je firma,ktora robi projektovu dokumentaciu,a na svoju pracu potrebuje kolky a spravne poplatky-teda nie pre seba,ale sprostredkovane pre ine osoby
uctuje sa to rovnako na 538 vzdy?
a účtujem 538 / 345 ?
dakujem za radu
Consultix
05.06.16,09:05
Ak su to naklady zaplatene v mene inej osoby, tak nemozes o nich uctovat ako o vlastnych nakladoch, teda urcite nie na ucet 538.
Jedna sa o prechodne polozky, ked zaplatenim poplatku Ti vznika pohladavka voci osobe, v mene ktorej bol poplatok zaplateny.
Viac o uctovani prechodnych poloziek napriklad tu: http://www.epi.sk/priklad-z-praxe/Uctovanie-prechodnych-poloziek.htm
Ing. Ľubomír Janoška
05.06.16,09:32
Otázka, či sú náklady aj po právnej stránke platené v mene inej osoby (?)
Consultix
05.06.16,09:44
To by sme ale museli mat dokonale polozene otazky, co pochopitelne sa stava len malokedy :)
tibor1000
05.06.16,15:42
spravne poplatky su na nase meno. Kolky su platene v hotovosti. A ked sa jedna o prefakturaciu? nasa firma zaplati spravne poplatky,aj kolky,takze uctujeme 538,a my to zakomponujeme vsetko do nasej faktury pre klienta, tj. 602, moze byt? dakujem
Consultix
05.06.16,19:10
Nie som uplne vysporiadany s tym, aby boli taketo naklady uctovane u Vas a nasledne prefakturovane klientovi v ramci zakazky. Ak sa jedna o sluzby, subdodavky a ostatne, tak je to OK. Ale nie v pripade spravnych a sudnuch poplatkov, tam sa mi ta refakturacia v ramci sluzieb nezda.
Zoberme si priklad projektovania aj so zabezpecenim ziskania stavebneho povolenia pre klienta. Kedze to nie je Vasa stavna, nie ste investorom, naklady na vydanie stavebneho povolenia nie je Vasim danovo uznatelnym nakladom. Mozete o tom uctovat na nakladovom ucte, ale povazoval by som to za pripocitatelnu polozku. Na strane vynosov Vam ale vznika zdanitelny prijem.
Moj nazor je dost striktny a prisny, ale nikdy neviete...