sedmospac
05.06.16,10:41
Dobrý deň,
chcem sa spýtať, či vie niekto poradiť ohľadom platenia za rozhlas a TV poplatku ktorý treba automaticky začať platiť ak je zriadená el. prípojka.
Zaujíma ma ako je to keď mám trvalý pobyt ešte u rodičov, čiže na nehnuteľnosti ktorej nie som vlastníkom a zároveň som vlastníkom nehnuteľnosti - novostavba r.d. ktorá je skolaudovaná a má el. prípojku avšak nemám tam trvalý pobyt. Treba tam platiť alebo nie? Ďakujem za radu . A ešte, keď treba, môžu mi naučtovať spätne poplatok za obdobie ktoré som neplatil? Ďakujem
kopretinka
05.06.16,08:50
platíš za to,čo vlastníš.Nechápem,prečo sa pýtaš na nehnuteľnosť,ktorú vlastnia rodičia,oni neplatia? Konces.poplatky sa neplatia podľa trvalého pobytu.
Consultix
05.06.16,08:50
Vsetky odovede najdes na: http://www.uhrady.rtvs.sk/domacnosti/kto-ma-platit

Platiteľ úhrady je fyzická osoba, ktorá je evidovaná dodávateľom elektriny v evidencii odberateľov elektriny v domácnosti ako odberateľ elektriny v domácnosti v odbernom mieste, pre spotrebu v byte alebo v rodinnom dome.
Ak si ale odberatelom na viacerych odbernych miestach (co asi nie si, ak u rodicov je elektrina pisana na nich): Platiteľ, ktorý je evidovaný dodávateľom elektriny v evidencii odberateľov elektriny v domácnosti vo viacerých odberných miestach, platí úhradu len za jedno odberné miesto, ak vznik tejto skutočnosti oznámi a preukáže vyberateľovi úhrady.

K druhej otazke: Povinnosť platiť úhradu vzniká od nasledujúceho mesiaca po mesiaci, v ktorom ste sa stali odberateľom elektriny. Príklad: odberateľ elektriny od 16.7.2015, povinnosť platiť úhradu vzniká od 1.8.2015.
Consultix
05.06.16,08:51
V podstate ani toto nie je uplne pravda, nakolko povinnost vznika na zaklade odberu el. energie, takze sa moze stat, ze vlastnim nehnutelnost, ale ako odberatel je tam prihlaseny najomca. Vtedy vznika povinost jemu, nie mne.
kopretinka
05.06.16,08:56
no ale to nevieme,nešpicifikoval.
Consultix
05.06.16,09:13
Ja som reagoval na Tvoje tvrdenie "platíš za to,čo vlastníš", co je nepresne. aj ked to plati pre 99% pripadov, kedze ak vlastnim, som zvycajne aj odberatelom elektriny. Ale povinnost platit vznika na zaklade odberu EE. Dokocna mozes vlastnit a byt tam odberatelom a neplatit (napr. ak platis uz na inom odbernom mieste).
misoft
05.06.16,09:19
Jednoducho povedané: platí koncesionársky poplatok ten, komu chodia faktúry za elektriku a bodka. Ak platí faktúru za viac odberných miest, platí len jeden koncesionársky poplatok. Ono často distribútor elektriny má evidenciu o odberateľoch a posiela jednu faktúru a tam môže byť i viac odberných miest uvedených.